Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Ağustos '12

 
Kategori
Bilim
Okunma Sayısı
5079
 

Göz yanılması

Göz yanılması
 

Göz yanılması nedir?


Göz yanılması nedir?

Duyu organlarımız pek çok alanda yanılabilirler. Bunlar arasında göz yanılmaları en ilginç olanı. Duyu organları, uyarılara yanıt verirken değişik uyum aşmalarından geçer. Bu da yanılmaların önemli bir nedenidir. Söz gelimi, gözün ağtabakası belirli bir parlaklık düzeyindeki ışığa uyum sağlayarak, duyarlılık sınırlarını sabit tutar. Parlak bir ışık gördüğümüzde, ilk ışık uyarının ardından,buna eşitikinci bir uyaran geldiğinde, göz duyarlılığını biraz yitirmiş olduğundan ikincisi ilkinden daha sönükmüş gibi algılanır.

Yanılmaların çoğu beynin, duyu verilerini yorumlarken yaşadığı aksaklıklardan kaynaklanır. Söz gelimi sinema, bu tür bir yanılmanın sonucu görüntüleri hareketliymiş gibi algılamamızı sağlar. Bununla birlikte beyin, alışa geldiği telkinlerle hareket ederek, perspektifi kendisi olması gerektiğini düşündüğü bir şekilde tamamlayabilir. Video da bunu gösteriyor bizlere...
Göz ve Beyin Arasındaki Teknik İşlemler Otomatik Olarak Gerçekleşmeseydi?…

Kuşkusuz görme işlemi gerçekleşirken insan hiçbir zaman görüntünün netliği ve sabitliği için gereken hesapların, kendi beyninde otomatik olarak yapıldığını fark etmez. Eğer böyle hızlı çalışan bir hesap sistemi olmasaydı, dış dünyadaki objelere ait kavramlar devamlı olarak karışacağından hayat son derece güçleşirdi. Hiçbir aracı kullanamaz, yolda bile yürüyemezdik. Dış dünya, perspektifi olmayan karmaşık şekiller yığını haline gelirdi.

Bilim, Beynin Görmedeki İşlevlerine Cevap Arıyor…

Beynin mucizevi işlevlerini tanımlamak için yapılan bu iki görüş de günümüzde varılan teknolojik ve bilimsel seviyeye rağmen henüz tamamen kanıtlanabilmiş değildir. Ancak deneysel testler henüz beynin görüntüyü sabitlemek için hangi metodu kullanmakta olduğunu saptayamamış olsa da, burada dikkat çekici olan nokta, sistemde gerçekleşen tüm ayarların “bir saniye”nin dilimleri içinde yapılmasıdır. Nitekim psikofizik çalışmalar da, insanın idrak/algılama ile ilgili yeteneğinin seri ve hızla gelen görsel sahnelere ait bilgiyi ayıklarken aşırı derecede süratli hareket ettiğini ortaya çıkarmıştır.Elbette, şuursuz hücrelerin birbirleri ile bu bilgi alışverişini yapabilecek bağlantılara sahip olması ve işlem yapabilmesi hücrelerin bu özellikleri ile birlikte yaratılgını gösteriyor.
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 3
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 1923
Kayıt tarihi
: 15.08.12
 
 

Bilişim sektöründe, proje yöneticisiyim, fırsat buldukca sizlerle hoş sohbet küçük yazılar paylaş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster