Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Ocak '20

 
Kategori
Estetik / Güzellik
Okunma Sayısı
12
 

Gözaltı Morluğu Nedir

Gözaltı Morluğu Ve Nedenleri Nelerdir?

 

Estetik açıdan insanların en çok önem verdikleri vücut kısımlarından birisi de göz ve göz çevresidir. Ancak çeşitli nedenlere bağlı olarak zamanla göz çevresinde birtakım sorunlar meydana gelebiliyor. Bu sorunlardan birisi de gözaltı morluklarıdır. Hem kadınlarda hem de erkeklerde çok sık olarak görülen gözaltı morlukları çeşitli nedenlerle ortaya çıkarak insanların bakımsız, sağlıksız ve son derece yorgun görünmesine neden oluyor. Birçok insanın muzdarip olduğu bu sorun farklı nedenlere dayandırılabilmektedir. Gözaltı morluğu en kısa tanımı ile gözaltında bulunan derinin normalden daha koyu şekilde görünmesine deniyor. Bu sorun geçici durumlardan kaynaklanan bir estetik sorun olsa da bazı durumlarda çok önemli hastalıkların da en önemli belirtilerinden biri olabiliyor. Gözaltında morlukların oluşmasında neden olabilecek durumlar ise şunlardır.

 

Uykusuzluk

 

Gözaltı morluklarının oluşumunun en önemli nedenlerinden birisi uykusuzluk problemidir. Aşırı yorulan ve günlük uyuması gereken uykuyu yeteri kadar alamayan insanlarda çok sık olarak gözaltı morlukları görülebiliyor. Uykusuz kalmak cildin donuk ve soluk şekilde görünmesine neden olabiliyor. Böyle durumlarda da cildin alt kısmında meydana gelen koyu halkalar ve dokular daha belirgin bir hale geliyor. Uykusuz kalmak gözlerin alt kısımlarında sıvı birikmesine de neden olabiliyor. Böyle durumlarda gözaltlarında şişkinlikler meydana geliyor.

 

Yaş Faktörü

 

Yaşın ilerlemesi de insanlarda gözaltı morluklarını tetikleyen durumlardan biridir. Doğal bir yaşlanma sürecinde morlukların görülmesi son derece yaygın bir durumdur. Yaş alan insanların cildinde zaman içerisinde incelmeler meydana gelir. Böyle durumda da cilt esnekliğini kaybeder. Cildin alt kısmında bulunan yağ dokusu azalmaya başlar. Bunun sonucunda da cildin altındaki koyu renkli kan damarları daha belirgin bir hale gelmeye başlar.

 

Dehidrasyon Problemi

 

Dehidrasyon vücuda yeteri kadar sıvı alınmamasına bağlı olarak vücudun ihtiyaç duyduğu sıvı dengesinin bozulması sonrasında ortaya çıkan bir durumdur. Bu durum gözaltında bulunan koyu halkaların daha belirgin hale gelmesine neden olur. Yeteri kadar su alınmaz ise cilt daha donuk ve gözler de daha çökük bir görünüm kazanır.

 

Genetik Faktörler

 

Ailede bulunan bireylerde gözaltı morluğu çok fazla ise muhtemelen bu genetik durumdan kaynaklanmaktadır. Bu morluklar çocukluk yaşta olan bireylerde dahi çok fazla görülebiliyor. Hatta bu insanlarda yaş ilerledikçe morlukların artışı da gözlenebilen durumlar arasındadır. Gözaltı morlukları genel olarak yaşlılarda, genetik yatkınlığı olanlarda ve alkol, sigara ve çeşitli maddeleri tüketen insanlara çok fazla görülebiliyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 11
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 43
Kayıt tarihi
: 12.10.19
 
 

1994 yılında TUS (Tıpta Uzmanlık Sınavı) sınavında ilk yüze girdi ve yüksek bir puan alarak, SAĞL..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster