Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Ekim '10

 
Kategori
Mizah
Okunma Sayısı
1061
 

Görücü usulü evlilik

Görücü usulü evlilik
 

Küresel Deha adlı yazımda Nasreddin Hoca hakkında bugüne değin yazan bazı yazarların ve araştırmacıların görüşlerini anlatırken kendime ait bir görüş ifade etmedim. Etmedim, çünkü kendime göre sebeblerim var.

Arif olana davul zurna az, sivrisinekten olmaz saz” diye de bir söz var.

Yalnızca Anadolu’nun değil tüm dünyanın küresel deha kabul ettiği Nasreddin Hoca Sivrihisar’ın Horti köyünden mi, yoksa gerçekten Akşehirli mi?

Gelin birlikte o yıllara gidip, biraz empati yapalım.

1208 yılında bizim (Böyle de bir ihtimal var) köyde dünyaya gözlerini açan küçük Nasreddin, küçük bir çocuk iken hatırlayanlar bilir çok yaramaz ve haylaz bir çocuk idi.

Küçükken yaramaz olanlar büyüyünce zeki olurmuş.

Hamken pişen Nasreddin’i, Nasreddin Hoca yapan önemli asıl olay onun Akşehir kazasında yapmış olduğu evliliği ve evlendiği kadındır.

Büyük bir deha, bilge bir adam, zeki ve aynı zamanda bir Anadolu Velisi Nasreddin Hoca durup dururken neden kapıda kalmış kızkurusu bir kadınla evlensin ki?...

Gerdek gecesi sabahı Hoca’nın Hanımı sorar: “Bugün bizi görmeye gelecekler, de bana herif kime görüneyim, kimlere görünmeyeyim?”

Nasreddin Hoca:
“Gözüme görünme de canın kime isterse ona görün…”

Evet, acaba burada Hoca, görücü usulü evliliğe karşı tepkisini mi ortaya koyuyordu?

*

Resim:

http://www.tiyatrom.com/images/nasrettinhoca_kenter_6.JPG

***

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

güzel bir paylaşımdı,günümüzde hala görücü usulu evlilikler varmı acaba?,iyi akşamlar

Nazlı Gülüm 
 31.10.2010 18:14
Cevap :
Olmaz olur mu Nazlı Hanım, hem de çok. Görücü Usulünün en modern versiyonu ise günümüzdeki tv lerde yayınlanan evlilik programları... Hiç tanımadığı kadınla ya da erkekle evlenmeye gelenler var, sonra karar anı ve sonuç: "Elektirik alamadım" oluyor. İnsan oraya giderken binbir çeşit gibi mağazalardan bir elektirik alır da gider, diye düşünüp kızıyorum ben de. :-) Selamlar Nazlı Hanım size.  01.11.2010 11:03
 

Değerli Adnan Doğan, Ünlü bilge Sokrates'i bilmeyenimiz yoktur. Onun ünlü evliliğini de. Evlenmek niyetini açıklamak için mustakbel kayınvalidesinin evine gider. Kızın annesi, ortayaşta ve güzel olmayan kızının gördüğünü sorar Sokrates'e, "gördüm" der bilge. "O halde ne yapacaksın der kızımı?" Sokrates, "çocuklarıma anne" der. Anladım der annesi. Belki bizim bilge hocanında açıklamadığı bir sebebi vardır. Görmek istemediği eşi ile... yazıyı bir hikaye ile noktalarsak; Sokrates’in eşi, kavgacı bir kadın olduğu için, bir türlü anlaşamazlarmış. Sokrates bir gün öğrencileriyle sokakta ders yaparak yürümektedir ve anlattığı konu da “evliliğin faziletleri”dir. O esnada evlerinin önünden geçerken; eşi bulaşık suyunu Sokrat ve dolayısıyla öğrencilerinin başına boşaltmış. Sokrat, hiç istifini bozmadan öğrencilerine dönmüş ve “Evlenin, evlilik çok kutsal bir müessesededir. Evlenin! Karınız iyi çıkarsa mutlu olursunuz, kötü çıkarsa filozof olursunuz.” Tecrübe ile sabittir.. Sağlıcakla kalınız.

Canmehmet 
 27.10.2010 22:26
Cevap :
Sayın Can Mehmet hocam merhaba; "Evlilik her halükarda iyidir. İyi kadınla evlenirsen mutlur, kötü kadınla evlenirsen filozof olursun" diyen Sokrates, kızı anasından isterken ki tavrından da anlaşılacağı üzere demek ki daha önceden de filozofmuş. Bir de Sokrates bile bile almış ancak Hoca' da ise durum farklı. Hoca'yı kandırmışlar. Nasreddin Hoca ve Sokrates'in hanımları birbirine benziyor. Böyle kadınlar belki bu iki bilge insanın sınırlarının tavanını biraz daha zorlamışlardır diye düşünüyorum. Siz de sağlıcakla kalınız. Saygı ve selamlarımla.  28.10.2010 10:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 74
Toplam yorum
: 103
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 1393
Kayıt tarihi
: 24.06.09
 
 

Haydanlı Eğitmen Aziz Doğan'ın oğluyum. Köyceğiz doğumluyum. Isparta Meslek Yüksek okulu muhasebe me..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster