Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Aralık '15

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1471
 

Gösterişsiz,mütevazı bilim adamı Aziz Sancar

Gösterişsiz,mütevazı bilim adamı Aziz Sancar
 

Görsel alıntı


Dilerseniz bu gösterişsiz, alçak gönüllü, mütevazı, başarılı bilim insanın hayat hikâyesini kendi sözleriyle kısaca okuyalım.

Nobel Kimya ödülü sahibi, Türk bilim adamı Profesör Dr. Aziz Sancar Ülkemizin tümünü sevindirdi.

Günlerdir basınımızda, TV haberlerinde onun başarısı ile ilgili haberleri okuyoruz.

Mardin, Savur ilçesinde 1946 doğumluyum. Arapça konuşan ana babanın ikisi üvey sekiz erkek, iki kız evlatlardan biriyim. 

Ortaokula kadar ayakkabı görmedim, yazın yalın ayak gezerdim. Fakir sayılmazdık, ana baba ile birlikte çiftçilikle uğraşırdık.

Bahçemiz vardı, kavak ağaçlarımız vardı. Anne ve baba ile Arapça, kardeşlerle de kendi aramızda Türkçe konuşuyorduk. 

Bazıları bana sen Kürt mü sün, Arap mı sın, yezidi misin diye sorarlar, buna çok üzülüyorum. Ben Mardinliyim Türküm diyorum.

Annem hep bize çocuklar babanız gibi çiftçilik yapmayınız, okuyun başka meslekler edinin diyordu.

Ağabeyim Kenan Sancar emekli general, kardeşim Tahir Sancar emekli Binbaşı, Hasan Orhan Sancar Makine mühendisi.

Tıbba arkadaşlarımın ikna edici tavsiyeleri ile kaydoldum.

Hiç unutmadığım bir anı Mardin de Lisede okurken bir kız arkadaşım vardı onu seviyordum. Bu yüzden de onun kitaplarını taşırdım.

Sonra seni istemiyorum dedi ( O şimdi önemli bir siyasi isim ve hukuk danışmanı ) 2005 yılında benim Amerika’da olduğumu duymuş haberleştik ve görüştük.

Evlatlarını büyütmüş onları konuştuk. Gülerek kendisine dedim ki “ Biz seninle Mardin’de lisedeyken niye beni bıraktın” güldü ” Sen başka kıza bakmışsın”  ondan dedi.

Türkü, şarkı söyleyemem. İçimdeki Ukdelerden biri de İstanbul’u tanımak istiyorum. İstanbul’u henüz tanıyamadım.

Mardin’de doktorluk yaptığım yıllarda tercüman vasıtasıyla Kürt kadın kardeşlerime yazdığım reçetelerdeki ilaçları şöyle kulanın derdim.

Onlarda reçetemi Muska yapıp başlarına koyarlarmış. Kürtçeyi öğrenemediğim için çok hayıflanıyorum.

Eşimle Teksas’ta tanıştık o doktorayı benden altı ay önce bitirdi. Evlenme teklifi ondan geldi.

Hep söylüyorum Türkiye’yi tahrip etmeyin. Eninde, sonunda hep Türk’üz, görüşlerimiz farklı olabilir ama Türkiye’yi tahrip etmeyelim. Her kes kendi görüşünü şey etsin.

Bu ödül Atatürk’ün ve Cumhuriyetin madalyasıdır. Cumhuriyet bir mucizedir.

Türkiye'de benim idealist öğretmenlerim vardı. Amerikalılardan daha iyi eğitim verdiler.

Vatanım Türkiye’yi özlüyorum. Türkiye’nin suyunu, insanlarını özledim. Türkiye’ye borcumu ödeyeceğim.

Aldığım bu nöbel ödülünü 19 Mayısta Atatürk’e hediye etmek üzere Ülkemizin evlatları, gözbebekleri Türk Silahlı kuvvetlerine ( Genel Kurmay Başkanına ) teslim ediyorum. Ödül 19 Mayıs 2016 ya kadar orada sağlam kasada kalacak.

Profesör Dr. Aziz Sancar’ın aldığı Nobel ödül tutarı 8 milyon İsveç Kronu ( Yaklaşık 3 milyon TL ) çocukları olmayan çift vasiyetnameleri gereği mal varlıklarını Türk evine bağışlamayı düşündüklerini söylemişler.

Bilim İnsanı Profesör Dr. Aziz Sancak sadece ülkemizin gururu değil tüm dünyanın ve insanlığın gururudur.

Bilindiği gibi Aziz anlamı ermiş, eren, sevgide üstün tutulan, sayın, saygıdeğer, sevgili muhterem insan anlamını taşır. İnsanlık için gecesini gündüze katan bu insanlık abidesi alçak gönüllü, gösterişsiz, kibirsiz ve benlikten uzak insan için söyleyecek sözler bulamıyorum.

Ancak;  içimden şu sözler geçiyor. Helal olsun seni İnsanlık ve bu ülkenin aydınlık günleri için doğuran, büyüten ve okutan anaya, babaya.

Nobel Kimya ödülü sahibi Profesör Dr. Aziz Sancar insanlığı tercih etti, insanlıkta ona çok yakıştı.

Elbette her kes Nobel ödülünü alamaz lakin benim gönlüm böyle konuşan, aslını inkâr etmeyen, vatanını özleyen, ailesine hep bağlı olan Azi Sancarları arzuluyor.

Yüce Allah Profesör Dr. Bilim insanı Sayın, Aziz Sancar’a sağlık ve mutluluk versin ki hastalar şifa bulsun, çare arayan hüzünlüler sevinsin.  

 

Kıymetli okurlarımıza saygılar sunuyorum.

Mehmet BURAKGAZİ / MERSİN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bilim adamı Sancar'ın mütevazılığına hayran olmamak elde değil, aldığı ödül onu kibirlendirmemiş. Ayrıca dışarıda yaşamasına rağmen ülkemizi sahipleniyor ama biz O'nu sahiplenemiyoruz. Zaten hiç bir şeyin, hiç bir değerin kıymetini bilemiyoruz. Nice değerler var ki, gelişmesin, geliştirmesin diye önünü kesiyoruz kardeşim Burakgazi, selamlar gönderiyorum size ve değerli ailenize...

Yurdagül Alkan 
 24.12.2015 22:30
Cevap :
Kıymetli Yurdagül Alkan: Böyle yıllarca ABD Eğitim görmüş, Nobel Barış Ödlü almış mütevazı duruşundan hiç bir şey kaybetmemiş. Ülkesi ve Atatürk için söylediği sözlerin içten gelen sözleri beni çok sevindirdi.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.   25.12.2015 12:52
 

Hemşehrim Sayın Aziz SANCAR Bey için neler yazılsa yeridir. İlginize teşekkürler. Aziz SANCAR, TÜRKİYE' NİN ve MARDİN' İN yüz akı oldu... Çalışan kazanıyor.. Ama doğru ve dürüst. Hile ,. hurda bilmeyen bir adam . Adam gibi adam. Kendisine buradan selam ve saygılar gönderiyor, sağlıklı günler diliyorum. Siz de de teşekkürler...

Abdülkadir Güler 
 21.12.2015 16:38
Cevap :
Kıymetli öğretmenimiz Sayın, Abdülkadir Güler. Evet, Sayın Aziz Sancar " Ben Amerika'da okudum, Nobel Barış ödülünü aldım ama ben Mardinliyim ve Türk'üm" sözleri bizi tarifi imkansız duygulara sevk etti.Kısaca hayat hikayesindeki içten sözleri bizi çok sevindirdi.Sizi ve hemşehrinizi kutluyorum.Sağlık ve mutluluk dileklerimi sunuyorum.   22.12.2015 12:20
 

Yaşamının yarıdan fazlasını yurt dışında geçiren biri olarak Bay Sancar’ı sizlerden daha iyi değerlendirebildiğimi söyleyebilirim. Her ne kadar sürekli reddedilse de Nobel ödüllerinin siyaseten etkilenmediği söylenemez! O ödül ABD’li Sancar’a mı yoksa Türk Sancar’a mı verildi, tartışılır! Orhan Pamuk’a verilmesini de yadırgamıştım çünkü bana göre güçlü bir edebiyatçı değil. Başka bir ülkenin pasaportuyla Atatürkçü olmak, Türkiye’yi sevmek kolaydır. Önemli olan, “sevdiğin ülkeye, sevdiğin liderin” ilkeleri doğrultusunda hizmet etmektir. Merak ettiğim: Yarım asırdır ABD’de yaşıyor ve bugüne dek Türkiye için ne yaptı? Nobel beratını ve madalyasını Genel Kurmay’a teslim etti de kendi payına düşen 900 bin TL ödülü de -mesela Mehmetçik Vakfı’na- bağışladı mı? Muhakkak çok iyi bir insandır, başarısı alkışlanasıdır; ama Türkiye’yi şimdi hatırlaması anlamlıdır ve bana göre 2019’da CHP’nin cumhurbaşkanı adayıdır! Selam ve sevgiyle.

Ata Kemal Şahin 
 19.12.2015 8:47
Cevap :
Kıymetli Ata Kemal Şahin : Görüldüğü üzere biz de Nobel ödülünden den,zorla ülkeye davet edilmesinden,onuruna verilen yemekten söz etmedik.Aziz Sancar'ın kısa hayat hikayesine, Atatürk'e ve Cumhuriyete ait sözleri bana göre içtendi.Mehmetçik Vakfını çok iyi bilirim.Para ödülünü Türk evine neden bağışlayacağını söylemiş onu bilmiyorum.Tabii insanoğlunun içini görmüyoruz.MHP hayatta kalırsa onun cumhurbaşkanı adayı da olabilir.Ağabeyi ve kardeşi de emekli askerlerdir.Bilimle uğraşanların çoğu eğitim gördükleri ülkelerde kalmışlar ve nihayetinde orada evlenmişler.Haklısınız Aziz Sancar'ı siz daha iyi değerlendirebilirsiniz.Benim değerlendirmem sadece hayat hikayesine, Cumhuriyete ve Atatürk'e ait sözleriydi.Böyle konuşan insanları seviyorum ve sayılarının çoğalmasını istiyorum.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.   19.12.2015 13:24
 

İnançlı,laik ve aynı zamanda Atatürkçü olunabileceğini hatırlattı.

Selda Çakmak 
 17.12.2015 23:33
Cevap :
Kıymetli yazarımız Sayın,Selda Çakmak Özbaşoğlu: Sayın Aziz Sancak'ın Nobel ödülü aldı falanı, fistanı yazmadım.Onun kısaca hayat hikayesini konu alan sözleri öyle içime işledi ki hep böyle insanlara hasret kalmışız.Duruşu, bakışı, konuşması, aslını inkâr etmemesi, sözleri ve özünün bir olması beni çok duygulandırdı. Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.  18.12.2015 14:47
 
Toplam blog
: 608
Toplam yorum
: 7072
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2116
Kayıt tarihi
: 12.04.12
 
 

Bingöl'de, Baharın son ayında, ikindi üzeri un ambarı (kiler) arkasında, ebesiz, hemşiresiz, Emin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster