Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Eylül '09

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
361
 

Görünen köy

Görünen köy
 

Ziya Gökalp Türklük şairi


Türkiyemiz yine sancılı günlere gebe...

Bazı Milletvekilleri T.C Mahkemelerinin çağrısına icabet etmek istemediklerini medya önünde ilan ettiler. Tam da açılım rüzgarlarının ! estiği bu günlerde ortalığı germek için ne mümkünse yapmak için adeta yarışır durumdalar.
Bizler ''Adalet Mülkün temelidir.'' ''T.C topraklarında herkes adalet önünde eşittir.'' lafları ile yetiştik. Yürekten, gönülden inandık. İnanmaya da bütün olumsuzluklara rağmen devam edeceğiz.

Bayanlar, baylar. Madem sizin korkacak, çekinecek, bir durumunuz yok (Beyanatlar öyle veriliyor) gidersiniz paşa paşa ifadenizi aslanlar gibi verirsiniz. Ama ''biz başka denizlerde yüzmek istiyoruz.'' diyorsanız, yine gidersiniz ifadenizi verirsiniz. Sonucunu da katlanırsınız.

Bakınız, bizler sizin ortaya attığınız ayrımcılığı 25-30 yıl önce hiç yaşamadık. Kız alıp, kız verdik. Akraba olduk. Hadi onu bırakın 1.Dünya savaşında da, Kurtuluş Savaşında da yaşamadık. Bu topraklar üzerinde yaşayan herkes Millet olmanın ülküsü içinde birlik ve beraberlikle hareket etti, can verdi. Bu topraklarda yaşayan ozanlarımız birlik, beraberlik türküleri çığırdı. Ulus olmanın kıvancını bizler birlikte yaşadık.

Hep hayal ettik. Muasır medeniyetler seviyesine çıkmak istedik. Ne hikmetse birbirimizi yemekten bir türlü başaramadık... Başaramadık...!

Ben sözü uzatmak niyetinde değilim. Bakınız, Ziya GÖkalp ne kadar güzel anlatmış dörtlüğünde. Benim anlatamadığımı.

Türk'ün bir eli var

Sadece bir dili var

Başka bir dil isteyenin,

Başka bir emeli var.

Hala o kumayanlara, Okuyup unutanlara , okuyup ta anlamayanlara....ithaf olunur...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Saklamıyorlar ki... Bakalım açılımcılar nerelerine kadar açılırlarsa mutlu edeceklerini sanıyorlar onları....

Ahmets 
 02.10.2009 15:10
Cevap :
mrb. Onlar saklamıyor ,bunlar duymuyor,görmüyorlar. Körlerle sağırlar birbirini ağırlıyor... Olanlar Mehmet'lerimize oluyor.. Yazık değil mi? selamlar  03.10.2009 0:25
 

Ankaranın Günlüğü, ne güzel yazmış dosdoğru, birbirimizi yemekten başka ne yapabildik? Ne yazık ki, Yapmaya değil de yıkmaya her zaman hazırız...Ziya Gökalp'in dörtlüğü çok özlü, "başka bir emel" kavramı da içimizi acıtır. Antalyadan selamlar...Gül Alkan

Yurdagül Alkan 
 30.09.2009 11:44
Cevap :
Ankanın günlüğü nün tüm bu olaylar karşısında canı yanıyor.İlginize ve yorumunuza teşekkür ederim.selamlar.  30.09.2009 20:12
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 81
Toplam yorum
: 54
Toplam mesaj
: 20
Ort. okunma sayısı
: 633
Kayıt tarihi
: 23.01.09
 
 

1948 doğumluyum. Emekli öğretmenim. Halen bir rehabilitasyon merkezinde çalışıyorum...

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster