Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Aralık '19

 
Kategori
Kent Yaşamı
Okunma Sayısı
25
 

Gözlerini kapatarak olmaz

Gözlerini kapatarak farkındalık olmaz. Yazılarımızda toplum engelliyi tanımıyor nasıl davranması gerektiğini de bilmiyor. Bir iletişimsizlik var. Ben 42 Yıllık görmeyenim. Görmeden el yordamıyla yaşama tecrübesidir. Denemeler yanılmalar ve bağımsız hareket eğitimiyle güçlenen tecrübedir.

 

Sizin körlük deneyiminiz ışıkların kesilmesi ve sonrasında yaşanan telaştan ibarettir. Biz görme duyusunun ezdiği diğer duyuları daha iyi tanıma fırsatını elde etmişlerdeniz. Gözünüzü kapatarak anlayacağınız sadece görmeyenlerin aciz olduğu fikrini güçlendirir. Ve sadece görmeyenlerin yardıma muhtaç olduğu fikrini güçlendirir.

 

Görmek her şeydir ve görmeden yaşanamaz düşüncesi ortaya çıkar. Hâlbuki görmek önemlidir ama her şey değildir. Bir gün göremez olursanız bu hayatın sonuda değildir. Hatta kazanımları bile vardır. Ben Orta Lise Fakülte hep görenlerle okudum. Arkadaşlarım görsel dünyanın kölesi olurken ben özellikle radyodan o zaman sesli kitaplar azdı engin bir kültüre sahip oldum. Şunu iyi biliyorum ben konuşmaya başlayınca herkes beni dinliyor. Eğer görmeyenler için gerçekten bir şeyler yapmak istiyorsanız kitap okuma ve tarama faaliyetlerine destek olun.

 

Görmeyenlerle tanışın arkadaş olun onların hayata dâhil olabilecekleri faaliyet ve etkinliklerin içinde olun. Gerçekten yardıma ihtiyaçları varsa onlara sorarak ve izinlerini de alarak yardımcı olun. Okulda arkadaşı olun iş yerinde birlikte çalışın görmeyen komşunuzu tanıyın en azından onlara zorluk çıkarmayın. Bankada şahit dayatması yapmayın evinizi kiralamak istediğinde ulan bu kör benim evimi yakar demeyin sizden iş istediğinde potansiyeline odaklanın sesli ekran okuyucularla görmeyenler farklı alanlarda rahat çalışabiliyorlar. Ben bu köre nasıl yardımcı olabilirim üstenci liginden sıyrılıp acaba bu arkadaşın mücadele gücü benim hayatıma neler katabilir ben körlük duygusu ve bu konularda nasıl farklı bakış açıları edinirim diye düşünebilirsiniz.

 

Herkesin birbirinden öğrenecekleri var bu gün cuma ve birçok arkadaşım bana sosyal medyadan resimli mesaj gönderecek yazılı olarak gönderse sesli program okuyacak ama gönderdiğin resimli mesajı ben okuyamayacağım mesajın amacı yaymak değil mi haberiniz olsun ben haberdar değilim bu günde duygularımı paylaşmak istedim çünkü biraz önce gözü kapatarak farkındalık yapmaktan bahseden bir telefon görüşmesi yaptım çok iyi niyetli çünkü daha önce bu konularda bilgilendirme yapılmamış yazımı beğenenler kaynak göstererek yaygınlaştırabilir kış ayı geldi havalar soğuk içiniz sevgiyle sımsıcak olsun. Salih Arıkan, Tel: 0506 514 96 93

 

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 953
Toplam yorum
: 31
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 57
Kayıt tarihi
: 17.11.16
 
 

1977 Manisa Akhisar'da doğdum. 1986 İzmir Bornova İzmir Körler Okulu'na başladım. 1997 İzmir Kara..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster