Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Eylül '07

 
Kategori
Meslekler
Okunma Sayısı
6216
 

Grafik tasarım yapanlar sizce mutlu mudur?

Grafik tasarım yapanlar sizce mutlu mudur?
 

Yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencilerden biri Grafik Tasarım bölümü ile ilgili şu soruyu sordu: Sanatçı bir ruha sahip olmayı gerektiren Grafik Tasarım işini yaparken yani sanat icra ederken para kazanabiliyorlar mı? Yoksa para kazanırken yaratıcılıkları dizginleniyor mu?

Üniversiteler diyor ki: "Grafik Tasarım Bölümü'nün hedefi, öğrencilerinin yalnızca günümüz tasarım dünyasının bir parçası olmaları değil, o dünyaya olabildiğince yön vermeleri, onu sorgulamaları, dönüştürmeleridir."

Peki, durum böyleyse ve Grafik Tasarım öğrencilerinden yaratıcılık bekleniyorsa bu öğrenciler mezun olunca ne olacak? Bir müşterisi şirket logosu tasarlamasını isteyecek. Ama kendi aklında tasarladığı şekilde olması için diretecek.

Grafik tasarım mezunu öğrenci “Hayır beyefendi, ben bu işin eğitimini aldım. Bakın ne kadar farklı bir logo yarattım" mı diyecek?

Aslında benzer durum moda dünyasında da yaşanıyor. Modacılar yaratıcılıklarını ortaya döküyor. Biz bu durum karşısında ne diyoruz biliyor musunuz? "Bu elbiseleri giyen var mı acaba? Şöyle doğru dürüst bir şeyler yapsalar…"

Müzik dünyasında da aynı durum söz konusu. İki seçeneğiniz var. Ya sanat için şarkı hazırlayacaksınız ya da piyasa için piyasa şarkısı.

Yaratıcılığın önüne geçilmemesi taraftarıyım. Ama ben de aklımdan geçenin resmedilmesini, hazırlanmasını, söylenmesini bekliyorum. En iyi tasarım galiba şu an aklımda olan. En iyi şarkı galiba benim dinlediğim. En iyi giysi galiba benim seçtiğim. En iyi listem bitmek bilmiyor.

İşte bu yüzden de Mozartlar, Rodinler, Einsteinlar çok zor yetişiyor.

Grafik Tasarımı yapan arkadaşlarım: Son sözüm size: “Sizi çok iyi anlıyorum”

Saygılarımla,
Işıl Tabağ

Grafik tasarımı ile ilgili bölüm tanıtımı için tıklayın.

Resim kaynak: New Mexico State University

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Tasarım yapmak, gömlek-pazardan bir şey almak v.b, gib bir şey değildir. Ben grafik okudum ve ben tasarlarım da olmaz. Nasılki her çekilen kare fotograf degildir, her mezunun yaptığı da grafik değildir. Malesef çoğunluk mezun olduğunda kendin iyi bir grafiker sanmaktadır. Biz bunun acısını çok çekiyoruz. As olan nitelikli yetişebilmek ve kendinden bilinçli katılımlar yapabilmektir. Tasarımcı, arzu edilenlerin ve beklentilerin çoğunluğuna cevap verebiliyorsa tasarımcıdır. Ayrıca kırk yılda bir farklı bir şey yapmış olanda bana göre tasarımcı değildir. Bu konuda çok doluyum birden bunlar yazıldı.. affınıza sığınırım. Bu konular işimin bir parçası. Sağlıcakla kalın efendim.

Ermert Revsen 
 05.09.2007 23:21
Cevap :
Sayın Ermert Revsen, Son derece haklısınız. Umarım çok daha iyi eğitimlerle çok daha yaratıcı ve yaratıcılığını müşteri beklentileri ile de sentezleyebilen tasarımcılar yetiştiririz. Saygılarımla, Işıl Tabağ  06.09.2007 13:15
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 189
Toplam yorum
: 131
Toplam mesaj
: 50
Ort. okunma sayısı
: 6361
Kayıt tarihi
: 11.10.06
 
 

Endüstri Mühendisi olan Işıl Tabağ, Avrupa Okullar Birliği görevinden sonra 1998 yılından bu yana..