Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Eylül '14

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
243
 

Göz, kulak, beyin ve Milliyet Blog

Göz, kulak, beyin ve Milliyet Blog
 

Logomuz


İnsan algısının genelde % 50 sinin göz, % 40 ının kulak, % 10 unun beyin olduğu gerçeğinden hareketle; okuma ve 'en basitinden en zoruna' yazmanın beyinsel bir faaliyet olmasından ötürü Blog, FACE ve TWİTTER den sonra gelmektedir. 

FACE (resim ağırlıklıdır) gözdür, TWİTTER (yazılı da olsa) 140 karekterlik sözdür, en basitinden en zoruna bütünlüğü olan bir BLOG beyinseldir. Bu çerçevede bir yemek tarifinden en felsefiye kadar bütünlüğü olan bir yazı beyinseldir. 

FACE ve TWİTTER'ın giderek yaygınlaşması ve MB nin 8 yıllını tamamlamasının oluşturduğu yorgunluk ve doygunlukla bir düşüşe geçtiği gözlemindeyim ancak bu durumun MB yönetiminden de kaynaklandığını irdelemek gerekir diye düşünüyorum. 

MB deki aşırı kategori ayrıştırmaları, en çoklar listesi, toplumun iligisini çeken taze konular, blogerlar ve okuyanlar arasında yapılacak araştırma başlıklarıyla bir yenilenme sağlanabilir. 

Bence; ekonomi, Türkiye ekonomisi ve siyaset başlıklarının ayrı kategorilerde olması gereksizdir. Çünkü; üçüde devlet yönetimine dairdir, tek başlıkta toplanabilir. Bir blogun aşırı uzunluğu zaman sınırını zorladığından bir blog için 1.000 karekterle sınırlandırılmalıdır. GİBİ üretielcek alternatiflerle MB yükselişi hızlanabilir.  

SİZCE?

Kadri KANPAK

Ohannes, Abdülkadir Güler bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

"Sosyal medya" inkar edemeyiz ki etkili bir alan, tespitleriniz de doğru, etkili kullanabilen biri değilim bu yüzden söz söyleyebilme hakkına da sahip değilim. Milliyet blog bulunmaktan mutlu olduğum bir alan ancak, durağan bir dönem de olduğu da doğru, bunda yaşananların da etkisi olduğunu düşünüyorum. Keyifsiz günler yaşıyoruz bu da ne söyleyeceğini bilememe durumu yaratıyor kendi adıma, emeğinize sağlıkla iyi bayramlar diliyorum.

Cemile Torun 
 01.10.2014 9:18
Cevap :
Yorumunuza tşk ediyorum. Aklınızdan geçenleri çekinmeden yazabilirsiniz, her fikir bir penceredir. Daha güzel günleri paylaşmak dileğiyle, keyifli bayramlar...  01.10.2014 19:30
 

Ben sadece blog yazarları tarafından okudukları yazılar içinde hafta baz alınarak sırayla en iyi ilk 20 yazının belirlenip özel yayınlanması gibi bir uygulama olsa iyi olur diyorum.Herkes haftanın yazarı olmak için çalışırdı.(Haftanın yazarı en çok yazısı dereceye giren-Bir yazarın birden fazla yazısı dereceye girebilir)

Kerim Korkut 
 30.09.2014 19:47
Cevap :
Editörün seçtikleri gibi mi? selamlar  30.09.2014 23:30
 

Sayın Kanpak,MB'nin gelişmesi halka açılmakla olur.Bu dar kalıp içinde FACE'in veya TWİTTER'ın popülaritesini yakalaması imkansızdır.Selamlar. Not: Halka açılmak,biz halka açığız demekle olmaz.Çaba ister.Vizyon ister.Orijinallik ister.Gençliği yakalamak ister.İster de ister.

yılmaz çetingöz 
 30.09.2014 0:49
Cevap :
Sn. ÇETİNGÖZ, yazdıklarınıza katılıyorum ve katkınıza teşekkür ediyorum. Selamlar.  30.09.2014 10:12
 

Selamlar Kadri Bey. MB'nin tazelenmesi için öneriler sunmanız hüsnüniyetinizdir. Uzun yazıların okunmakta sıkıntı yarattığı doğrudur. Ama burada karakter tahdidi koymak bence blogun özgürlük şiarına aykırılık teşkil eder. Bence bu husus yazarın otokontrolüne bırakılmalıdır. Yazarken zaten bunu hisseder yazıcı. Bence 50000 karakter bile olsa yazı yayınlanmalıdır. Yoksa açık toplum, ifade özgürlüğü gibi kavramları zedelemiş oluruz diye düşünürüm. Twitter daki gibi işkence çekmez yazar en azından. O mecrada görüyorum adam derdini anlatmak için peşpeşe 25 tane twit atmış, araya başkalarının twitleri girmiş, okurken düşünce bütünlüğü bozuluyor kanımca. Saygılarıma, esen kalın.

Rıfat SOYDAN 
 29.09.2014 23:18
Cevap :
Merhaba, tabii ki ben talimat vermem ancak olabilir durumlardan örnekler yazarak okuyanları düşünmeye davetiye çıkarmaktır amacım, her okuyan düşündüklerini yazsa veya yeni bir blog yazsa etkileşimler olabilir. Katkınıza teşekkür ediyorum. Selamlar.  30.09.2014 10:10
 
 
Toplam blog
: 617
Toplam yorum
: 2075
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1188
Kayıt tarihi
: 03.12.07
 
 

Her kesimi anlama ve kabullenme bilincimle; her kişinin asgari yaşam şartlarına sahip olabildiği,..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster