Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Haziran '07

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
1614
 

Göreme Tarihine bir bakış

Göreme Tarihine bir bakış
 

Göreme     Göreme Harabeleri, Nevşehir ile Ürgüp arasında bulunan bir deredir. Nevşehir’den 3 saat ve Ürgüp’den 1 saat mesafededir. (yürüyüş mesafesi-f.d.) Harabelere bir çaryek (çeyrek) saat mesafede Maccan (eski Metiani) (Korama - Maccan - f.d.) isminde bir islam köyü vardır.

     Uzaktan görüldiği zeman mahsusen konulmuş bazı işaretler gibi görülen ve her biri birer metro aralığında bulunan dikili kayalar kızılırmağa kadar imtidad eder. Fakat gaya denilince zann olunmasınki, derenin içinde daşlıkdan başka bir şey yokdır. Bilakis en münbit ve hoş bahçeler, bereketli bağlar bu kayalıkların arasında bulunuyor.Bu kayaların aslı yumuşak oldığından yağmurın ve karın tesiri ile eriyip yavaş yavaş toprak halinde kenarlarına dökülmekle, bundan husula gelen tarlalar gayet münbitdirler.

     Eski Vizantinler (Bizanslar - f.d.) zemanında itikatli ve dindar ahali her tarafda olduğı gibi burada dahi bir monastır yapmıştır. Bu ahali kayanın yumuşaklığından bil istifade öyle ekklisiyalar, öyle evler yapmışlardır ki şimdi bile insan bunları görünce hayran ve müteesir olmamak mümkün değildir.

    Gezmiş olduğum bir kaç ekklisiyalardan birisini tasvir etmekle iktifa edeceyim, zira hemen cümlesi aynen bina olunmışlardır.

    Yüksek ve sarp bir tepenin üzerinde bulunan cesim bir kayanın içinde bir ekklisiya mevcut olduğunu köylülerden birisi bana söyledi ve oraya kadar beni götürebileceğini ilave etdi. Her ne kadar yek nazarda oralara çıkılmanın imkanı olmadığını görüyor isem de yine köylünün arkasına düştüm ve bir çok zahmetden sonra kayanın yanına vasıl oldık. Yegane kapısı olan delik bir metro kadar yüksek idi. Oraya yalınız çıkmak gayrı kabildir diye bilirim. Bereket versin köylü merdiven vazifesini gördü ve o sayede çıkabildim.

     Hafif bir ziya ile tenvir olunmış bir yer altı ekklisiyasına benzeyen bu binanın duvarları ikonalar  ile doludur. Bunlar o kadar parlak ki yalnız bir kaç gün evvel cilalanmış zannolunur. Kapının karşısında “Agion Vima” için yazılmış yer hala bellidir ve her tarafı gayet muntazamdır. Göz karanlığa alışdıkça, birden bire göremediğim daha başka ikonaları  ve içerisini daha iyi görüyorsun. O vakit o güzellik önünde hayran kalıp bir müddet için insan kendinden geçer ve sonra hayalina neler gelir...Orasını eski halinde Monahoslar (manastır keşişleri - f.d.) ile dolu görüyorsun.! Hep siyah geyinmiş olan bu monahoslar ekklisiyanın içinde diz üstü kapanarak ibadet ediyorlar. Horosdaki bulunanlar illahi sesleri ile Troparionları psall ediyorlar. Şimdi diğer taraflardan güçlük ile tefrik olunan Agion Vima’dan bütün ruhani elbiselerini giyinmiş bir iereas elinde agion potirioni tutarak  çıkıyor ve gözlerini köye tevcih iderek metin bir ses ile “Meta fovou theou, pisteos kai agapis proselthete” diye bağırıyor. O vakit bütün monahoslar, bize şimdi korkunç görünen inlere doğru gidiyorlar. O hali böyle göz önüne gelince hali hazırını görüpte müteesir olmamak mümkün değildir.

     İnsanı hazin bir hüzün kaplıyor, hemen oradan çıkıp kaçmak istiyor. Fakat orada kendisini gizli bir kuvvet  tutuyor ve “Ey alçak! Ne kaçıyorsun; dur, bak, hem eyi bakki mevcudiyetini öğrenmek istersen, yalınız görüp şahsiyetini ve mevcudiyetini oğrenmekle  muvafık olursun...” diye gaibden bir ses geliyor ve biraz sükutdan sonra :” Ümid ve Sabr” diye ilave ediyor.

     GEORG. K. TOSUNOĞLU

 

     Fehmi DİNÇER

     Ankara 2005

 


     Fotoğraf:
     www.kapadokyaforum.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 109
Toplam yorum
: 40
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 5576
Kayıt tarihi
: 23.03.07
 
 

1959 yılında Fertek - Niğde'de doğdum. Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültes..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster