Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Ekim '15

 
Kategori
Edebiyat
Okunma Sayısı
147
 

Görüntülü Öyküler mi dediniz?

Görüntülü Öyküler   mi dediniz?
 

Bir yazar olarak, kimi zaman dostlarınıza yapıtınızı imzaladığınız olur. Siz de mutlu olursunuz, alan kişi de! Günler sonra kitabınız okunur ve medya ortamında  bir değerlendirme yazısını coşkuyla okursunuz. İşte Araştırmacı yazar, şair  Sayın Ahmet Özdemir'in  böylesi bir değerlendirmesi...

"Değerli şair ve yazarlardan Muhsin Durucan, yıllarca öğretmen, yönetici ve müfettiş olarak Milli Eğitim’de görev yaptı. Öğrenciler yetiştirdi, öğretmenleri yönlendirdi. 


Durucan, “23 Nisan 1948’de Hacıbektaş’ta doğdu. Kırşehir Erkek İlköğretmen Okulunu, İzmir Buca Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümünü, İstanbul Çapa Müfettişlik Kursunu, Türk Dili ve Edebiyatı Lisans Tamamlama Programını bitirdi.

Ağrı, Kırşehir, Isparta, Denizli, Bilecik, İçel, Tekirdağ, Edirne ve İstanbul’da öğretmenlik, halk eğitimi merkezi müdürlüğü, milli eğitim müdür yardımcılığı, ilköğretim müfettişliği görevlerini yürüttü. Emekli oldu. 

Yayımlanmış kitapları şöyle:

—Bir Tutam Şiir (1970),

—Bir Heybenin İki Gözü (1975),

—Umut Türküsü (1976),

—Söz Kaynağı Anadolu (1979),

—Canca Şiirler (1997),

—Durucanca Duygular (2004),

—Sevdanın Gözü (2012),

—Haykırış (2014),

          Adlı şiir kitapları…

—İlimiz Denizli (1985),

—Eğitim ve Mutluluk (1991–1992–1998–2013–2014),

—Anma ve Kutlama Günleri (2000),

—Düşüncemiz Sizinle (2004),

—Bir Sevdadır Balkanlar (2009),

—Güneydoğu Anadolu Sevdası (2010),

—Önyargısız Düşünceler (2012),

—Özel Günler (20114),

 —Bir Sevdadır Azerbaycan(2014),

 —Görüntülü Öyküler(2015),

Adlı inceleme-araştırma, makale, şiir, gezi yazısı ve öykü kitapları olmak üzere toplam 18 (on sekiz) yapıtı yayımlandı. Şiir ve yazılarından ödüller aldı.

Muhsin Durucan’ın özellikle çocuklarımızın yararlanacağı, ama büyüklerin de keyifle okuyacağı son kitabı “Görüntülü Öyküler” adını taşıyor.

Bizim yaşta veya yakın yaşlarda olanlar anımsarlar. İlk eğitimde bazı kavramları pekiştirmek için resimden yararlanılırdı. Daha okula ilk adımınızı attığınızda elinize aldığınız alfabede harfleri örneklendirirken a- at, b – bebek, c- civciv, d- dede, derken onların yanında resimlerini de görürdünüz. İki üç ay sonra cümlelere geçtiğinizde de “Ali top at” derken yanında top atan bir çocuk resmini görürdünüz. 

Muhsin Durucan “Görüntülü Öyküler” de yukarıda alfabe örneğinde olduğu gibi anlatılarını resimlemiş. Öykü nerede geçiyorsa, kahramanları kimlerse onlarla ilgili resimler, fotoğraflar kullanmış. Öykülerin içeriği nostaljik çağrışımlar yapan veya yarınlarda yapacak olan konulardan oluşmuş. 

Daha çok şiir, makale, araştırma, gezi yazıları kitaplarından tanıdığımız Muhsin Durucan bu kez öykü çalışmasının nedenini şöyle anlatıyor: 

Yazarlar Okullarda Projesi, kapsamında okullarımıza söyleşi için konuk edildiğimizde: “Öykü kitabınız var mı?” türü öğrenci, öğretmen ve yönetici soruları ile karşılaştım. Duyarlı bir yaklaşımla ve özenle GÖRÜNTÜLÜ ÖYKÜLER adını verdiğim kitabımı hazırladım.” 

“Görüntülü Öyküler”de Muhsin Durucan’ın eğitimciliğinin alışkanlıklarını bulmanız mümkün. Çünkü öykülerin gerek betimlemelerinde gerek diyaloglarda ansiklopedik, kırkambar diyebileceğimiz bilgileri, ince ince yerleştirmiş. 

Kitabın sunuşunda da bu davranışın gerekçeleri bulunuyor: 

Çocuk öykülerinde; okuma, çalışkanlık, sevgi, saygı, uyumlu arkadaşlık, gezip görme, inceleme, hayvan sevgisi, aile ve yurt sevgisi gibi ana düşüncenin ağırlıklı olması beklenir. İstenilen konulu işlevsel kitaplar, öğrencileri amaçlanan değerlere yönlendirir. …Sevgi, saygı ve dayanışma duygusuyla öğrencileri donatır. Onların özdeşleşecekleri kahramanlar özenle seçilir. Empatik bulacağı gerçek hayattan alınır. … Kitaplar; öğrencilerin görüş ve düşünce ufuklarını genişletir, onları öğrenme ve araştırmaya yöneltir, toplumsal değerlerine ve ulusunu sevmelerine rehber olur. Etiksel ve sosyal değerlere gereken önemi de verir…” 

Görüntülü Öyküler kitabını Dahi Yayıncılık Eğitim Basım ve Ticaret firması yayınlamış. Durucan’ın tüm kitapları, Cağaloğlu Yokuşu’daki Saatli Maarif Takvimi Kitabevi’nden temin edilebilir."

*

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 663
Toplam yorum
: 471
Toplam mesaj
: 45
Ort. okunma sayısı
: 1371
Kayıt tarihi
: 18.08.08
 
 

Kırşehir Erkek İlköğretmen Okulu'nu, İzmir Buca Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümünü, İstanbul Çapa M..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster