Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Kasım '09

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
360
 

Grev Demokratik Açılımın Testidir.

Grev Demokratik Açılımın Testidir.
 

gazetevatan.com


Söylem; "açılım herkes için demokratik ve milli birlik açılımıdır" deniyor. O halde memurların da sorunları var ve bunu demokratik olarak dile getirip uygulamaya tepkilerini koyuyorlar. Bu durum bir bakıma açılım kapsamını ortaya koymak için bir testtir.

Demeye kalmadı ilk tepki Sayın Başbakan'dan geldi: Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, memurların grev hakkı istemiyle iş bırakma eylemiyle ilgili olarak, Türkiye Cumhuriyeti'nin bir hukuk devleti olduğunu, hukuk devletinin içerisinde memurların da, işçilerin de hukuki olan haklarını rahatlıkla kullanabileceğini söylemiş ve ''Ama yasal olmayan bir hak herhalde olamaz. Yapılacak olan iş de yasal bir iş değildir. O zamanda tabii neticesine katlanırlar. Ancak bunu söylemek durumumdayım. Biz her şeyi masada konuşarak, görüşerek halletmek durumundayız. Masada konuşulan, görüşülen neyse biz de hükümet olarak bu adımları atarız'' demişti. (1)

"Ak Parti genel başkan yardımcısı Hüseyin Çelik memur eylemine sert tepki gösterdi" (gazetevatan.com)(3)

Ve hak arama demokratik eylemi ne fiili tepkiler de gözüktü:

"Bazı göstericiler polisin müdahale sırasında kullandığı biber gazından etkilendi."

"Türkiye Kamu-Sen ve KESK’in çağrısıyla yapılan memurların "uyarı grevi"ne destek veren bir gruba, polis müdahale etti." (1)

"Ellerinde ÖDP, Öğrenci Kollektifleri ve Sosyalist Parti bayrakları taşıyan bir grup, Ziya Gökalp Caddesi SSK İş Hanı önündeki üst geçite çıkmak
istedi. Polisin izin vermemesi üzerine göstericilerle polis arasında arbede yaşandı." (1)

Oysa işçiler ne diyor:

"Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, Türkiye genelinde yapılan iş bırakma eylemiyle ilgili, "Siyasi iradenin meydanlardan gelen sese kulak vermesini ve bu eylemde gerekli dersi çıkararak bir an önce kamu görevlilerine toplu sözleşme ve grev hakkı tanıyan düzenlemeyi hayata geçirmesini bekliyoruz" dedi.
Akyıldız, Türkiye Kamu-Sen Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, bugün memurların insanca bir yaşam, toplu sözleşme ve grev hakkı ve tüm milletin geleceği için ayağa kalktığını söyledi." (2) Kendilerine meydanları gösterenlerin meydanlardan gelen sese kulak vermek zorunda olduğunu dile getiren Akyıldız, "Siyasi iradenin meydanlardan gelen sese kulak vermesini ve bu eylemde gerekli dersi çıkararak bir an önce kamu görevlilerine toplu sözleşme ve grev hakkı tanıyan düzenlemeyi hayata geçirmesini bekliyoruz" dedi.(2)

16.12.2009 tarihi itibariyle grev eylemine katılan TCDD den 9 çalışan işten uzaklaştırılmış bunu protesto için dayanışma eylemi yapanlardan 30 çalışan daha işten el çektirilmiştir. Bu durumda demokrasi havarisi kesilenlerin test sonucunu siz değerlendirin.

1) http://www.milliyet.com.tr/Yasam/SonDakika.aspx?aType=SonDakika&ArticleID=1166220&Date=25.11.2009&b=Memur is birakti hayat durdu&KategoriID=15

2) http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetay&ArticleID=966152&Date=25.11.2009&CategoryID=77

3) http://haber.gazetevatan.com/haberdetay.asp?detay=Memur_is_birakti_hayat_durdu&tarih=25.11.2009&Newsid=272760&Categoryid=1

Daha fazlası için: http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/13036765.asp?gid=229

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili Nariçi, ana fikrinize katılıyorum. Akşam haberleri izledim 20 TV kanalı arasında dolaşarak. İktidar yandaşı kanallar, işe geç kalan, çocuğu ile soğukta titreyen, grevi kırmak için uğraşan vb. gibi insanları gösterip konuşturuyor; grevcileri toplum gözünde neredeyse terörist ilan ediyordu. Buna karşın, artık mumla aranan muhalif 1-2 kanal da sadece grevi destekleyen vatandaşları gösterdiler. Medya bu kadar bölünmüş ve iktidar yandaşı olanların sayısı bu denli artmışken, bu ülkede demokrasi ve tarafsızlıktan söz etmek artık mümkün değildir bence. Bir taraf bu iktidar giderse, bir daha asla AKP zihniyetinde bir partinin iktidar olamayacağını ve aldıkları imtiyazların, hazineden geçinen şirketlerinin ihale alamayacağının korkusu ile sanki ölümüne bir savaş veriyor. Diğer tarafta, öylesine yetim kalmış gibi mahzun ve buruk, öylesine çaresiz, öylesine rejim elden gitti gibi duygulara kapılmış bir kesim var ki... Yazık oluyor güzelim ülkemize, halkımıza. Orta yolda buluşmak umuduyl

Mehmet Sağlam 
 26.11.2009 0:09
Cevap :
Sayın Sağlam, geniş yorumunuz için teşekkür ederim sevgi ve saygılar -Selam.  16.12.2009 22:33
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 376
Toplam yorum
: 933
Toplam mesaj
: 229
Ort. okunma sayısı
: 1792
Kayıt tarihi
: 06.07.07
 
 

Hayat herkes için aslında yalnızlıktır. hiç kimsenin doğal garantisi yoktur. (Günlük atüel haberl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster