Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Eylül '20

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
151
 

GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİ

GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİ

Sağlık ocağına doğru yürüyorum, Ankara’da bahardan bir gün yaşanıyor. Ağaçlar çiçek açmış, bahçelerde ve parklarda çeşit, çeşit çiçekler. Sokağın iki yanındaki apartmanlar gayet güzel boyanmış, apartmanlara bakarak ilerliyorum, bir yandan da balkonları izliyorum, bazı balkonlarda saksılara gayet güzel çiçekler ekilmiş, balkonlardan aşağı sarkan çiçekler bir tablo görüntüsünde, hayran oluyorum.

Yürürken sol tarafıma bakıyorum, iki renkli boyanmış görüntüsü ilk anda güzel görünen bir apartman ama bu güzel görüntüyü bozan camekânla kapanmış balkonda gelişi güzel konulmuş kocaman bir dolap kapağı yok. Dolabın içine gelişi güzel atılmış kitaplar, kutular, poşet yığınları, kırık saksılar, pet şişler, eski giysiler. Kullanılmayan eşyalar aslında atılacak. Çöpler yığılmış, depo gibi kullanılıyor balkon çöplük görüntüsü sergiliyor ve çevre kirliğinin artmasına, göz zevkinin yıpratılmasına neden oluyor.

İlerliyorum, yine güzel görünüşlü bahçesinde gül ağaçları, çamlar bulunan bir apartman. Onunda iki balkonu eski eşyaların, yırtık kilimlerin yığıldığı bir depo görünümde. Üzülüyorum ve düşünüyorum: Bu güzel apartmanların görünümünü bozup, görüntü kirliliği yaratan dairelerde oturan kişiler nasıl bir anlayış ve ruh hali içindeler. Apartman yönetimi ve sakinleri neden uyarmazlar diye düşünüyorum. Apartmanın kapısı açık, ayaklarım beni oraya yöneltiyor, o apartmanın içinin ne halde olduğunu görmek için içeriye girip merdivenlerden çıkıyorum. İçerisi özenle yapılmış, mermer merdivenlerden bir kat çıkınca, balkonu ardiye görünümde olan dairenin önüne geliyorum. Daire kapısının önünde gelişi güzel atılmış çocuk ve büyük terlikleri, ayakkabıları ve içi dolu çöp poşeti ve müthiş bir koku. Hızla merdivenlerden inip kendimi sokağa atıyorum.

Tüm bu görüntülerin ardında: Orada yaşayan insanların ruh sağlığının bozukluğu, tembelliği, vurdumduymazlığı, saygısızlığı, ilkelliği, görgüsüzlüğü, eğitimsizliği ve egoistliği yatıyor.

Kat malikleri yasasına göre: Apartman sakinlerinin uyması gereken kurallar yasa ile belirtilmiştir. Bu yasalara uymayan daire sakinleri hakkında yasal işlem yapılabilir. Apartman yöneticisinin önce sözlü olarak uyarması, uymadığı takdirde kat maliklerinin de görüşleri alınarak yasal işlem başlatması gerekir.

Burada uyulması gereken birkaç önemli noktayı belirteyim;  Apartman kapısının güvenlik açısından kapalı tutulması, çöp toplama saatlerinin haricinde daire kapılarının önlerine çöp bırakılmaması, apartmanda daire kapılarının önlerine ayakkabı, ayakkabılık, terlik gibi özel eşyaların bırakılmaması, yüksek sesle müzik ve televizyon çalınmaması ve komşuları rahatsız edecek derecede gürültü yapılmaması, Balkonların ardiye gibi kullanılıp, kullanılmayan eşyaların konulmaması ve görüntü kirliliği yaratılmaması, balkon ve pencerelerden silkeleme işlemi yapılmaması. Apartmanda yaşarken kurallara uyalım, insanca yaşayalım.

NAHİDE ÇELEBİ

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok önemli bir konuya değinmişsiniz Nahide hanımcığım.Bazı insanlar eşyalarını atamazlar.Bunlar biriktiricilerdirler ve ruh sağlıkları gerçekten bozuktur.Yabancı bir kanalda bu konuyla ilgili güzel bir program vardı.İngiltere'de çekilmiş.Çöp evlerdi hepsi.Elinize sağlık,sevgiler...

fisun gökduman kökcü 
 13.09.2020 8:22
Cevap :
Füsun hanımcığım maaesef görüntü kiriiği had safhada.Değerli yorumunuza çok teşekkür ederim canım sevgiler.NAHİDE ÇELEBİ  14.09.2020 8:43
 

Çok haklısınız Nahide hanımcığım, "Adabı muaşeret=Görgü" kuralları vardı ve basın yayın organlarında sergilenirdi. Şimdilerde "Kamu spotu" oldu fakat anlayan kim, elinize sağlık toplumsal yaşam kurallarına uygun yaşanabilen günler özlemiyle sevgiler selamlar

Cemile Torun 
 11.09.2020 17:57
Cevap :
Sevgili Cemile hanım değerli yorumunuza çok teşekkür ederim canım.Selam ve sevgiler sağlıklı mutlu günler.NAHİDE ÇELEBİ  12.09.2020 8:12
 

Çok yerinde bir yazı gerçekten

Kerim Korkut 
 10.09.2020 10:03
Cevap :
Kerim kardeş değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.Selamlar esenlikler.NAHİDE ÇELEBİ  11.09.2020 8:20
 

Çevremizde gürültü kirliliği olmamalıdır. Bir iş yaparken , konuşurken veya eğlenirken çok dikkatli olmalıyız...

Abdülkadir Güler 
 09.09.2020 10:19
Cevap :
Sayın Hocam değerli yorumunuza çok teşekkür ederim selam saygılar sağlıklı mutlu günler.NAHİDE ÇELEBİ  10.09.2020 8:06
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1887
Toplam yorum
: 11495
Toplam mesaj
: 162
Ort. okunma sayısı
: 1033
Kayıt tarihi
: 25.11.08
 
 

Erzurum doğumlu, Ankara'da yaşıyor. D.T.C.F mezunu, emekli lise öğretmeni, evli, 2 çocuklu. "İsya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster