Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Şubat '11

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
394
 

Görev süratle yerine getirildi, insanlık anıtı yıkılacak!

Görev süratle yerine getirildi, insanlık anıtı yıkılacak!
 

İnsanlık Anıtı...


Kars belediye meclisinin MHP ve AKP’li üyeleri anıtın yıkılması yönünde oy kullandı. Oy çokluğu ile alınan karara göre anıt yıkılacak.

CHP’li dört üyenin hayır oyuna karşılık AKP’nin on bir, MHP’nin ise sekiz oy ile onay verdiği yıkım kararı çok tartışılacak..

Kars Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş, Belediye Meclisi'nin kentteki “tartışmalı heykellerin” kaldırılması yönünde karar aldığını belirterek, “Belediye Meclisimiz, İmar Kanunu doğrultusunda tescilli bir yapı üzerinde yapılan heykellerin kaldırılması ve arkasından tarihi dokuya uygun bir proje geliştirilmesi yönünde karar vermiştir” dedi.Anıtlar Yüksek Kurulu, heykel hakkında son kararı belediyeye bırakmıştı.

Konuyla ilgili daha önceki yazımda sanatçının; “Heykel ancak dinamit ile yok edilebilir” sözünü başlığa taşımış ve ‘bu ayıp bize yeter’ demiştim.

Başbakan “ucube” diye söz ettiği heykel için“Hasan Harakani'nin türbesinin yanına bir ucube koymuşlar, garip bir şey dikmişler. Oradaki tüm vakıf eserlerinin, o sanatkârane eserlerin olduğu yerde böyle bir şey olması düşünülemez. Konuyla ilgili olarak belediye başkanımız görevini süratle yerine getirecektir. Bunu süratle bekliyoruz. İnşallah ilk gelişimizde bunu da göreceğiz. O bölgeyi de gayet güzel bir park haline belediye getirecektir.” demişti.

Kars Belediye Başkanı “Konuyla ilgili olarak belediye başkanımız görevini süratle yerine getirecektir.”in gereğini yerine getirdi.

Yıkım kararı üzerine konuşan Kars AK Parti belediye meclis üyesi Ahmet Kaya da “Kars ilimizin ve Türkiye'nin gündemindeki anıt 2863 sayılı Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'na rağmen 1734 tarihinde yapılmış olan Timurtaş Tabyası üzerine, zamanın belediyesi tarafından gerekli izinler alınmadan yapılması ile bugünkü süreç ortaya çıkmıştır.” diyerek topu taca attı.

Önceki Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu zamanında yapımına başlanan ve SİT alanında olduğu belirlenen anıt için 2008 yılı Eylül ayında Bölge Anıtlar Kurulu’ndan inşaatın durdurulması ve yıkılması için de karar çıkmıştı.

İnsanlık Anıtı yapım çalışmaları 2005 yılında başlamış, 2009 Genel Seçimleri öncesinde dönemin AK Partili Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu'nun Cumhuriyet Halk Partisi'ne (CHP) geçmesiyle yıkılması gündeme gelmişti. Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İl Başkanı Oktay Aktaş'ın yıkılması yönünde birçok girişimde bulunduğu anıt, yapım çalışmalarının durdurulmasıyla olduğu gibi bırakılmıştı.

Mehmet Aksoy İnsanlık Anıtı’nı tasarlarken, “geçmişteki hataların tekrarlanmaması gerektiği” fikrinden yola çıkar. Aksoy, bu heykelin bir barış çağrısı olduğunu, bu çağrının tüm Kafkaslar’da görülmesini istediğini belirtir uzatılan mikrofonlara. Bu topraklarda yaşanan insanlık suçlarını kayıt altına alan en derin hafızayı ise ‘kanayan bir göz’ de bulur sanatçı.

Heykel bitirilebilseydi, farklı kültürlerin kardeşçesine yaşayabildiği zamanları ve mekanları özlercesine, Kars’ın öncülüğünün bir sembolü olacaktı.

Yıkım için ortaya konulan, öne sürülen gerekçelerin inandırıcılığı tartışılabilir.

Ancak AKP ve MHP’nin ‘heykel ile simgelenmek istenen evrensel değerlerin’ bir hayli gerisinde olduğu kesin.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Milliyet.com.tr sitesinden 127 kez görüntülenmiştir

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ulkede iken bir av. dostum sonradan resim yapmaya basladi ve profosyonel olarak ressamligi secti. Bir eserinin onunde durup konusurken -bak bu eser dunyada sadece bir tane baska esi yok dedi. Cok anli sanli bir ressam olamadi ama mutlu bir yasami var. Sonralari bu cumlenin neler ifade ettigini anlamaya basladim! Dilerim ulkemdeki kisilerde sanati ve sanat eserinin ifade ettiklerini anlanlar!!! Saglik ve saygiyla

Newyorker 
 01.02.2011 23:28
Cevap :
İnsanlık Anıtı'nı tasarlayan Mehmet Aksoy ülkemizden çok dünyada tanınan bir sanatçı.Almanya'da bir çok eseri meydanları süslüyor.Türkiye'de eserini yıkmaya çalıştığımız sanatçıya Almanya'da bulunan eseri için Alman yetkililer ulaşıp, ağır kış koşullarının zarar vermemesi için üzerini örtmek üzere izin istiyorlar.Galiba çağdaş dünya ile aramızdaki mesafeyi gösteren bıçak gibi bir örnek iki zihniyet arasındaki bu anlayış farkı bu uçurum...  02.02.2011 20:57
 

Etrafını düzenleyip özgürlük parkı adını verseler...Ama olmaz...Sanat,özgürlüğü...Özgürlük de serbest düşünmeyi çağrıştırır...Yıkılması gerek...

Mesut Selek 
 01.02.2011 22:55
Cevap :
Heykel bitirilebilseydi, farklı kültürlerin kardeşçesine yaşayabildiği zamanları ve mekanları özlercesine, Kars’ın öncülüğünün bir sembolü olacaktı. Yıkım için ortaya konulan, öne sürülen gerekçelerin inandırıcılığı tartışılabilir. Ancak AKP ve MHP’nin ‘heykel ile simgelenmek istenen evrensel değerlerin’ bir hayli gerisinde olduğu kesin.  02.02.2011 20:59
 

Birileri bazı şeyleri birilerine açıklamaya çalışırken bilinen çok basit bir gerçeği göz ardı ediyorlar; Resim sanat değil, heykel sanat değil(şirk) müzik sanat değil.. Yahu ülkede ben muhafazakarım diyenin savunduğu muhafazakarlık islam muhafazakarlığı değil mi? İslamda böyle diyormuş onlara göre. Ucube işler yani:)

bumerang 
 01.02.2011 22:43
Cevap :
Heykel bitirilebilseydi, farklı kültürlerin kardeşçesine yaşayabildiği zamanları ve mekanları özlercesine, Kars’ın öncülüğünün bir sembolü olacaktı. Yıkım için ortaya konulan, öne sürülen gerekçelerin inandırıcılığı tartışılabilir. Ancak AKP ve MHP’nin ‘heykel ile simgelenmek istenen evrensel değerlerin’ bir hayli gerisinde olduğu kesin.  02.02.2011 20:59
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1114
Toplam yorum
: 2289
Toplam mesaj
: 135
Ort. okunma sayısı
: 824
Kayıt tarihi
: 28.09.06
 
 

Ankara'da yaşar, dünyalı,aynadaki görüntüsüne muhalif, vicdan hesapları yapmaktan yorgun, yaşanıl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster