Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Eylül '07

 
Kategori
Tarım / Hayvancılık
Okunma Sayısı
3904
 

Gübreler ve gübrelemenin önemi

Gübreler ve gübrelemenin önemi
 

Bitkilerde diğer canlılarda olduğu gibi büyüme ve gelişmelerini tamamlayabilmek için besinlere ihtiyaçları vardır. Bu besinlerin bir kısmını topraktan bir kısmını havadan karşılarlar.

Bitkiler de insanlar ve hayvanlar gibi gelişmeleri için beslenmek zorundadırlar. Bitkiler ihtiyaç duydukları besinlerin çoğunu topraktan karşılarlar. Peki ihtiyacı olan bu besinleri topraktan karşılayamadıkları zaman ne yaparlar? Tıpkı insanlar da olduğu gibi dışardan bu besinleri almak zorundadırlar. Nitekim yanlış tarım uygulamaları yüzünden, topraklarımızın artık ne kadar besleyici oldukları düşündürücüdür.

Çiftçilerimizde şöyle bir kanı mevcuttur. Ne kadar çok gübre verirsek sanki o kadar çok ürün alabileceklerini düşünürler. Bu sebepten de uygulamaları gereken gübre miktarının çok üstünde gübre atarlar. Bu işlem; hem gübreye daha çok para harcamalarına, verim düşüklüğüne ve de kalitesiz, sağlıksız ürünlerin üretilmesine neden olur.

İçerisinde bir veya birkaç bitki besin maddesini birada bulunduran bileşiklere gübre denir. Gübrelerin toprağa veya doğrudan doğruya bitkiye verilmesi işlemine de " gübreleme " denir. Peki bitkinin ne kadar besine ihtiyacı olduğunu ve toprağın üstünde barındırdığı bitkinin ne kadar besleyebileceğini nasıl anlayacağız? Bunu anlamanın en güzel yolu toprak tahlilinden geçmektedir. Maalesef çiftçilerimizin en büyük hatası, tahlil olayının anlamsız gelmesi ve yaptırmaktan kaçınmalarıdır. Yaptırmak fikrinde olanların da nasıl bir yol izleyeceklerinin bilememeleridir. Bunu yaptırmak isteyenlerin, en yakın tarım il ve ilçe müdürlüklerine başvurarak yardım almalarıdır.

Fazla gübrelemenin sonucunda:

Mikroorganizma faaliyetlerinin azalmasına, (fazla gübre uygulaması sonucunda toprakta organik madde miktarı azalacaktır. Buna bağlı olarak toprakta humus oranı düşecektir. Biyolojik aktivite dediğimiz yani toprakta bulunan yararlı canlıların aktivitesi azalacaktır. Bu yararlı canlılar topraktaki besin maddelerinin tutunmasını sağlayan canlılardır .Bu canlıların azalması sonucu verilen gübreler toprakta tutulamayacak, gübreler yıkanarak toprak yüzeyinden akacak ve taban suyunda aşırı derecede gübre birikimi olacaktır. Bu da yer altı sularının kirlenmesi yol açacaktır.)

Tuz konsantrasyonun yükselmesine, (fazla gübreleme sonucunda toprakta tuz birikimi fazlalaşacaktır. Bunun anlamı da, tuzlulaşan toprakta, bitkiler gereksinim duydukları besinleri bünyelerine alamayacaklardır. Halk arasında çoraklaşma dediğimiz olay meydana gelecektir. Ve topraklarımız artık çöl olacaktır.)

Görüldüğü üzere fazla gübreleme sonucu neler meydana gelmektedir. Bunu düzeltmenin en güzel yolu; toprak tahlili yaptırarak, toprağa gerektiği kadar ve doğru gübreyi uygulamaktır. 3 - 4 yılda bir yanmış ahır gübresi uygulayarak toprağın humus yapısını düzenlemekte fayda vardır. Yani toprakta olması gereken faydalı mikroorganizmaları tekrar kazandırmak gerekir. Ve zaman geçirilmeden Türkiye de organik gübrelerin yaygınlaştırılması şarttır.

Bu yazıyı yazmamdaki amaç; fazla bilimsel dil kullanmadan herkesin anlayabileceği şekilde yanlış gübrelemenin zararlarını anlatmak ve bu yazıyı okuyanların etrafındaki tarımla uğraşan kişileri uyarmalarını sağlamaktı. Unutmayalım ki, hepimize düşen görevler bulunmaktadır. Çünkü bu coğrafyada hepimiz yaşıyoruz ve yapılan yanlışlardan, dolaylı olarak hepimiz etkileniyoruz. Topraklarımıza ve sağlıklı besinlere sahip çıkalım.

Saygılarımla...

TONGUÇ ÖZCAN
Ziraat Mühendisi

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Tonguç Beycim, işinize duyduğunuz saygıdan dolayı sizi kutluyor, detaylı ve kolay anlatımınızdan ötürü de teşekkür ediyorum. Ben de tohum sektöründe müşteri ilişkileri departmanında işe başlıyorum önümüzdeki hafta, öğrendiklerime sayenizde bir şeyler ekledim. Sevgilerimle...

Ekinoks 
 28.09.2007 11:12
Cevap :
Beyza hanım ilginize çok teşekkür ediyorum.Yeni işinizin, size yeni ufuklar açması dileği ile...Tarımsal konuda elimden gelen birşey olursa yardıma herzaman hazırım.İyi çalışmalar...Başarılar hep peşinizden koşsun.Saygılarımla...  28.09.2007 12:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 15
Toplam yorum
: 14
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 1209
Kayıt tarihi
: 22.05.07
 
 

Şehirde doğup büyümüş ve ziraat mesleğini seçerek, milletimizin gerçek efendileri olan KÖYLÜLERİMİZİ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster