Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Ekim '06

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
837
 

Gözyaşının ilacı empati

Gözyaşının ilacı empati
 

Başımızı yastığa koyduğumuzda sağa sola dönmekten, uykumuzun kaçtığı günler olmuştur çoğu kez yaşamımızda. Bazı anlar vicdanımızın sesini duymuşuzdur, bazı zamanlar da ise kulaklarımızın üstüne yatmışızdır fark etmeden.

Etrafımızda çoğu kişi yaptıklarının sebepleri ile sonuçları arasında maalesef bağlantı kurmada zorlanır. Değer verilen konuların değere laik olup olmadıklarını bile sorgulamaz insanoğlu . Sürüklenip gidersiniz çoğu zaman fark etmeden..

Hayat pusulasının ibresinin doğru olup olmadığına bakmayı ihmal ederiz. Bizim için önemsiz gibi gözüken çoğu konuların karşımızdaki insan için önemli olduğunu bilincinde bile olmayız.

Benim yaşamımda mutluluk reçetelerimden en önemlisi empatidir. Sevdiklerimize, yakınlarımıza , dostlarımıza ve çevremizdeki insanlara empati ile yaklaşırsak acılarını, sevinçlerini, öfkelerini daha iyi anlarız. Karşımızdaki insan kendini daha önemli hisseder, anlaşıldığını bilir.

Gözyaşlarının akmasında en önemli faktör karşı tarafın acılarınızın farkında olamamasıdır. Sevginin yolu empatiden geçer. Dostluk çiçekleri empatinin olduğu yerde büyür, güneş orada doğar, yıldızları orada fark edersiniz. Kurak olan toprak orada yeşerir. İnsan olduğunuzu, birey olduğunuzun farkına varırsınız.

Kısaca yaşamın güzelliğini ruhunuzda hissedersiniz.

Son zamanlarda kaybetmeye başladığımız bu güzel reçeteyi yaşam dosyanıza eklemenizi öneririm.

Sizi anlayanlarla birlikte olmanız dileğiyle ..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

bir insanın İQ'sunun yüksek oluşu, onun hayatta her alanda başarılı olacağı anlamına gelmiyor. bazı araştırmalar EQ'nun (duygusal zeka) İQ'dan daha etkili olduğunu göstermiş. yazınız da bunu kanıtlar nitelikte. elinize sağlık.

OynamıYorum 
 22.10.2006 12:30
Cevap :
Yorumunuz için teşekkür ederim. Etrafımda gördüğüm kadar duygusal zekası kuvvetli insanların çevresi ile iletişimi çok daha iyi oluyor. Size katılıyorum.Anne babalar çocuklarında duygusal zekanın gelişimi için çaba sarf etmeli. Bu konuya da daha sonra değineceğim. Başarı dileklerimle.  22.10.2006 21:08
 

empati ile saygının temeli oluşur ama sevgi başka birşey galiba

Ahmet Fuat EREN 
 19.10.2006 13:35
Cevap :
Saygının olmadığı yerde sevginin pek olacağını ben düşünmüyorum. Yorumunuz için teşekkürler.  19.10.2006 17:56
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 21
Toplam yorum
: 32
Toplam mesaj
: 35
Ort. okunma sayısı
: 1608
Kayıt tarihi
: 15.08.06
 
 

Yaşamın ne kadar değerli olduğunun bilincinde, hatalarına gülebilen, İnsanlara değer veren, hayvanla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster