Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Mart '13

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
367
 

Grup düşüncesi Yaratıcı çözüm yolları bulmanızı engeller

Grup düşüncesi Yaratıcı çözüm yolları  bulmanızı engeller
 

    Yeni fikirler uyumlu bir çevrede oluşmaz.İnsanlar bir araya geldiklerinde "grup düşüncesi" oluşur.Bu grup düşüncesi yaratıcı düşünce üretimini engeller.Grup düşüncesi alınacak karara tek bir açıdan baktıkları için tehlikeli bir yöntem olarak görülür.Bunu şöyle tanımlarlar "Herkes aynı şekilde düşündüğünde aslında kimse bir şey düşünmüyor demektir."

     Grup düşüncesi güç verir insana ancak.Sanıldığı kadar avantajlı değildir.Sosyal olan kişiler aslında grup kültürünü benimsemiş kişilerdir.Sosyal olarak var olabilmenin bedelini bireyselliğimizden vererek öderiz.

   Uyumlu olmak dayanışmayı beraberinde getirir.Ancak,Uyum bireyselleşmeden taviz vermek manasına gelmektedir.Geçinip gitmenin en güzel noktasını ortama uymak olarak görenlerde vardır.

   Yaratıcı olmanın en önemli özelliklerinden biride olaylara ters yönden bakabilmektir.Çözeceğiniz sorunun çözüm yolunu olumlu ve olumsuz yönlerden bakabilmek yaratıcılığınızı arttıracaktır.

    Çözeceğiniz sorunun zayıf halkasını bilmek önemlidir.Unutmayın zincir zayıf halkası kadar güçlüdür.Birçok sistemde zayıf halka vardır.

       Yaratıcı olmanıza izin vermek sizin elinizde.Yaratıcı olmanıza ne kadar izin verirseniz o kadar yaratıcı olursunuz.Kendinize "Ben yapabilirim "demek çok şeyi değiştirecektir.

    Sıkıntılı olduğunuz dönemlerde çözüm yolu arayın.Kendinizde çözümü bulmaya çalışın.Yaratıcı kişiler buldukları çözümü genelde sıkıntılı dönemde bulmuşlardır.

    

Abbas Oğuz bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 285
Toplam yorum
: 189
Toplam mesaj
: 66
Ort. okunma sayısı
: 4000
Kayıt tarihi
: 17.07.06
 
 

      Üniversiteyi Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesinde Fizik öğretmenliği bölümünden..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster