Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Haziran '07

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
877
 

Gözünüzün yemediği problemler

Gözünüzün yemediği problemler
 

Bazı problemlerle nasıl baş edeceğinizi bilemiyorsanız korkmanız kaçınılmazdır. Bu sebeple bu tip problemlerle sizi yüz yüze getirecek şeylerden kaçarsınız. O halde gerçekten korkutucu problemlerle nasıl uğraşılmalı?

Birilerine bir şey söylemeye hiç çekindiğiniz olur mu? Problemlere karşı tahammülsüz ve ters yaklaştıkları için sizin sessiz kalmanıza ve hatta yalan söylemenize sebep olanlar var mı çevrenizde? Hatta bir şeyler sorduğunuzda sizi bilgisiz ve yetersiz olarak değerlendirecekleri korkusuyla bir şeyler sormaya çekindiğiniz kimseler var mı?

Bu tip insanların yarattığı sonuçlar bellidir: sessizlik yada kişinin kendi kafasına göre davranması. Çünkü bazen işi yapmanın stresi onunla ilgili şeyleri dile getirme stresinden daha azdır. Sonuçlarına katlanmak bile daha az üzücü olabilir.

Zor bir problemle karşılaştığınızda bununla ilgili sorular sormak yada problemi ilgili kişiye iletebilmeniz problemin çözümü için en gerekli şeydir. Bunun içinde tüm olumsuzluklara rağmen beyninizi kullanarak bir çözüm bulabilmeniz gerekir.

Öncelikle sizekaşı olan olumsuz tavırların “beyninizi kapattığını” vesizi strese soktuklarını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu yüzden öncelikle bu duruma gelip gelmediğiniz konusjndaki belirli sinyalleri anlayabiliyor olmanız gerekir ;

    Birdenbire terliyor yada üşüyorsanız Elinizin içi birden çok sıcaklaşıyor yada soğuyorsa Kaslarınızda gerginlik hissediyorsanız Kalp atışlarınızı hızlanıyorsa Çok sık acıkıyor yada mideniz bulanıyorsa Erken kalkıp, gecelei uykusuzlık çekiyor, gün içinde kestirme ihtiyacı duyuyorsanız Yeterki beni dinleyen olsun diye herkesle konuşmaya çalışıyorsanız Yalnız kalmaya ihtyiaç duyuyorsanız sıkıntılar başlamış demektir.

Öncelikle yapmanız gerekenler;

    Kendinize güvenli ve rahat bir yer bulun Derin nefes alıp verin İstediğiniz zaman durabileceğinizi kendinize söyleyin Zor olacak olası konuşmayı hayal edin ve neyi nasıl söyleyebileceğinizi düşünün Her defasında sizin karşınızdakinin tavrına göre vereceğiniz cevapların geliştiğini göreceksiniz. Bu yüzden gerekiyorsa bu konuşmayı öncebir iş arkadaşınızla yapın.

Konuşmayarak yada sormayarak bir yere varamayacaksınız. Sadece nasıl konusunda kendinizi geliştirmeniz gerekir yada oradan uzaklaşmanız.

Karşınızdakini tavrı sizi gerçekten olumsuz etkiliyorsa vesiz elinizden gelen her şey iyaparak iletişim kanalını sağlıklı bir hale getiremiyorsanız “neden hala orada olduğunuzu” düşünmeye başlamalısınız. Eğer mazoşist değilseniz ve azda olsa özgüveniniz varsa kendinizedaha doğru bir yol çizmek için bir an önce kolları sıvamanız gerekir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 578
Toplam yorum
: 604
Toplam mesaj
: 105
Ort. okunma sayısı
: 5342
Kayıt tarihi
: 23.06.06
 
 

Superonline danışmanlık, İktisat Bankası' nda ilk palm bankacılığı uygulaması, 5 yıl Garanti E-Ticar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster