Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Aralık '19

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
19
 

Göz İlacı Göze, Kalp İlacı Öze

Bir insanın kalbinde yüksek ahlakın temelleri mevcutsa, binası amellerinde kendini gösterir.

Kur’ân kalbe sinişmişse, (O)’nu oradan alabilecek fani âlemden bir kuvvet yoktur.

Günümüzde siyaset sahnesi, bizzat sahnede olanlardan ibaret değil, sahnenin önünde, çevresinde, içinde, dışında tüm diğer tarafların aynası konumunda.

İster üye, ister destekçi, ister yöneticisi… Taraftarı olduğu siyasi partisi rüşveti, adam kayırmayı, yolsuzluğu, yalanı, dolanı kırla yapar, adaleti gale almaz, hukuku ihlal eder, oysa bunların hepsi hak yemektir, hepsi Kur’ân’a aykırı işlerdir, sesini çıkarmaz, görmezden gelir. “Bu yanlış, bundan vazgeçin” bile demez. Bu kalpten uzaklaşmış Kur’ân’ı elden de bırakmak fakat fırkasına kıyamamaktır. Sonra, hak yemek hilenin tezahürlerindendir. Başlangıçta mutlaka kabullenilmemesi gereken bir hile vardır. Hile eliyle hak, hukuk, adalet asla tesis edilemez, asla ahlak yükseltilemez. Hileyi görmezden gelen hak yemeyi görebilir mi? Amacı fırka, fırkası için aracı Kur’ân olanın kalbinde Kur’ân kalır mı? Kur’ân ellerinde olsa bile öylelerine şifa olur mu?

Değil midir ki müsebbip kedisi olmayanı şeytan yoldan çıkaramaz?!

                                                 &

Partilin gelecek senden bir ihale için referans isteyecek, “mevzuata uy, bu senin için en güçlü referans olur” diyeceksin. Din, diyanet adamısın, “ seçim var, şöyle bir hutbe...” diyebilecekler, “Allah (C.C.) var, din partizanlığa, iltimasa, adaletsizliğe, hileye yol vermez ” diyeceksin. Hâkimsin,”yap, et, ver, verme… yoksa!...” diyebilecekler, sen hakimlik palasını göstereceksin. Müstevliler seninle ülkene bir hile düşünecekler, “ defolun şeytan sürüleri, şeref, itibar ve kazanç Allah katındandır” diyeceksin. Bir yerin, bir kurumun müdürüsün, halkın hakkını  iteleyerek öne gelecekler olabilecek, “bu bizim partilimizin, kaydet, yaz, al, ver!..” diyecekler, “ herkes gibi sizde evraklarınızı tamamlayın, sıraya geçin, doğrusu budur!” diyeceksin. “ne sırası, ne doğrusu, attırırız, sürdürürüz!...” diyebilecekler, “yanlışa, hukuksuzluğa, zorbalığa alet olmamak şereftir” diyeceksin.

İşini hukuksuzlukla, kıyakla, iltimasla yolsuzlukla, rüşvetle yürütemeyenler sonunda sana da gelecekler, “efendim, liderim, başkanım vs. … “ diyerek övecekler, “…. Partimiz kan kaybediyor, böyle, şöyle insanlar işin nereye varacağını görmüyorlar, takipçilerimiz, taraftarlarımız gün gün azalıyor, durum vahim!...” diyecekler, “dünya yalan, ölüm vaki, hesap kati!...” diyeceksin  

Böyle uzar, böyle açılır kapanır gider dünya sayfaları.

Doğru tek başına bir doğru değildir. Hemen yanı başında mutlaka eğriler vardır. Yoksa insan ilahi takdirin imtihanlarına mazhar tutulmaz, kâmillik derecesinin bir müdavimi olamazdı.

Allah Teâlâ’nın boyası bir insanda varsa, bu onun salih amellerinde hemen her tür insanın gözüne dosdoğru bir boya olarak yansıyacak, kişi bununla Rabbi’nin istediği en güzel daveti yapabilmiş olabilecektir.

Doğrular, amaç için menfaati, hileyi, gevşekliği, görmezliği hedef edinmez, bütün bunları, doğru amaçlara kavuşmak adına “strateji aymazlığı!..”, “eskiden de böyleydi!...”şaşkınlığı ya da “herkes böyle yapıyor!..”gafilliği ile açıklamaz, kabullenmez ve asla hakmış gibi telakki etmezler.

Dosdoğrular da göreve gelebilir fakat onların en başta, en sonda da amaçları hep aynıdır. Kişiliklerinde en iyi, en güzel insani vasıfları ve ahlaki üstünlükleri alabildiğince gösterebilmek (iyi örnek olabilmek), işlerinde takdir-i İlahi’ye mazhar olabilmek (kısa dünyayı, uzun ahret hayatı için yaşamak) tir.

Yüce Kitabımız'dan hatırlayalım:

Furkân Sûresi:“…“Siz mi saptırdınız benim şu kullarımı, yoksa onlar kendileri mi yoldan saptılar” diyeceği günü hatırla.” (17)

“Yazıklar olsun bana, keşke falanı dost edinmeseydim!”(28)

Andolsun, Kur’an bana geldikten sonra beni ondan o saptırdı. Zaten şeytan insanı yardımcısız bırakıverir." (29)

01 Aralık 2019, Esen kalın.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Toplam blog
: 42
Toplam yorum
: 8
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 196
Kayıt tarihi
: 20.12.11
 
 

Hayata ilişkin keşfedebildiğim iyi, güzel ve faydalı olabilecek  bir şeyler varsa, onları  değerlen..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster