Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Nisan '18

 
Kategori
İnternet
Okunma Sayısı
46
 

Google ve Reklamlar

Google ve Reklamlar
 

     İnternette çeşitli siteleri gezerken reklamlar görürsünüz. Cep telefonunuzla, tabletinizle, bilgisayarınızla internette çeşitli siteleri ziyaret ettiğinizde gördüğünüz bu reklamların sağ üst köşesinde bir ünlem işareti (!) görüyorsanız bu bir Google reklamıdır.
 
     Google arama motoru, Gmail, Google Plus, Drive vb. hizmetlerin giderlerini bu reklamlardan ve mobil uygulamalardan aldığı komisyonlarla karşılar ve yeni yatırımlar yapar.
 
     Girdiğiniz site, kullandığınız uygulama Google vb. firmalardan reklam almamış olsaydı bu reklamları görmezdiniz. Bir süre sonra o siteyi de göremezdiniz.
 
     Buraya kadar her şey normal… Bir site veya mobil uygulama her kullanımda farklı reklam gösteriyor? Bu nasıl oluyor? Bunun bir ayarı var mı? Elbette var. Google ve Youtube reklamları bilgisayarınızda, tabletinizde veya telefonunuzdaki çerezleri kullanarak size gösterilen reklamı seçer. Biraz önce otelleri, lokantaları gösteren bir tatil sitesini kullanmışsanız reklam alan bir siteye girdiğinizde otel ve lokanta reklamları görürsünüz. Bir emlak sitesinde satılık ve kiralık dairelere bakmışsanız inşaat ve emlak reklamları görürsünüz. Kitap satış sitelerinde kitaplara bakmışsanız Google reklam verenlerinden bir internet kitapçısının reklamını görürsünüz.
 
     Çerezler bazen münasebetsizlik de yapar. Kadın hakları ile ilgili bir siteye girdikten sonra sizi Rus kadınlarla tanışma sitesi reklamı da karşılayabilir.
 
     Kısacası; sizin hangi reklamı göreceğinizi son girdiğiniz, reklam gösteren site sahipleri belirlemez.
 
     Google reklamlarını Google hizmetlerinde (ör. Arama ve YouTube), web sitelerinde ve uygulamalarda görebilirsiniz.
 
     Google Arama sonuç sayfalarında ve Google Haritalar gibi diğer Google hizmetlerinde reklamlar görebilirsiniz. Gördüğünüz reklamlar, yaptığınız aramalara, bulunduğunuz konuma ve günün saatine dayanarak yayınlanıyor olabilir. Gördüğünüz reklamları etkileyen diğer faktörler arasında aşağıdakiler yer alır:
 
Mevcut aramanızla alakalı önceki arama etkinlikleri
 
Google hizmetlerindeki diğer etkinlikler
 
Ziyaret ettiğiniz web siteleri ve uygulamalar arasında Google'la reklam yayınlayan işletmelere ait olanlar
 
Eğer açıksa Google Hesabınızdaki bilgiler (Yaşınız, cinsiyet, tüketim bilgileri…)
 
Google’ın hakkınızda elde ettiği diğer bilgiler.
     Google, kişisel bilgilerinizi siz aksini istemedikçe reklam verenlerle paylaşmaz.
     Gmail'de reklam yayınlama tamamen otomatik bir süreçtir. Kimse size reklam göstermek için e-postalarınızı okumaz.
 
     Bir Google sitesi olan YouTube'da farklı türlerde reklamlar görebilirsiniz. Gördüğünüz reklamlar, diğer faktörlerin yanı sıra izlediğiniz videonun muhtevasına dayanarak yayınlanıyor olabilir. Gördüğünüz reklamları belirleyen diğer faktörler arasında yukarıda belirtilen beş maddelik faktörler yer alır.
 
     İnternette reklam göstermek için Google'la iş ortaklığı yapan milyonlarca Google haricindeki web sitesinde ve uygulamada farklı türlerde reklamlar (metin, resim video) görebilirsiniz. Gördüğünüz reklamlar, görüntülediğiniz web sitesi veya uygulamanın içeriğine ve en son bulunduğunuz coğrafi konuma dayanarak yayınlanıyor olabilir.
 
     Bu reklamlarda kötü niyet aramak yanlıştır. Bir çok site domain (alan adı), sunucu, tasarım ve muhtevasına yaptığı harcamaları bu reklamlarla karşılamaya çalışmaktadır.
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 17
Toplam yorum
: 4
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 3145
Kayıt tarihi
: 12.07.14
 
 

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster