Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Temmuz '16

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
1736
 

Gözlerin sözleri…

Gözlerin sözleri…
 

Göz dili bilmeli herkes...


Neden böyleyiz? Neden sadece kendi ruhumuza uygun yaşamıyoruz? İplerden bağlı olduğumuz bir hayat ağacının dibinde, gidebileceğimiz kadar denilen bir yer var. Neden sınırlarımız var? Uzun zamandır hayal ettiğimiz o emsalsiz varlığa tam ulaşacakken , iplerimizden çekip olduğumuz yere hapis tutan o güç ne? Boşverdiren, vazgeçirten, cesaret kıran ne?

goz-goze-gelmek

Bir kere, sadece bir kere gerçekten şimdi doğrusu bu, işte buydu beklediğim, dediğimizde kavuşmuşken, elimizi uzatıp tutacak ve birlikte huzurun içinde yaşayabilecekken, nedir bu güç bizi yerimizden kımıldatmayan?

Biliyor musunuz? Vücudun en özgür organı göz. Gözünle özgür insan. Ne garip. Gözlerimiz, kimseye hesap vermeden, hissettirmeden, sorgulamadan özgürlüğümüzün tadını çıkartabildiğimiz bir alanın dışarı açılan pencereleri.

Bilinen hislerin tamamının tercümanı gözlerimize yakın yaşamak lazım belki de. Deydiklerine de yakın olmalı. Göz dili bilmeli herkes. Göz özgürlüğünü ruhuna tattırmalı. Gözün gördüğünü görmezden gelmek gereken durumlar nedir bilmeli. Gözüne dilini tercüman etmeli. Önce görür insan, gördüğünü zihni ile algılar, yorumlar ve sonra dile düşer anlaşılanlar. Bu uzun yolculukta görünenin geçtiği filtrelerimizin acımasız olmamasını diliyorum. Akıl süzgecinden geçenler, dile düşerken ilk gördüğümüz andaki hislerin miktarı kadar cömert olmalı kelimeler. Cömert ve özgür olmalı insan hissettiklerini yansıtırken. İsraf etmemeli. İyinin olmadığı yer kötülükse, her varlıkta iyilik aramalı, kötü olana fırsat vermemeli.

Sıkıştığım, gizlendiğim zihin hapishanelerinde, karşıma dikilip ikimizinde özgürlüğünün tadını çıkarttığını anladığımız o gün var ya, o gün özgür olamadık biz. Gözlerimizin özgürlüğünü sessizce engelledik. Hapis ettik. Susturduk. Dilini kestik duyguların. Lal ettik. Sebep? Tek sebep, olması gerektiği gibi denen cümlelerin içine hapsolmamız. Zihin esaretinde bir şekilde tanışamadık.

Hayat bizi karşı karşıya getirdi. Evren görevini yaptı. Gözler görevini yaptı ve biz gerekli cesareti gösteremedik. En az benim kadar pişmansın o günden beri o kadar eminim ki. Seni düşünüyorsam, senin beni düşünmen buna sebep oluyor biliyorum.

Kendini alıp benden giderken isteksizce, geride kalan zerreciklerinle zihnimi istila ettin. İsteksizce gittin biliyorum. İnsanın en dürüst yanıdır gözler.

Dürüstçe ve cesurca bağırdı gözlerin beni ne kadar da istediğini. Benim yeşillerim de benden cesurdu o gün ve benden daha özgür. O gün yaşanan tutsaklığın hissettirdiği, iki çift gözün içinde bir olmak arzusundayken, bir olmak için gözün yetersizliğine şahit olmanın acısıydı .

10991274_1534019086877787_978226736558999232_n

Ego ile savaşımızda mağlup olduk. Gözler en tehlikeli silahtır ya bazen. Dilin konuşamadığı yerlerde vurur geçer düşmanını. Vurulduk. Çarptı geçti. Yaralandık. Düşman değildik, zihin ruh arası sıkışmış masumlardık sadece. Pişmanlık sonucuna eriştiren gizli düşman zihnin yüzünden kalakaldık. Kaldık. Zamanın durduğu yerde kalakaldık işte.

Günün gecenin birbirini kovalayışı içerisinde, aldığımız nefes ve hayatın önümüze sunduklarına ayak uydurmaya devam ederken en son cam bir kapının iç ve dış kısmında bir çift göz olmayı başarıp kaldık. içeri giremedin, dışarı çıkamadım. Hepsi bu. Gözler kadar konuşmayı beceremedik yani.

Zaman aynı senaryoyu bizim için yeniden yazar mı bilmem. Evren ile aramızı iyi tutmak lazım. Kostüm, ışıklar, sahne ve oyuncular hazır. Şimdi yeniden sahnelenecek bir metin gerekiyor bize ve söz bu sefer iyi bir oyun çıkartacağız.

Seyirciden korkmak, alkış ve yuhalamalardan kaçmak da yok. Biz kendi senaryomuzu yaşarken, izleyicilerin ne düşündüğünü önemsemeden, kendimiz için iyi bir oyun çıkartacağız. Temiz ve el değmemiş keyifli anılar, söylenmemiş sözler, hissedilmemiş duygularım var. Hadi gel oynayalım…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 155
Toplam yorum
: 85
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 229
Kayıt tarihi
: 22.08.15
 
 

Karşı kıyıdan kendi topraklarına geri dönmüş bir ailenin İstanbul'daki bolca edebiyat kokan evinde ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster