Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Ekim '20

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
52
 

Grip aşısı; ilerde belki...

Corona hastalığı ile aşının önemi arttı. Eskiden aşı karşıtı bir sürü bilim adamı, doktor vardı; şimdi onlardan bir ses çıkmıyor. Bunların başında Canan Karatay Hoca ve göğüs hastalıkları profesörü Ahmet Rasim Küçükusta geliyordu. Bunlar her fırsattı özellikle grip aşısına karşı olduklarını ve yapılmaması gerektiğini ifade ediyorlardı. Daha birçok insan ve bilim adamı böyle düşünüyordu. Şimdi bunlar suspus, sesleri solukları çıkmıyor. Çünkü artık herkes anladı ki  aşılar hastalıklardan koruyor, tam korumasa bile hafif atlatılmasına vesile oluyor. Ölümlerden önemli oranda koruyor.

Bu satırların yazarı bu sayfalarda hemen her vesileyle aşı yapılmasını savunmuş ve özellikle risk grubundakilerin grip aşısı olmasını önermiştir. Ben kendim kronik hastalıklarım olduğu için şimdiya değin her yıl sonbaharda grip aşısı oldum ve çok da faydasını gördüm. Aşı olmadan önceki zamanlarda gripten dolayı bir hafta yerlerde yatardım, çok sıkıntı çekerdim ama ne zaman ki aşı olmaya başladım 1-2 günde hafif belirtilerde gribi atlatır oldum.

Eskiden 65 yaşından büyük olanlar ve herhangi bir kronik hastalığı olanlar grip aşısı olabiliyordu. Parayla ya da SGK kanalıyla ücretsiz alabiliyorlardı. Şimdi ise bu aşıyı alabilmek için adeta ölümcül hastalığınız olması gerekiyor. Mesela orta veya ağır derecede böbrek veya karaciğer yetmezliği ya da kanser hastası olmanız gerekiyor. Yaşlı olmanız tek başına kriter değil. İlla en az bir kronik hastalığınız olacak. Bir de eskiden kronik hastalık sayılan hipertansiyon, morbit obezite, uyku apnesi vb. gibi hastalıklar artık kronik hastalık sayılmıyor. Benim şimdiki kriterlere uyan 4 kronik hastalığım var ve bu 4 puan ediyor ve şu anda aşı alamıyorum. Aşı alabilmem için bir adet daha kronik hastalığım olması lazım… 5 puan toplamam gerek. 

E nabızda bekleyin deniyor, ilerde belki…

Önemli not: Grip aşısısı gripten korur, Corona'dan korumaz ama üstüste gelmemesi için grip aşısı olmak en azından risk grupları için hayati önem taşıyor. 

Dr. Atanur Yıldız

24 Ekim 2020

Halil Güven (Sökeli) bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Grip aşısı konusunda hemfikiriz Atanur bey...Ben de birkaç kez vuruldum ve gribi çok hafif atlattim..O zaman istediğimiz eczanede bilaücret vuruluyorduk..Zira pek az insan ihtiyaç hissediyordu..Bugün durum çok farkli..Milyonlarca insan aşı peşinde...Kovid öncesi ısmarlanan doz yetmeyecek elbette..Bu durumda risk düzeyini yukseltmekten başka yol yok..Devlet de bunu yapıyor..Her ilacı bedava yazdırırken olmayan aşı için kimi suçlayalım?..Yine de Bakan yıl sonuna kadar siparişi 6 milyona kadar çıkarmaktan bahsetti..Inşallah o da olur..Ancak bu ortamda 80 milyon aşı olmak istiyor, herkesin olamayacağı açık..Maskeye sarilacagiz başka çaresi yok...Selamlarımla

ali açıköz 
 24.10.2020 23:07
Cevap :
Görüşlerinizi benimle paylaştığınız için teşekkürler Ali Bey. Selam ve dua ile kalın.   25.10.2020 7:21
 

Bu sene bende coronadan oturu gribi daha rahat gecirmek adina asilandim ama yurtdisinda ulkemde bu sabah teyzemle konustum 74 yasinda kanser hastasi vurulamamis.Uzucu haber bunlar dilerim herkes saglikli olsun asilara gerek kalmasin.Selamlarimla.

Tülay EKER 
 24.10.2020 18:59
Cevap :
Az önce sizin bugünkü yazınıza yorum yazdım; sonra da bu yorumunuzu aldım. İlginiz ve yorumunuz için çok teşekkür ederim. Aşı olabilmenize çok sevindim. İnşallah biz de oluruz! Beklemekteyim! Selam ve saygılarımla.   25.10.2020 7:25
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 528
Toplam yorum
: 106
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 256
Kayıt tarihi
: 24.01.09
 
 

Tıp doktoru.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster