Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Ekim '14

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
2628
 

Gözlerden ırak olan, gönüllerden de ırak olur mu?

Gözlerden ırak olan, gönüllerden de ırak olur mu?
 

Görsel alıntı


Gözlerimizin göremediği kişiyi unutabilirmiyiz? Buna cevap vermek için öncelikle insani ilişkilere bakmak gerekir.Tutkunluk, hatıralar, geride kalan nişaneler, Aşkın, ( Sevdanın ) sevginin, saygının sadakatin. samimiyetin dereceleri dikkate alınır.

Aslında bu sözler çok eskiden dile getirilmiş ve günümüze intikal eden sözlerdir. İnsan Anasını, babasını, eşini, evladını uzak mesafe nedeniyle unutur mu? Esas dünyaya göç eden yakınlarımız gözlerimizden çok, çok uzakta ama hatıraları, özlemleri yüreğimizde hep canlı kalıyor.

Elbette zamanında olumsuz payı vardır. Şimdiki ilişkiler pamuk ipliğine bağlıdır. Yeni nesil evet gözden ırak olan, gönülden de ıraktır der.

Gözler ancak belirli bir mesafeyi görür, gönül ise mesafenin uzaklığını dinlemez. Belirsiz bir mesafeyi dahi hayal eder canlandırır. Gönül gözlerden daha güçlüdür.

Leyla Mecnunun yanında, Aslı Keremin yanında, Şirin Ferhat'ın yanında değildi. Onların gözleri sevdiklerini göremiyordu. Onların sevgileri, Aşkları ( Sevdaları ) yüreklerine nakış olmuştu. Gönülleri sevdiklerini hiç unutmadılar ki aşkları ( Sevdaları ) günümüze kadar intikal etti.

En güzel aşkları ( Sevdaları ) sevgileri, saygıları ve hasreti bir birinden uzakta olanların hikayelerinde okuruz. Gözler görmese de, yürekteki nişaneler, izler, görünür. Böyle olmasaydı, Mevlana yukarıda yazılı olan sözleri söylemezdi.  

Bu sözler sadece Aşk için söylenmedi. Bu sözler insan ilişkilerini de kapsıyor. Ayrıca vuslat gözde yaşatılmaz, gönülde yaşatılır.

Bazen bulutlar güneşin görünmesini engeller, günlerce Güneşi göremeyiz. Lakin içimizde Güneşi tekrar görmenin heyecanı, sevinci, özlemi hiç bitmiyor. Güneşi hiç unutmuyoruz, bir an evvel bulutların dağılmasını ve Güneşin görünmesini  sabırsızlıkla bekleriz. 

Bu konu ayrıca Vefa ile yakından irtibatlıdır. Vefasızlıktan yakınıyoruz, yazılarımızda vefalı olmak gerek diyoruz. Lakin kendi vefasızlığımızı hiç dile getirmiyoruz.  

Bakınız bir buçuk yıla yakın bir zamandan beri, MB da ki yazılarına ara veren, MB da ilk yazmaya başladığım yıllarda benim de üstadım sayılan.

Zaman, zaman MB a yeni katılan yazar arkadaşlar için bizlere mesajlarla  “ Arkadaşlar, filan arkadaşımız henüz yenidir, bu arkadaşlarımıza yorum yazarak onu  MB a kazandıralım " diye teşvikte bulunan.  

Kıymetli Öğretmenimiz, kıdemli yazarlarımızdan Sayın Ufuk KESİCİ, 18 Ekim 2014 tarihli“ GEL MEZARIMA “ ve " BİR BİLSEM " başlıklı  iki şiiri yeni tarihli olduğu için okudum. Yazılarla ilgili Linkler aşağıda yazılı. 

http://blog.milliyet.com.tr/gel-mezarıma/Blog/?BlogNo=405870,

http://blog.milliyet.com.tr/bir-bilsem/BlogNo=429024

Ben bu şiirleri sitede gezinirken gördüm, tarih yeni olduğu için yorum da yazdım gerçi yorumlarım hâlâ cevaplanmadı, olsun kırgın olabilir, arkadaşları sınamış olabilir. Bir bakayım vefa var mı, yok mu? diye merakta etmiş olabilir.  

Demek istediğim gözlerden ırak olan göönüllerden de ırak olur sözleri kısmen haklı olsada, kısmen haksızlıktır. Ben yazarlarımız Ufuk KESİCİ ve Osman TAMTÜRK ( İzmirli 97 )  için bir kaç kez yazılarımda, " dönüş yapınız yazılarınızı özledik" diye yazdım.

Biz de illa ki kişi göze yakın olacak ki gönülde de yeri olsun.

Ufuk Hocamız yazar arkadaşlarını denemek mi istedi? Bilemiyorum, ancak şiirleri 2013 yılına  ait olsa da yayın tarihi 18 Ekim 2014 olduğunu görünce yorum yazdım. Şayet Ufuk hocamız bu şiirlerini yeni tarihle yayına vermedi ve sehven yayınlanmış ise, Ufuk Hocamız zorunlu  olarak bir açıklama yapmalıdır.  

Her ne olursa olsun mademki yazarımızın şiirleri yeni tarih itibariyle yayınlanmış, onu tanıyan onunla yıllarca yazışan arkadaşları bu yazıyı gömüşler ise okumaları ve yorumlamaları gerekirdi.

Bence, gözlerden uzak olan, gönüllerden de uzak olur sözleri vefa ile yakından ilgilidir. Vefasızlık var ise kişi / kişiler gözlerden de, yüreklerden de uzaktır. Vefa var ise gözler görmese de kişi / kişiler yüreklerde kalır, gönüller onları hiç unutmaz.

Aslında Vefaya seslenmek lazım, Ah Vefa ah, ara sıra adın dolaşır dillerde, lakin sen zayi olmuşsun yoksun ne yüreklerde, ne gönüllerde. 

 

Kıymetli okurlarımıza saygılar sunuyorum.

Mehmet BURAKGAZİ / MERSİN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                               

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bizim neslin dostluk anlayışıyla bugünleri kıyaslamak yanlış olur dostum. Çünkü bizim yetiştiğimiz dönemde “dostluğu” besleyen kaynaklar çoktu. Oysa şimdi kıyasıya yaşam mücadelesi veriliyor ve “biz” kelimesi unutulalı çok oldu, “ben” var artık:( Ufuk Kesici ve İzmirli 97 tanıdığım insanlar; ama yazışmışlığım yok! 5 yılda MB’de şunu öğrendim ki gittin mi asla eskisi gibi dönemiyorsun! O nedenle ben gitmek isteyen arkadaşlarımı kaybetmemek için çok mücadele verdim, caydırmak için bloglar yazdım; ama gittiler. Sonra dönenler oldu. Şimdi ne okunuyorlar ne de yorum alabiliyorlar:( Biz bir aileyiz ve birbirimize karşı sorumluyuz! Canım istediği zaman gidip canım istediği zaman dönemem ben! 2012’de işim nedeniyle MB’ye 5 ay ara verdim ve herkese de haber verdim. Ona rağmen, dönmeden önce tüm arkadaşlarımın okumadığım bloglarını okuyup yorumladım, gönüllerini aldım ve nice sonra kendim blog yazdım! Güzel kalbiniz her daim etiğin önünde! Selam ve sevgiyle.

Ata Kemal Şahin 
 02.11.2014 8:03
Cevap :
Kıymetli Dost, Sayın Ata Kemal Şahin :Yorumunuzda yazdıklarınız tüm hususlar doğrudur.Onun için geri kaldık hep birlikte ilerleyemedik.Benlik dörtnala gidiyor, biz olamıyoruz.Şimdilerde artık anlık, günlük,haftalık sevgiler,dostluklar öne çıktı.Vefa sözde kalmış.Zaman, zahmet ve yorumunuz için teşekkür ediyorum. Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.   02.11.2014 15:05
 

Zaman değişmedi ama insan soyunu değiştirdi dişleriyle kemire kemire kendisini doğru kulanmayanların.İlgisizlik ve duyarsızlık,sorumsuzluk gün gelir koca bir milleti bile sarar.Kötülüğün emriyle iyilikler suspus oturur yerinde.Gönül ateşi sönmüşlerden vefasızlık saçılıp dökülür,ama öyle gönüller var ki pervaneleri vardır içindeki közü alevleyen üşüyen ruhlara...Hem zamanın uzaklığı ne ki artık zamanın bilgisi içinde.Duyan,gören gönüller olsun dileğimiz uzakları yakın kılan...Elinize,yüreğinize sağlık Burakgazi dostum.Yine anlamlı ve ders verici bir çalışmaydı.Selam ve saygılarımla sağlıcakla kalınız.

Abbas Oğuz 
 01.11.2014 21:40
Cevap :
Kıymetli Öğretmenimiz Sayın, Abbas Oğuz : Evet zaman insanı bir çok yönleriyle değiştirdi.İnsanlar yaşam gayesinden uzaklaştı. İnsan ilişkileri yok denecek durumda.Şimdi artık gözlerin bakışı, görüşü moda,o nedenle gözlerden uzak olanlar sağlam ve muhkem olmayan yüreklerde de unutuluyor.Vefa zaten ortada yok.Saygılar sunuyorum.Hep sağlığınızı ve mutluluğunuzu diliyorum.   02.11.2014 14:59
 

Vefa gibi derin manaları olan güçlü bir bağ için insanlarımızı eskiler ve yeniler diye ikiye ayırmak istiyorum, vefa eski nesilde vardı kardeşim, şimdiki nesil neyin kıymetini biliyor ki, vefayı bilsin. Yazının başında gördüğümüz Mevlâna'nın sözlerine aynen katılıyorum, esas olan gönüllere girmektir. Selamlar size ve değerli ailenize, güzel bir hafta sonu dilerim.

Yurdagül Alkan 
 01.11.2014 16:19
Cevap :
Kıymetli Yurdagül Alkan : Başımın tacı bacım kardeşi gibi düşünür. Ben bacım Yurdagül Alkan'ı henüz göremedim, ancak ona bacım dediğim günden beri hiç unutamadım. Zaman, zaman da derim ki keşke yolum varsa da gidip görsem saygılarımı, hürmetlerimi arz etsem.Gözler belirli bir mesafe içindir,Gönül mesafeyi dikkate almaz gaye gönülde yer yapmaktır.Saygılar sunuyorum. Bacıma ve tüm ailesine sağlık ile mutluluk diliyorum.  01.11.2014 17:30
 

Sayın Burakgazi, Değerli Dost! Gözden uzak olan gönülden uzak olur" sözü kişilerin vefa duyguları ile ilgilidir bence. Benim gözden yıllarca uzakta dostlarımı gönülden çıkartmadım, zaman zaman ararım.Selam ve saygılar.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 01.11.2014 14:36
Cevap :
Kıymetli Öğretmenimiz Sayın, Nahide Çelebi ; Haklısınız öyle arkadaşlar, öyle dostlar var ki hiç unutulmaz zaman gittikçe onların değerleri paha biçilmez oluyor.Bu biçare vefayı ayrı terazide özenle, dikkatle,tartmaya devam edecek.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.   01.11.2014 17:26
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 608
Toplam yorum
: 7071
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2073
Kayıt tarihi
: 12.04.12
 
 

Bingöl'de, Baharın son ayında, ikindi üzeri un ambarı (kiler) arkasında, ebesiz, hemşiresiz, Emin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster