Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Haziran '14

 
Kategori
Bebek - Çocuk
Okunma Sayısı
11529
 

Grup 2 ve 3 (15-36 kg ve 18-36 kg) oto koltuğu seçimi

Grup 2 ve 3 (15-36 kg ve 18-36 kg) oto koltuğu seçimi
 

Oto koltuğu seçimi önemli bir çocuk alışverişidir!


Oto koltuğu şart diyenlerdenim. Biliyorum ki pek çok anne çocukların koltuğa oturmak istemediğini, yol boyu ağlayan çocuklarla seyahat etmenin büyük eziyet olduğunu anlatıyor. Kusan, ağlama krizine giren çocuklar olduğunun bilincindeyim. Kendi çocuğum doğduğundan beri zorunlu, ortalama 5-6 aylıktan beri de oto koltuğuna keyifle oturduğu için ” oto koltuğu şart ” demek kolay elbette. Ama biraz sabır gösterirseniz sizinkinin de alışacağına eminim, ağlamasından daha önemli olan bir konu varsa o da can güvenliği nihayetinde.

50 km. hızla giden bir araçta kaza meydana geldiğinde 18-20 kg ağırlığındaki bir çocuk 500 kg’lik bir ağırlığa eşit hızla ileri doğru fırlıyor. Bu durumda çocuğu kucakta tutmak imkânsız. Çocuk kaza anında arka koltukta kucakta ise öndeki koltukların arkasına çarpıyor, ön koltukta kucakta ise camdan dışarı fırlıyor. Ayrıca bir yetişkinin kucağında, yetişkinin kemeri ile bağlı olması da doğru olmayan bir uygulama. Böyle bir kazada yetişkin kemeri çocuğun zarar görmesini önlemiyor. Oto koltuğu kullanılan araçlarda meydana gelen kazalarda  ölümcül seviyede yaralanmaları % 75, önemli yaralanmaları ise % 67 oranında önlüyor. Ülkemizde oto koltuğu kullanılmayan araçlardaki kazalara bakıldığında ise her 100 ölümle sonuçlanan olayda 15 çocuk ölüyor. Bunların da % 30'unu 0-14 yaş grubu oluşturuyor. Bunlar çok büyük oranlar! Bu nedenle oto koltuğu şart canlar.

Gelelim bizim duruma. Doruk atık 9-18 kg aralığındaki oto koltuğuna sığmıyor. 10 aylıkken kullanmaya başladığımız Britax Römer Duo Plus oto koltuğuna veda ettik. Omuzları sığmamaya başlamıştı, zaten kg kategorisini ve boyunu da doldurduğu için artık erteleyemezdik, yenisi için adım attık. 4 marka inceledim. Recaro, Britax Römer , Besafe ve Cybex. Tam koltuk kararımı netleştirip aldığımda Kiddy ürünlerinden de haberdar oldum ve satın alma fırsatım olmasa da içeriklerini değerlendirdim. Koltuk arayanlar için kısaca notlarım var :

- Hepsinden önemlisi ; kendi beğeninizden önce güvenilir bulduğunuz ürünlere çocuğunuzu oturtun. Denemeden almayın. Benim oğlum her iki koltuk seçiminde de , puset alırken de ( ilki hariç onda henüz karnımdaydı çünkü ) içine oturtup hangisinde rahat göründüğüne baktım. Konuşup derdini anlatır hale geldiğinde zaten o ürünleri kendi seçti. Anne kafam sıkıştı, kolum rahat değil, bacak yerini sevmedim gibi yönlendirmelerine kulak verdim. Zira sonra ben bunu istemiyorum geri ver dediğinde uğraştıracak meblağda bir alışverişten bahsediyoruz. Biz alışverişimizi E-Bebek Çamlıca mağazasından yaptık, elemanları sabırla Doruk’un her koltuğa oturup kalkıp, seçim yapmasına yardımcı oldular.

- Benim tüm koltuk seçeneklerinde öncelikli tercihim izofiksli olmasıydı. Aracımda izofiks bağlantısı var ve uzun yolda da kullandığımız için sadece emniyet kemeri ile bağlanabilen koltukları yeterli derecede güvenli bulmuyorum. Oto koltukları sallanıyor ve savrulmada sağa sola kayıyor gibime geliyor.

- Kategorilerine göre bakıyorsanız; isterseniz 9-36 kg kategorisi bir ürün alıp sonuna kadar aynısını kullanabilir, isterseniz 9-18 kg kategorisinden seçip benim gibi 3-4 yaşına gelince 15-36 kg ya da 18-36 kg kategorilerine geçebilirsiniz.

Britax Römer Kidfix : 9-18 kg kategorisinde de aynı markayı kullandığımız için ilk ona baktım. Teknik detayları ve ürünün güvenilirliği benim için önemliydi.  4-12 yaş aralığında kullanılıyor diye belirtilmiş. Ben 8-9 yaşından sonra kilo ve boyu göz önüne alınırsa çocukların bu koltuklara nasıl sığacaklarını tam anlayamasam da bu ürünü Doruk’un tercih etmemesi sebebi ile almadık. Omuz başları koltuğun içinde sıkıştı ve rahat edemedi. Tercih edenler için bedeli yaklaşık 750 TL . Türkiye’de pek çok zincir satış noktasında ve e-ticaret sitelerinde bulabilirsiniz.

 

romer

 

Besafe izi Up X3 İzofix : 15-36 kg kategorisinde gördüğüm en yüksek koltuk bu. Üstelik geniş omuz ve sırt bölgesiyle de çok konforlu görünüyor. Başlığı kolayca ayarlanıyor, ileride sadece yükseltici pozisyonuyla da kullanılabilir. 750-800 TL bedeliyle kategorisinde bedeli yüksek bir konuma sahip. Doruk bunu neden istemedi bilmiyorum, ben olsam son yıllardaki güvenlik testi sonuçları ve konforu ile bu ürünü alabilirdim. Yazlık kılıfları var ve takıldığında koltuğu kalıp gibi sarıyor, terletmez kumaştan ve çok şık. Ürünü Bebek Yaşam firması Türkiye distribütörü olarak satıyor ancak web sitelerine erişemediğim için buraya Besafe ‘in linkini eklemeyi tercih ettim.

 

besafe

 

Cybex Solution X2 Fix : Hem baş güvenliği hem omuz güvenliği için darbe koruma özelliği çok başarılı. 15-326 kg kategorisinde ve 2 farklı yatış pozisyonu var.  Bu kategorilerdeki oto koltuklarının çoğunda yatış pozisyonu olmadığını düşünürseniz bu bir avantaj. 500 TL bedeli ile de ortalama ve güvenli, uygun bir tercih. İzofiks bağlantısı olmayan ailenin ikinci otomobiline de geçirilip kullanım imkanı var. Uyku pozisyonunda başlığı 3 kademeli olarak ayarlanabiliyor ve başının öne düşmesine engel oluyor. Ben araştırırken bu ürün yeni gelmişti, bir de eski versiyonu Cybex Free Fix modeli var, ondaki baş yüksekliği bu ürüne kıyasla daha az. Bedeli 400 TL. Büyük çocuklar için alınacaksa ileriyi düşünerek Solution X2 Fix seçmek daha mantıklı derim. 100 TL’lik bir fark önemsenmeyebilir. Teknik detaylarını ve özelliklerini buradan inceleyebilirsiniz. Doruk bu ürünü de seçmedi. Siz seçerseniz Cybex’in web sitesinden “Aracım için uygun mudur?” modülünü de incelemeyi unutmayın, güzel yönlendirmeler var.

 

cybex

 

Recaro Monza Nova Seatfix : Tüm seçtiğim modeller arasında ileride sırt kısmı çıkarabilen ve sadece yükseltici oturma kısmı ile kullanma şansı veren 2. model buydu. Bana göre güvenlik testi sonuçları ve omuz kısmının genişliği ile Besafe’in rakibi olan bu ürünü Doruk seçti. Tüm koltuklara oturdu, denedi, kollarını yaslama bölümünü de rahat buldu sanırım ve bunu istediğini söyledi. Bedeli 750 TL, daha ekonomik rakipleri ile kıyaslandığında ilk tercih olmayabilir ama güvenilir bir ürün olduğu kesin. Biz alışverişimizi bu koltukla tamamladık. 

 

recaro

 

Benim tercih etmediğim ama inceleme sırasında gözüme çarpan 2 alternatif daha var

Devamı için :

 

Facebook.com/Dorikus

Twitter.com/SenaBrn

Instagram.com/SenaBrn

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 48
Toplam yorum
: 15
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 4974
Kayıt tarihi
: 01.03.12
 
 

1978 doğumlu, Uluslarası ilişkiler mezunu, uluslarası lojistik uzmanı, sosyal medya meraklısı, bl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster