Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Temmuz '13

 
Kategori
Türkiye Ekonomisi
Okunma Sayısı
298
 

Gözaltılar devam ederken, benzin 5 lirayı aştı!

Gözaltılar devam ederken, benzin 5 lirayı aştı!
 

Adalet Mülkün Temelidir!..

Gerçekten öyle mi?

Uygulamalara bakılacak olursa, şu anda Adalet’in neyin temeli olduğu konusunda bir fikrim yok.

“Faiz Lobisi” falan derken benzin geldi 5 liraya…

Bir yandan gözaltılar sürerken, bir yandan iğneden ipliğe zam furyası başladı!

“Faiz Lobisi” diyerek halkı uyutmaya çalışanlar, kapalı kapılar ardında, ekonomik tabloyu tartışırken, Çin ve Feed (ABD Merkez bankası)in dünya ekonomisine vurdukları darbeyi tartışıyorlar.

Adalet’ten girmişken oradan devam edelim.

Sahi bu günlerdeki adaletin nasıl işlediğini bilen var mı?

Ülkenin en bilgili hukukçuları, yapılan uygulamaları eleştirirken, hukukla ilgisi olmayan yandaş kalemler, uygulanan adaletin herkese eşit olduğundan dem vurup, Balyoz davasında nasıl da adalete uygun kararlar verildiğini savunuyorlar.

Oysa adaletimiz bayrak satan adamı terörist, pala ile insanları kovalayan, çivili sopalarla vatandaşı öldürenleri ‘Halk Kahraman’ı ilan ediyor.

Aynı adalet mekanizmamız, Deniz Feneri davası sanıklarını yargılamamak için ellerinden geleni yaparken Ergenekon, Balyoz ve şike davaları gibi davalarda, Anayasa Mahkemesinin aldığı kararları bile görmezden gelip, insanları 6 yıldan beri içeride tutmaya devam ediyor.

Sokakta insanlara kurşun sıkan polisi serbest bırakan yargı, yolda yürürken yorulup, dinlenmek için kaldırıma oturana ceza kesiyor.

Yargı Bağımsızdan girip, ‘Adalet Mülkün Temeli’dir sözünden çıkarken, Başbakan her gün şuna talimat verdim, buna talimat verdim diyerek, yargıyı nasıl yandaşlaştırdığını anlatıyor.

Gelelim benzin’e; biz ülke olarak devletin çok seven bir milletin ahvaliyiz! Ülke olarak dünyanın en pahalı benzinini kullanıyoruz. Bize en yakın ülke Norveç. Orada benzin fiyatı bizim para ile 4 lira civarında. Bizde ise bu gün itibarıyla 5.03 lira! İnanmayanlar 98 oktan benzinin fiyatına bir baksınlar.

Benzin fiyatları niçin artıyor?

Benzin fiyatlarının artma nedeni “Faiz Lobisi!”

“ Faiz Lobisi” faizleri arttırıp, döviz fiyatını ucuzlatmak isterken, bu işi beceremeyip, Başbakan’a toslayınca, 7 milyar dolar satan Merkez Bankası doların fiyatını önce 2 kuruş düşürdü, sonra üç kuruş arttırdı. Bu gün itibarıyla dolar da 2 lirayı görecek gibi görünüyor.

Merkez Bankası Başbakan’a rağmen faiz silahını kuşanınca dolar firene basıp, 1.95’e gerilemişti. Sayın Başbakan Şehit yakınları ve Gazi’lere verdiği iftar yemeğinde, yine “Faiz Lobisi”ne yüklenince, dolar tırmanmaya başladı!

“Faiz Lobisi” resmen yenilgiyi kabul etmezken, “Döviz Lobisi” şimdilik galip görünse de, ufukta ‘galiptir bu yolda mağlup olan’ sözlerini hatırlatırcasına kenarda kıs kıs gülüyor!

Netice itibarıyla; “Lobiler” savaşırken olan ara yerde garibana oluyor. Gezi eylemlerini bahane eden iktidar, amacına ulaşmak için önüne geleni tutuklatırken, ekonomide de bütçe açığını, cari açığı kapatmak için elinden geleni yapıyor. Yakında yastık altlarını da ararlarsa hiç şaşırmam! Biliyorsunuz gözaltına alınanları bulamayınca, akrabalarının evini arayıp, onları gözaltına alıyorlar. Yok, olmadı; bu kez komşularının evini arayıp, oralarda buldukları bayrak, sirke, limon, deniz gözlüğü gibi madde ve elementleri suç aleti olarak zapt edip, kişileri gözaltına alıyorlar.

Ha bu arada, gösteri yapmak ve basın açıklaması yapmak anayasal bir hakken, yöneticiler yapılan gösterilerin ve basın açıklamasının kanunlara aykırı olduğunu söylüyorlar. Aslında haklılar! Çünkü 2010 yılında değiştirilen anayasa’nın 38. Maddesiyle verilen gösteri ve basın açıklama hakkı, kanunlarda yapılmayan değişiklik nedeniyle şu anda anayasaya aykırı bir kanun olarak önümüzde duruyor.

İşte iktidar partisi ve onun talimatlarını uygulayan kurumlar bu 1911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşlerini düzenleyen yasaya göre işlem yapıyorlar.

Sözün özü, ülkemizde uygulanan “İleri Demokrasi” tüm ileriliğiyle uygulanmaya devam ediyor!

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kıymetli Mesut KARİP : Ey demokrasi duyuyor musun bu sesi,Seni getirecek yiğit yok,bari sen yiğit ol gel beri..Sağa bak, çabuk zam yap, sola bak çabuk zam yap.Medya sen gözaltıları yaz ara verme benim biraz işim var perde görevi yap. Zomlar,zomlar artık toplumu hoplar..Haydi hayırlı hoplamalar. Selam ve saygılar sunuyorum.

Mehmet Burakgazi 
 18.07.2013 8:54
Cevap :
Merhaba Mehmet Bey. Yorum ve katkı için teşekkürler. Aynen öyle... Selamlar, saygılar...  18.07.2013 21:43
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 3038
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster