Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Aralık '09

 
Kategori
Bilişim
Okunma Sayısı
517
 

Google Wave ve Baidu ile pazar ısınır mı?

Google Wave ve Baidu ile pazar ısınır mı?
 

Devler savaşıyor. Google ve Baidu değil! Onlardan da devi var. Asıl savaş ABD ve Çin arasında.Kısa bir süre önce Google, yeni uygulaması olan Google Wave’i ( http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=217234 ) hizmetlerine dahil etti.

Google hizmet sunduğu yeni alanlar aramakla uğraşırken bir yandan da mevcut hizmet alanlarında yeni pazar ortakları ile mücadele etmek zorunda kalıyor.

Arama motoru pastasının servis edildiği dev masada dünyanın en şişman ülkesi Çin de kendisine bir sandalye (yada bir karyola) edinme yolunda.

Zararlı kimyasalları kullanarak kalitesiz mal üretmesi ünlenen Çin yerli arama motoru Baidu (http://www.baidu.com) ile Google'a rakip olmaya hazırlanıyor. Çin'de yaşanan baskı ve sansür uygulamalarına rağmen internet kullanımı yinede bütün hızı ile ilerliyor.

Çin'li internet kullanıcılarının yüzde 70'den fazlası Baidu’yu kullanıyor. Baidu'nun en büyük avantajı öncelikli olarak Çin sitelerini taraması. Bu şekilde yerel özellikleri ve lokal kullanıcının aramalarında yerel sonuçlara öncelik vermesi başarı stratejisinde önemli bir etken.

Ayrıca Baidu, sadece bir arama motoru değil. Birçok işlevi bir arada yürüten bir portal olarak tanımlanması daha doğru.

Ekonomisi gibi interneti de batılı sistemlere göre kapalı ve tutucu olan Çin'de batılı sitelerin arama motoru sonuçlarında tıklanması pek mantıklı değil.

Sovyetlerin çöküşünden sonra geçen 20 yılda zincirleri gevşetse de günümüzde de halen baskıcı, sansürcü ve suiistimallere müsait sistemi pis kokuları dışarı çıkarmamak için delikleri yeterince tıkamış durumda.

Tüm dünya Sovyetler gibi bir çöküşü -demokrasi ve özgürlük adına- beklese de Çin en büyük gücünü kalabalık ve sanki ucu bucağı yokmuşçasına geniş toraklarından alıyor.

Sadede gelirsek; Google global bir fenomen, Baidu ise büyük bir ülkenin kapalı kültürünün avantajlarını kullanıyor.

Dünyanın bunca büyüğünden söz edince insan Türkiye'de de böyle bir portal niye geliştirilemiyor diye hayıflanıyor.

Hep sevgi ile kalın.

Murat SEVGİ

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 370
Toplam yorum
: 214
Toplam mesaj
: 33
Ort. okunma sayısı
: 1084
Kayıt tarihi
: 10.07.08
 
 

1969 doğumlu. Tasarımcı, endüstriyel otomasyon sistemleri için yazılım geliştiriyor. Yüksek öğren..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster