Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Ağustos '09

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
3632
 

Güçlü Ordu, Güçlü Türkiye midir? Gücün önceliği hangisindedir?

Güçlü Ordu, Güçlü Türkiye midir? Gücün önceliği hangisindedir?
 

Ordu’muzun gücünü izledikçe daha da güçsüz olduğumu hissediyorum!

Ordu resmi geçitte, şeref tribünü alkışlıyor, halk izliyor…ben ise ürküyorum. Bunca top tüfekle Ordu’muzun neyi anlatmaya, neyi göstermeye çalıştığını anlayamıyorum. Bunca güçlü ordunun neden 25 senedir “dağdaki eşkiya” ile mücadeleyi halen sonlandıramadığını anlayamıyorum...yüzyıl savaşları gibi savaşan bir ordu daha kaldı mı bu yüz yılda?

Güçlü Ordu, Güçlü Türkiye demekmiş…neden böyle bir slogana ihtiyaç duydular acaba? Güçsüz ordu olunca, Türkiye de güçsüz mü oluyor? Ordu’nun güçlü olması mıdır Türkiye’yi güçlü veya güçsüz yapacak olan…sorular beynimde resmi geçitteler…askerler, tanklar tüfekler yerine soru işaretleri hazır ol vaziyetindeler.

Ordu’muzun gücünü izliyoruz…bugün 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları yapılıyor. Her seneki kutlamalardan daha farklı… katılan asker sayısı, tank, top, tüfek, askeri uçaklar, paraşütçülerin sayısı ikiye katlanmış olarak hazırlanan bir 30 Ağustos Zafer Bayramı törenleri…

Mustafa Kemal, Türkiye Cumhuriyeti’nin temelleri atarken topuna tüfeğine mi güvendi, yoksa yüreğine mi, beynine mi? Özgürlük ve bağımsızlık sevdası mıydı? Attığı her adımda halkı mıydı güvendiği? Güçlü Türkiye için önce güçlü demokrasiye inancı mıydı?

Devletin asıl sahibi halk mıdır? Ordu mu? Hangisi daha güçlü olursa Türkiye daha güçlü olur?

Topumuzla, tüfeğimizle mi böbürlenelim…yarın sanki savaş var gibi…yoksa güçlü demokrasi, hukukun üstünlüğü, güçlü insan hakları uygulamalarımız ile mi böbürlenelim ? Hangisi Türkiye’yi daha güçlü yapar?

Gövde ve güç gösterisi yapmanın bu memlekete maliyeti milyarlarca dolar iken, savunma sanayiine akan paralar yüzünden iki yakamız bir araya gelmezken, Ordu’muz bir yandan habire güçlenirken, bu mudur Türkiye’nin gücü? Halk işsizlikten inim inim inlerken, hangi güçlü Türkiye?

Bu halkın parası, top tüfek yerine, halkın sorunlarına çözümler bulmak, eğitim, sağlık, sosyal harcamalar için kullanılsaydı Türkiye şimdiye kadar çoktan güçlü olmaz mıydı?

Güçlü Türkiye için, top tüfek mi lazım, yoksa demokrasi, hukuk, insan hakları mı daha elzem?

Topla tüfekle sağlayabilir misiniz barışı? Uçaklarla, paraşütlerle kurabilir misiniz “insanca” yaşam düzenini?

Ordu da kendine öz eleştiri yapsın, mentalitesine yeniden dönüp baksın demek ordu düşmanlığı mıdır ki bu kadar güç gösterisine ihtiyaç duyuluyor?

Topla tüfekle değil, halka güvenerek “itibar ve güven” sahibi olmak daha erdemli değil midir?

Resmi törenlerde ordunun gücünü izlemek, kendimi baskı altında hissetmeme sebep oluyor…sanıyorum ki yarın sabaha yine darbe var…kolay değil 12 Eylül’ün izlerini silmek, asit kuyularının kokusunu, katliamların kanlarını yok etmek…öyle bir çırpıda olmuyor…kurtulamıyorsunuz bir türlü kabustan.

Her allahın günü parmak oluyor, gözünüze gözünüze giriyor…hizaya duruyorsunuz. Resmi törenlerde duble güç gösterisi ile balansa devam…

Duble resmi geçit, duble güç gösterisi…duble ordu demek değildir.

Ordu’nun güç gösterisine mi yoksa itibara mı ihtiyacı var?

Güçlü Ordu, Güçlü Türkiye midir? Gücün önceliği hangisindedir?

Sorular resmi geçitte…


Kayhan YILDIZ, Ariadne bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok temiz, güzel bir yazı. Yazmama gerek kalmadı, beni bir zahmetten kurtardınız, sağolun.

Kayhan YILDIZ 
 22.10.2010 19:25
Cevap :
çok teşekkür ederim...sevgiler  22.10.2010 20:37
 

Sayın UZER, Terörle mücadelenin neden 25 yılda bitmediğini merak etmeniz bence normal. Türkiye terörle topyekün mücadele etmedi. Hangi parti seçimlerde terörü bitirmeyi vaat etti de halk oy verdi? Ama halkın iktidara getirdiği partiler ilk iş olarak ihale dağıtarak eşini dostunu müteahhit yaptı. O yüzden her iktidarın kendi zenginleri türemedi mi? Bir empati yapın, dört köy öğretmeni kurşuna dizilmiş, bunların katillerini arazide nasıl tespit edeceksiniz? Terörle mücadele cephe veya mevzi savaşı değil ki, birbiriyle savaşan iran ve ırak bile PKK'ya destekte yarış ettiler. İsrail ve ABD bile PKK'ya yardımda geri kalmadı. 25 yıl sonunda ülke bütünlüğünü korumaya çalışırken, söylediği hiçbir cümlede en ufak bir erdem ve zeki kırıntısı bulunmayan birini başbakanlığa getirecek eğitim seviyesi düşük bir seçmen kitlesi oluşturuldu. saygılarımla

Tuncay NEHIR 
 31.10.2009 22:12
Cevap :
Sn.TUncay Nehir, yorumunuz için teşekkür ederim. Terörle mücadelenin neden bitmediği veya bitirilemediğinin nedenlerini askeri vesayete sıkı sıkıya yapışmış kesimlere sormak gerek, işin kolaycılığına kaçarak dış güçlere dayandırırlar...önce kendimize bir bakalım, terörden nemalananları bir deşeliyelim, Ergenekon'un Kürt kanadını bir ortaya çıkaralım...o kadar çok iç etmen var ki..İktidar şimdilerde terörü sonlandırmak için uğraş veriyor, buyrun diyormalum kesimlere, gelin el verin...hani nerdeler? Terörle mücadele nasıl bir savaş türü olursa olsun, terörü olşuturan nedenleri ortadan kaldırmadan yok edemezsiniz tabiki...sevgiler  01.11.2009 19:34
 

Sanırım bir yanlış anlaşılma var. 1980 leri birebir yaşamış bir insan olarak 'darbeleri' savunmam mümkün değil. Sadece darbelere davetiye çıkarıldığını bu 'olağan üstü' durumlar karşısında da TSK nın kışladan çıkmak zorunda bırakıldığını söylüyorum. "Halka ne gerek var bu kadar basiretsizsek?" tümcenizi çok beğendim. Askerlerin kışladan çıkmasını bundan daha iyi anlatacak bir tanım düşünemiyorum. Evet basiretsiz ve yeteneksiz bir milletiz. Darbelere, muhtıralara sebep olan insana oy vermiş bir toplum bu. "Hem lâik hem demokrat olunmaz" diyen bir partiyi iktidar yapan da bu millet. 'Minareler süngümüz, camiler kışlamız' diyen bir kafa yapısına sahip insanın 'ne var ki şiir okuduysa, düşüncesinden ötürü kimseyi yargılayamayız' diyerek önünü açan da bu ülkenin ana muhalefet partisi. Buyrun işte tablo bu. Sizce çok mu basiretliyiz? Bu noktada anlaşılır olmayı istiyorum. BİZ BU OLDUĞUMUZ İÇİN ASKER DARBE YAPTI. Amaçları yönetmek ve kalmak olsa KALIRLAR. Herşeye rağmen iylikle kalın.

Nurcan Çelik Yalun 
 02.10.2009 3:39
Cevap :
Hayır!, biz basiretsiz ve yeteneksiz bir halk değiliz...sadece 80 yıldır beynimize doldurulan ezberlerle ve darbelerle "halk" olmaktan çıkarıldık...80 darbesini yaşayan insanların "amaçları yönetmek olsa,kalırlardı" diyerek, bir darbe özrünü kabullenmesini de benim kabul etmem mümkün değil...askerin bu kadar siyasetin içinde olduğu ve halkına güvenmediği bir ülkede, halk ne yaparsa yapsın, gücü elinde bulunduranlar nezdinde basiretsiz görünmeye mahkumdur...halkın güçlenmesini istemezler,bu nedenle "darbe gerekçeleri hazırlanır ve uygulanır"...bu şimdiye kadar hep böyle olmuştur. DARBE HİÇ BİR NEDENLE HAKLI GÖSTERİLEMEZ...teşekkürler  02.10.2009 19:49
 

TSK darbe yapmaya meraklı değil. Bu millete demokrasi bol geldiği, özgürlüklerin de tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi bir sınırı olduğunu kavrayamadıkları için onları kışladan çıkmak zorunda bırakıyorlar. Hükümetlerin ve siyasilerin yanlış politikaları ve basiretsizlikleri askere davetiye çıkartıyor. Ülkeyi çığrından çıkartıyor sonra da gel düzelt diyorlar. Asker faşizm yanlısı olsa GELİR VE KALIR. Demokrasi kendi içinde çözüm üretemediği, tüm birimler kilitlendiği için TSK "beğenmesekte" darbelere mecbur kaldı bu güne kadar... ABD faktörünü de unutmamak gerekiyor. Ordu gücünü halktan alıyor hanımefendi. Bizim insanımız bizim çocuklarımız onlar. Her ülke savunma sanayi'ne önem verir. Güçlü ordu her ülke için önem taşır. Bu sloganda sizi rahatsız eden nedir anlayamadım. Kaldı ki son dönemlerde yıpratılmaya çalışılan bir TSK var. Bilinçli yapılıyor. Bu topraklar üzerinde yaşayan her kesin bu orduya ihtiyacı var. Bir avuç çapulcu sonlandırılamıyorsa suçlusu hükümetler. İylikle kalın.

Nurcan Çelik Yalun 
 30.09.2009 1:59
Cevap :
O zaman bize, halka ne gerek var...bu kadar basiretsiz ve yeteneksiz isek, buyursun gelsin sürekli yönetsinler...biz de boyun eğelim, asker ne derse o olsun...bunun adı da "cumhuriyet" olsun!...hani derler ya özrü kabahatinden büyük diye...böyle birşey olsa gerek...bu mentalite ile ne yazık ki iyilikle kalmak değil, kötülükle kalmaya mahkumuz...darbeyi sevimli ve işe yarar göstermeye çalışan bir mentalite ile!...  01.10.2009 7:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 485
Toplam yorum
: 2871
Toplam mesaj
: 123
Ort. okunma sayısı
: 2262
Kayıt tarihi
: 10.07.08
 
 

bir ters, bir düz ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster