Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Kasım '07

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
413
 

gözlerimizdeki müzik

gözlerimizdeki müzik
 

İyi dinleme, kişinin veya bir yöneticinin bir sorunu mümkün olduğunca karşısındaki kişinin bakış açısında anlaması demek oldugunu aslında hepimiz biliyoruz. Veya diğer bir deyişle, dinleme, bizlere karşımızdakini anlama ve yardım etme hakkı verir.

Gözlerimle dinlerim de dinlerim” deyişinde oldugu gibi bir insanın oturuşuna ya da yüz ifadesine bakarak çok şey “işitebilir ve duygularını anlayabiliriz. Elbette sadece sözcükler değil, sözcüklerin arkasındaki “müzik”, veya gözlerimizdeki "müzik" yani sesin tonu veya bakışlarımız da bizlere duygular üzerine o kadar çok şey anlatır ki.

Yine aklımda kalan bir deyimi anımsıyorum “ dinlerken çok az şey söylerim, daha çok konuşmaya teşvik eden sesler çıkarırım.” Ne kadar bir söz değil mi? İyi bir dinleme, karşımızdaki kişiye güven oluşturarak, asıl kaygıları ifade etmemizi sağlar.

Bir de “olumsuz duygular/düşünceler” var… Nasıl desem derinliklerin karanlık yüzü, kapılmaya görsün insan bir kere. Bu düşünceler tavan arasına atılmış eşya gibi karamsar ruh halimizde çoğalırda çoğalır, durmadan çoğalırlar, çoğalırlar… İşte bu duygularla zaman zaman yüzleşmek ve su üstüne çıkarılması en doğrusu değil mi?

Eğer duygularımızı tam olarak ifade edebiliyorsak ve dinleyebilen bir arkadaşınız da varsa olumsuz duyguların gücü o an kırılmaya başlayacak ve kırılacaktır…


Resim: www.deepedition.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Anlatıp dertleri azaltmalı, anlatıp sevgileri çoğaltmalı değil mi? Herkese anlatacak dost diliyorum nasıl istiyorlarsa o cinsten. Kaygılarımızı endişesiz paylaşmak çok güzel bir eylem. Hoşçakal

kevser şekercioğlu akın 
 16.11.2007 19:21
Cevap :
güzel dileklerin için çok teşekkürler, sevgilerle.  16.11.2007 20:44
 

daha çok severiz. Kimse karşısındakini dinlemek istemez. Şarkıda bile söylüyor, "önce beni bir dinle, bir bak halime..." Dinlemesini bilmedikçe, nasıl anlaşacağız? Saygı ve sevgilerimle.

İlyas Bayram 
 16.11.2007 9:44
Cevap :
:) ilyas bey, şarkı gibi yorumuna teşekkürler, biraz saygı ve kendini bilme gibi bir şey diimi. saygılar  16.11.2007 20:45
 

yazılarınız her zamanki gibi yine çok güzel. Bilgisayarımdaki virüs nedeniyle yakın zamanda olanları okuyamasamda başka bir bilgisayardan girebildiğimde ilk ziyaret ettiğim sayfa yine sizinki oldu. G.Ü.

Gercek Ustu 
 15.11.2007 20:12
Cevap :
:))) şımartmayı başardın işte, çok teşekkür ederim. Ama yazılar bir dereceye kadar belki güzel olabilir, yine de onları asıl güzelleştiren okuyanın, değerlendirenin düşünceleridir, bakış açısıdır, çok teşekkürler, sevgilerimle..  15.11.2007 23:30
 

Karşımızda konuşanı dinlemek , çok önemli. Çocuklaı hiç dinlemiyoruz değil mi, ağızlarında kalakalıyor cümleleri. Güzei bir yazı , elinize sağlık.

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 15.11.2007 9:08
Cevap :
haklısınız, dinlemeye en çok ihtiyacı olanlar onlar aslında , teşekürler...  15.11.2007 23:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 110
Toplam yorum
: 629
Toplam mesaj
: 100
Ort. okunma sayısı
: 807
Kayıt tarihi
: 12.03.07
 
 

Hayatta iki şey vardır; masallar ve sonuçlar. (Erol Aslan)      ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster