Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Mart '07

 
Kategori
Dünya Kadınlar Günü
Okunma Sayısı
671
 

Göstermelik Kadınlar Günü

Göstermelik Kadınlar Günü
 

Hadi çıkın ortaya bütün kadın yandaşları, bugün Dünya Kadınlar günü. Methiyeler düzün bizim adımıza. Toplayın meclisi kadınlar adına. Şu ana kadar görmezden geldiğiniz bütün sorunlarımızı dökün ortaya. Raflara kaldırdığınız bütün dosyalarımızı çıkarın meydana. Ama yerini boş bırakın rafların. Çünkü 9 Mart'ta yeniden yerlerine koyacağınızı unutmayın o dosyaları.

Yapacağınız konuşmalar içinde tatlı vaadlerin yanında, tuz biber olarak da doğunun acılı kadınlarının sorunlarını ilave etmeyi sakın unutmayın. Konuşmalarınızı daha da dramatize etmek isterseniz, uğradığımız tecavüzleri ve töre cinayetlerine verdiğimiz kadın kurbanları da ekleyin lütfen. Çiçekler gönderin bol bol bugün bizlere, garantisi olur belki ilerdeki beklentilerinizin.

Ne garip değil mi, yaşamın kendisi olan kadına hediye ettiğimiz günde, samimi olmayan ve tutulmayacağını bildiğimiz sözleri ve söylevlerini dinleyip umutlanabilmek? Düşünebiliyor musunuz evinde eşine saygısı olmayan bir adamın kadın hakları ile ilgili ahkam kesmesini ve günün anlamı ile ilgili konferanslar vermesini? Düşünebiliyor musunuz kadınları dövdüğünü övünerek anlatan sanatçıların, televizyon ekranlarında baş tacı yapıldıklarını? Aklınız alıyor mu kadından sorumlu bir bakanın olduğu bir ülkede, aynı sınırlar içinde oldukları halde, farklı törelere kurban edilen, gelinlik giydirilmeden öldürülmelerine göz yumulan küçük kadınlarımızın, yavrularımızın içler acısı durumlarını?

Zamanı geldiğinde güzelliklerini ve yaşadıkları özel hayatlarını adeta hayat dersi gibi özenerek seyrettiğimiz uç noktadaki yarışma programlarının ve zirvedeki reyting şampiyonlarının baştacı kadınları, acaba bu gün kendileri nasıl bir mesaj verecekler kamu oyuna? Sene boyunca hangi kadın sorunlarına değindiler ve hangi sorunları çözmede başrolü oynadılar? Yoksa göstermiş oldukları göz kamaştırıcılık ve özenti arenasında, acaba hangi programlarında, saf bir genç kızın köyünden kaçarak büyük şehirlerde heba olmasına engel olacak bir öğretide bulundular?

Evet, bugün kadınlar günü; çenesi kuvvetli olan ve tuzu kuru olanların konferans günü. Hadi sevdiğiniz kadınların kadınlar gününü kutlayın onlara çiçekler gönderin. Ama lütfen bu önemli yaşam sembolünü sadece bu günle sınırlamayın.

Hülya Kanatlı

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Aramıza hoşgeldin canım arkadaşım. Yazıların çok etkili görünüyor. Dikkat et burası er meydanı Metin Özkaya

Metin Özkaya 
 10.03.2007 18:40
Cevap :
Çok teşekkür ederim. Meslekdaşın ve arkadaşın olarak her zaman desteğini bekliyorum. Sevgiler Hülya Kanatlı  11.03.2007 12:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 34
Toplam yorum
: 114
Toplam mesaj
: 36
Ort. okunma sayısı
: 1365
Kayıt tarihi
: 05.03.07
 
 

İstanbul doğumluyum. Sosyal antropoloji bölümü mezunuyum. Güzel sanatların her dalı ilgimi çekmiştir..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster