Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Efsane FB 1907 Baterist Metin

http://blog.milliyet.com.tr/efsanefb1907

03 Temmuz '08

 
Kategori
Efsaneler
Okunma Sayısı
1374
 

Grek Mitolojisinin Vatanı...

Grek Mitolojisinin Vatanı...
 


Lâcivertin en güzeline sahip olan Akdeniz' in ılık sularının yaladığı bir kıyısında, bir grup Grek'li, yâni eski Yunanlı yere oturmuşlardı. Bunlar beyaz harmanili yaşlı bir adamın etrafına toplanmış, birkaç kadın ve erkek ile birçok çocuktan ibaretti...


Orada dalgaların tatlı şıpıltısından başka bir ses duyulmuyordu. 2000 sene evvelinin bu insanları huzur içerisinde görünüyorlardı. Deniz Tanrısı Neptün kızgınlık belirtileri göstermiyor, Artemis-Diana gökteki yoluna yavaş yavaş devam ediyordu. Zaten parlak ışık çemberi de, onun bulunduğu yeri belirtiyordu. Olympos tanrıları uykuda olmalıydılar.


Tanrıların tanrısı Zeus-Jüpiter de uzun süreden beri gök gürültüsünü duyurmamıştı.


Sahildekilerin hepsi yıldızlı berrak göğü seyrediyorlardı. Onun pek uzakta olmadığını biliyorlar ve ışıklı noktaları, canlı varlıkların bakışlarına benzetiyorlardı.


Elini havaya kaldırmış, onlara gökkubbeyi ve yıldızları işaret eden ihtiyarı, hepsi de can kulağıyla dinliyordu...


İhtiyar:

"Şunu görüyor musunuz? İşte o, Kral Lykaon'un kızı, Artemis'in arkadaşı, peri kızı Kallisto'dur. Zeus eskiden ona tutkundu. Tanrıların tanrısından yüz bulan Kallisto da her şeye ve herkese karşı korunacağını sanmıştı. Ne yazık ki Zeus'un kıskanç karısı Juno, onun felaketine neden oldu. Zeus, peri kızını saklamak için onu ayı şekline soktu. Lâkin Kallisto hayvan kılığına girince, eski arkadaşı avcı Diana'yı peşinde buldu. Diana'nın attığı bir ok onu öldürdü. Zeus ise eski sevgilisinin ebediyen kaybolmasını istemediği için, Kallisto'yu gökyüzüne götürdü. Bakın, onu görüyor musunuz? Dikkatli bakın! Başını ve vücudunu farkettiğiniz Büyükayı'dır o!"


Orada bulunanlar yıldızlı göğe daha bir dikkatle baktılar. Ve bu hayâl gücü çok kuvvetli eski Yunanlılar gökyüzünde, bir zamanlar Kallisto olan ve şimdi gökte bulunan Büyükayı takımyıldızını gerçekten gördüler! Fakat bilincine varamadan tabii ki.


Yaşlı adam sözlerine devam etti:

"Bu yıldızlar da eskiden yakışıklı avcı Orion'du. Bu çapkın delikanlı Güneş Tanrısı Apollon'u kızdırmak gibi büyük bir suç işledi. Apollon, onu bir okla öldürmesi için Artemis'i kolaylıkla kandırdı. Şimdi Orion da gökte. Onu görüyor musunuz? Kılıcı, mızrağı, kemeri ve aslan postuyla yine avcı gibi oradan oraya koşmaya devam ediyor. Onu seçebiliyorsunuz değil mi?


Bakın, onun önündeki yıldıza benzeyen bu parlak noktalar Orion'un önünde nasıl da kaçıyorlar... Bunlar, dev Atlas'ın yedi kızı Pleiades'lerdir. Orion onları ormanda hiç rahat bırakmadığından Zeus bu kızları, avcının elinden kurtulabilmeleri için oraya yerleştirdi. Şimdi çapkın avcı ne yaparsa yapsın, önünde kaçan Atlas'ın yedi kızını asla yakalayamayacaktır!"


Yaşlı adam titrek parmağıyla bu takımyıldızları birer birer gösteriyordu. Çevresinde bulunan çocuklar, kadınlar ve erkekler bütün bunların birer yıldız olduklarını unutuyorlardı. Böylece efsanelerin hayâl dünyalarında yeniden yaşıyorlardı.


Seneler sonra, aynı çocuklar, yaşlandıkları, ak sakallı birer ihtiyar oldukları zaman, yine Akdeniz'in hafif dalgaları kıyıları yaladığı bir gece, onlar da aynı gökyüzünü seyrederek kendi torunlarına aynı efsaneleri anlatacaklardır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Dünyanın her yerinde, kim hangi niyetle bakarsa baksın gökyüzü ve yıdızları seyretmek çok güzel. Sevgiler.

Baterist Kızı Melisa 
 03.07.2008 17:11
Cevap :
Doyumsuz bir güzellik hakikaten, hele de sıcak yaz gecelerinde... Teşekkürler, sevgiler...  04.07.2008 0:40
 

grek mitelojisinin kaynağı bana göre uzaylılardır. Tamam biraz atmasyon oldu ama, dogon kabilesi diye bir kabile var afrikada bu gelişmemiş gibi gözüken kabilenin mağara resimlerinde sirius takım yıldızı ve daha bu yüzyılın başında keşfedilen sirius c isimli yıldız bulunmaktadır. Sirius takım yıldızı hem mısırlılar ve hem de yunanlılar için büyük önem arzetmekteydi (takvimlerini bu yıldıza göre ayarlarlardı) Bu yıldız aynı zamanda hint mitolojisinde de yer almaktadır. Şu an atmasyon olarak da görünse ileride gerçek olma ihtimali mevcut. daha doğrusu gerçekliğinin ispatlanabilmesi ihtimali. E tabi adam anlamayınca o tanrı bu tanrı diye yazmıştır.

karga 
 03.07.2008 15:54
Cevap :
Neden olmasın dostum, gelecekte ispatlanabilir, şaşmamak lazım... Adam bir zamanlar dünya dönüyor dedi diye idam cezası verdiler; onun karara tepkisi "Ama Yine de Dönüyor" diye mırıldanmak oldu... Bu yorumun yazıya gerçekten katkısı oldu, teşekkür ediyorum, sevgiler...  03.07.2008 16:33
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1907
Toplam yorum
: 4304
Toplam mesaj
: 437
Ort. okunma sayısı
: 3407
Kayıt tarihi
: 28.07.07
 
 

03 Şubat 1967 İstanbul doğumlu, romantik bir müzisyenim işte... Müzik, bateri, spor, Fenerbahçe, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster