Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Ocak '10

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
15603
 

Görsel zeka nedir?

Görsel zeka nedir?
 

Çoklu zeka kuramı ile kendinden daha çok sözetirdi ama onu insan beyninin ilk dili olduğu gerçeğini görardı etmemliyiz. İnsan gördüklerini kelimelerle ilişkilendirmeden önce görüntüler ve resimlerle düşünür. Sonra gördükleri ile kelimeleri ilişkilendirir ve beyninde kategori eder. Görsel zeka, sadece gördüğümüz, algıladığımız nesenlerle sınırlı değildir. Hayal edebildiğimiz her türlü şekil, tasarım, renk gibi soyut görüntülerde görsel zekanın yelpazesinin içindedir. Uzay-zaman sürekliliğindeki nesnelerin yerleşimi ve aralarındaki ilişki ile ilgilenir. Bunun içinde yön duygusu da girer.

Yaşadığımız çevre içindeki nesneleri ve onların konumlarını hatta onlara göre kendi konumumuzu bilmemizi sağlar. Bir yerden başka bir yere kolaylıkla gitmemizi yine görsel zekamız sağlar. Duyduğumuz şeyleri mi yoksa gördüğümüz şeyleri mi aklımızda daha kolay tutarız? Öğrenme yöntemlerinde görsel zekanın önemi hep vurgulanmaktadır. Örneğin; öğretmen anlattıktan sonra notlarını oku, önemli förmül Ya da bilgileri yaz ve görebileceğin bir yere as veya yazarak çalış... Bu örnekler çoğaltılabilir.

Görsel zekanın özellikleri; -Etkin hayalgücü Görüntüleri hayalimizde oluşturabilme -Boşlukta yolunu bulma -Grafiksel gösterim(resim yapmak-heykeltraşlık vb.) -Uzaydaki nesneler arasındaki ilişkileri algılayabilme -Farklı açılrdan doğru algılama Yukarıda saydığımız temel özelliklerden de anlaşıldığı gibi görsel zeka insan beyninin en güçlü yanlarından biridir. Şimdi bu gücü hissetmek için alıştırma yapmaya var mısınız? Şuan içinde bulunduğunuz odaya dikkatlice bakın. Sonra gözlerinizi kapatın ve yürüyün yolunuzu bulmak için odanın şaklini zihninizde hayal edin ve yürüyün. İki gün sonra önemli bir telefon görüşmesi yapmanız gerekiyor unutmamak için telefon görüşmesini yapacağınız mekanı, telefonu, numaaryı çevirdiğinizi görsel olarak o anı canlandırın bu yöntem sayesinde arama yapmayı unutmayacaksınız.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 23
Toplam yorum
: 11
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 3693
Kayıt tarihi
: 06.04.08
 
 

1999 yılında Uludağ Üniversitesi'den mezun oldum. 1999 yılından beri rehber öğretmen olarak görevi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster