Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Mart '18

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
1014
 

Guardian’a Göre; İngiltere’nin Utancı ve İngiltere’nin Görevi

Guardian’a Göre; İngiltere’nin Utancı ve İngiltere’nin Görevi
 

Unutulan, unutturulmaya, gözlerden kaçırılmaya çalışılan bir katliam var: Yemenli katliamı!

Daha dün, bir parkta spor yaparken, yakındaki okuldan,“Ano Yemendir/Gülü çemendir/Giden gelmiyor/ Acep nedendir” sözleri ile başlayan içli türkünün yankılandığına şahit oldum.

Bu türkü, her gün Türkiye’nin dört bir yanında yüzlerce-binlerce kez söylenir. Hepimizi duygulandırır. Bu, bizim Yemen’i benimsediğimizi, Yemen’in içimizde olduğunu, Yemen’in bir parçamız olduğunu gösterir. Böyle olduğu halde, 3 yıldır korkunç katliamların yaşandığı Yemen medyamızın gündeminde pek yer alamıyor.

Oysa Yemen, 3 senedir her gün dünya medyasının manşetinde… Türkçe de yayın yapan Euronews’e bakın, El-Cezire’nin hem İngilizce hem Arapça yayınlarına bakın… Yemen, buralarda her gün haber… Çünkü orada, Suudîlerin başını çektiği koalisyonunun bombardımanı var. Suudi ambargosunun aç ve ilaçsız bıraktığı milyonların kitleler halinde ölüm haberleri var.

Yemen’i 3 senedir bombalayan devletin Veliaht Prensi’nin İngiltere’yi ziyareti sebebiyle, İngilizlerin en etkili gazetesi The Guardian, 11 Mart 2018 günü bir “baş makale” yayımladı…

Makalede, Theresa May hükümeti en ağır ifadelerle eleştiriliyor.  

Arabistan’da zaten 72 adet Typhoon savaş uçağı olduğu ve bunları Yemen’e karşı kullandığı halde; 48 adet daha satın almak istediği bildiriliyor. Yemen bombardımanının başladığı 2015’ten bu yana İngiltere’nin Suudilere 4,6 milyar sterlinlik silah sattığı hatırlatılıyor.

Makalede, Theresa May’ın tutumu şöyle karikatürize ediliyor: “May, Prens’e savaş hakkındaki kaygılarını dile getirirken, insanî yardım sağlamaktan da geri kalmıyor: Dünyanın en kötü insanî krizini yaratan Suudilere silah tedarik etmek”!

BM’nin, “8,5 milyon Yemenlinin kıtlık riski altında olduğunu, insanî şartları ‘felaket’ olarak tanımladığı,  halkın difteri ve koleraya karşı savaştığını” söylediği vurgulanıyor.

The Guardian’ın görüşü, “İngiltere’nin utancı”nı ve “görevi”ni hatırlatan şu cümlelerle sona eriyor: “İngiltere’nin Yemen’deki utanç verici rolü, bu davanın çözülmesi için ona ekstra bir görev yüklüyor. Ancak şimdilik güvenlik konusuna daha fazla odaklanıyor ve Typhoon satışlarını destekliyor.”

Guardian bunları yazarken, iktidarı ve muhalefetiyle Türkiye, “Yemen’imiz” için ne yapıyor?

Yanal-sanal medyamız, “Ano Yemen”i neden yazmıyor, manşet yapmıyor, gündeme getirmiyor?

Yemen felaketinin müsebbibi Arabistan’ın ayrıcalığı ne? Dokunulmazlığı nereden geliyor?

 

NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Son cümlenizi aynen ben de soruyorum...

Kerim Korkut 
 13.03.2018 17:07
 

Sayın Cengiz ben de aynı soruyu soruyorum bu dokunulmazlık nereden geliyor.Yemen türküsünü çok severim ve güzel söylerim. Selam sevgi ve saygılar.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 13.03.2018 11:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1414
Toplam yorum
: 4938
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 1194
Kayıt tarihi
: 04.06.10
 
 

Ücret karşılığı hiçbir yerde çalışmıyorum. Sandıklı'da doğdum. Kuleli Askerî Lisesi, Kara Harp Ok..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster