Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Ekim '15

 
Kategori
Üniversitelinin Sesi
Okunma Sayısı
2139
 

Güçlüyüm o zaman haklıyım

Güçlüyüm o zaman haklıyım
 

BAKINCA AYNIYIZ


Ne ilginç bir toplum olduk, belki hep böyleydik de yaş ilerledikçe benim gözümdeki o tecrübeye bağlı perde kalktı. Şimdi; elimde olmadan o küçük bakışların küçük kımıltıların anlamlarını çözmeye başladım. Hatta bunu alışkanlık haline getirdim, elimde olmadan bu öğlen olduğu gibi, o yaşlıca adamın türbanlı bir genç kızın yanına oturuşundaki inatçı tavrı;  kızın hafif rahatsız ama; çaktırmamaya da çalıştığı bir huzursuzlukla cama doğru çekilişi; kaçmıyor gözümden. Ve düşünmeden edemiyorum "ne ara böyle olduk", diye.

O kır saçlı, yüzü yaşadığı yılların izleriyle dolu adamın ön koltukta oturmak için böylesi kararlı ve sert bir devinim sergilemesinin altında yatan şey; büyük ihtimal kendisi gibi insanlara ayrılan bir koltuğa genç bir kadının bu denli rahat kurulmuş olması idi. Ama yaşadığımız dönemin bir sonucu olarak farklı anlamlar çıkarmadım değil; yüzünü göremediğim o kadının kapalı olmasından dolayıymış gibi geldi. "Artık sizler önde oturamayacaksınız! Sizin döneminiz kapanıyor" muş gibi bir alt yazı okudum

Yıllardır olan bu değil mi? Sağcı Solcu diye ayrılışımızın üstünden yıllar geçti ama biz hala üstesinden gelemedik. İktidara kim gelirse "aaaa..siz bize neler etmiştiniz, şimdi sıra bizde! her yere kendi adamımızı koyacağız, işinde ehlil olur olmaz hiç önemi yok, o bizim adamımız...sizin adamınız gidecek bizim adamımız gelecek!" mantıksızlığına dönüşmüş bir taraf savaşındayız. İdeolojiler öleli çok oldu. Siyasi hayatımız ve bakış açımız ne yazık ki, intikamla dolu.

Hal böyle iken patlayan bombalara, dökülen kanlara, sonu gelmeyen şehit cenazelerine keşke şaşıra bilsem. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Türkiye'de insanlar itiraz edecektir ancak yine de söylemek isterim. Bizler kazandığımız sürece haklı olup olmadığımıza aldırmayız. Sadece haklılığımıza bahaneler üretiriz. Bu kardeşler arasında bile doğal bir süreçtir. Miras kavgalarından dolayı kırgın olan öz akraba sayısı Türkiye'nin önemli bir nüfusudur. Öz kardeşiyle sağlıklı paylaşmayı bilmeyenler başkasıyla nasıl paylaşsın ki?

ilhan Aydın 
 17.10.2017 20:23
 

çok acı, bu ülkede yapabileceğiniz en iyi şey beklemek. akşam dışarı çıkamazsın, onları giyemezsin, büyüklerine de karşı gelemezsin. büyümeyi bekleyeceksin. okula müzik çalar getiremezsin, özel hayata sahip olamaz, boş derslerde de top oynayamazsın. fikirlerinin bir değeri olamaz. o sigarayı da sakla, büyüklerin görmesin. o eteği buralarda giymesen iyi edersin. hasta anneni bir an evvel doktora göstermek istiyorsun. paran olsun, evin olsun, araban olsun, çocuğunu güvenle büyütmek ay başı bir an önce gelsin istiyorsun. pardon, senin tanrını henüz ankara tanımıyor. tecavüz edip kadını öldüren o adam hapisten çıkmasın. hayallerini gerçekleştirmek, öhöm, tabi istiyorsun. ülkenin kan emicilerin elinde olduğunu görmeye tahammül edemiyor, artık sıradanlaşmış ölümlere dayanamıyorsun. bir şeyler yapmak istemen çok doğal değil mi? değil. ne kadar, ne için ama bu ülkede çok şanslıysan bekleyerek ölebilir; değilsen beklerken cinnet geçirebilirsin.(alıntı)

die stimme des mondes 
 14.12.2015 19:43
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 10
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 363
Kayıt tarihi
: 21.06.09
 
 

13 yıllık öğretmenim um-ag yazma seminerlerine ve ayrıca; öykü yazarlığı, roman yazarlığı seminerle..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster