Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Ağustos '13

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
322
 

Göreli Reel Faiz

1980’den beridir hakim olan neo-liberalizmde kayan paradigmalar var. Özellikle de 2007 krizinden beridir, artık parametreler eski biçimde kullanılmıyor.

Öncelikle, uzun süreli eksi nominal faiz var. İronik olan ise, bunun eski usülde yapıldığı gibi, tüketimi arttırmak için yapılmış olmaması.

Nominal enflasyon ile reel enflasyon arasında epeyi epeyi farklar oluştu(ruldu).

Nominal devalüasyon ile reel devalüasyon konusunda, örneğin Türkiye ekonomisi gibi bir ekonominin, örneğin ABD ekonomisi gibi bir ekonomi karşısındaki reel konumu değişmeksizin, nominal konumuyla oynanmasının sonucunda, genelde uyulan ‘devalüasyon limitte = enflasyon’ durumu ortadan kalktı. (Bu arada ‘kayan kur’un hiçbir reel arz-talep eğrisi olmadığını kuvvetle vurgulamak isteriz. Bunun da nedeni, boştaki paranın yumurtayı balyozla kıracak denli güçlü ve çok olması.)

Durumu örnekleyelim:

2007-2013 arasındaki 6 yılda, ilk yıl lobal ekonomi % 10 küçüldü, sonra da reel faizler eksi % 1 oldu, kabul edelim. Bu durumda, hem nominal, hem de reel faiz eksi % 15 yapar.

Oysa Türkiye, gösterge tahvil faizini bu süre için yıllık ortalama % 10’da tuttu. Yani Türkiye, hep reel pozitif faiz verdi. Toplam ise, 6 yıl için % 77 etmekte. % 85’e (0,85’e) bölünce de, % 108,5, yani yılda % 18 etmekte.

Dünya ekonomisinin bu sıralar yıllık amortismanı eksi % 10 gibi. (Bu arada bu sayının onyıllardır aynı olması da, eski reel ekonominin kriterlerinin aslında hala pekala baki olduğunu imler.) Yani siz, yılda % 10 küçülecek bir paraya, yılda % 18 büyüme / faiz veriyorsunuz. E tabii, sıcak ve soğuk para size gelir.

Türkiye, 30 yıldır tam sömürülme kıskacında ki bu Krupp faşizmini bile aşan bir durum. Bunun anlamı, tüm makro dış yatırımların ana parasını çıkardıktan sonra 2 tur daha kara geçmişliğidir. Zaten, 1 trilyon dolar ödeyip de, 700 milyar dolar borcun olursa, bunun anlamı da yaklaşık bu olur.

Görüldüğü gibi, kılıf değişse de, içerik aynı: Kütürdet beni rutubet.

Kısa vadeli geleceğe bakalım:

AKP gider, para da gider. DSP 1999’da karşı çıkmayı denedi, kriz yaşadı.

Şu andan itibaren TC’nin kişisel ve kamu borçları ödenmeye başlansa ve hiç yeni borç yapılmasa, bitmesi 50 yıl filan sürer. Demek ki en erken ekonomik şafak 20-25 yıl sonra.

O güne kadar, ya harcayarak açız, ya da tutumla açız.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2216
Toplam yorum
: 1121
Toplam mesaj
: 127
Ort. okunma sayısı
: 500
Kayıt tarihi
: 16.08.06
 
 

Serbest yazarım. 1960 doğumluyum. BÜ İşletme mezunuyum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster