Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Aralık '13

 
Kategori
Alternatif Tatil
Okunma Sayısı
2926
 

Güdül'ün İnönü Mağaraları'nı bilmeyen var mı?

Güdül'ün İnönü Mağaraları'nı bilmeyen var mı?
 

Güdül İnönü Mağaraları


Ankara'nın Güdül İlçesi birbirinden ilginç Kanyon ve Mağaralarını görmeye ne dersiniz?
Hemen başlayalım.

 İnönü Mağaraları

Yapılan araştırma ve incelemelerde Güdül çevresinde tarih öncesi çağlardan beri yerleşildiği anlaşılmıştır. 
Derin kayalıkların arasında menderesler çizerek akan çay Kirmir Vadisini oluşturmaktadır. Sakarya nehrinin en önemli kollarından biri olan Kirmir Çayı Köroğlu Dağlarının eteklerindedir. 

İlçe yakınından geçen Kirmir Çayı boyunca kayalara oyulmuş mağaraların Etiler'e (M.Ö. 2000) ait olduğu sanılmaktadır. Daha sonra Frigler (M.Ö. 8. yy) bu yörede hakimiyet sürmüşlerdir. 
İn-Önü denilen bu mevkideki mağaralarda haç işaretlerine rastlanmış, Romalılarca Hıristiyanlığın yayılması sırasında buraların mesken edildiği anlaşılmıştır.

Dağın içi oyularak yapılan mağaralarda merdivenlerle 3-4 kat çıkılmaktadır. İçinde kiler, mutfak ve odaların yer aldığı mağaraların merkeze uzaklığı 2 km yi bulmaktadır.
İn-önü mağaralarının Ürgüp Göreme mağaralara ile benzerlik göstermektedir.
Daha sonra Bizanslıların yaşadıkları sanılmaktadır. 
1071 tarihli Malazgirt Zaferi ile Anadolu'nun kapıları Türklere açılmış, Güdül ve çevresi Anadolu Selçukluları'nın idaresine geçmiştir.

Turizm yönünden önemli Mesire alanlarından olan Kirmir Çayı ve İn-Önü mağaralarının düzenleme çalışmaları yapılarak elektrik ve Su şebekesi çekilmiştir. İn-Önü Mağaralarını gezerken güvenlik açısından korumalıklar yapılmıştır.

Kısaca tarihi bilgi verdikten sonra bu mağaraları gezmeye başlayalım.....

Mağaralara bu dehlizden geçerek çıkabilirsiniz. Bu dehliz karanlık olup tercihen fener kullanmakla birlikte telefonunuzun ışığı da yeterli gelmektedir.
Biraz eğilmeniz gerekmektedir. Birkaç adım sonra kayadan oyma merdivenler önünüze gelecektir. Sağa doğru yukarıya kavis yaparak mağaraların 2. katına ulaşmış olacağız.Burada merdivenlerde kısa bir mola verdik. Dehlizden sonra bu noktaya ulaşıyoruz. Burası bir balkon şeklinde. Manzarayı biraz seyrediyoruz.Buradan 2. katı gezmeye başlıyoruz.2. kat uzun koridorlar ve birbirine içiçe geçmiş birçok odalardan oluşmaktadır.Buradan 3 ve 4. Katlara çıkıyoruz.Buradaki merdivenlerden çıkarken aman dikkat diyoruz. Kenarlara fazla yaklaşmadan demir merdivenlere dikkatli basarak geçiyoruz. Yükseklik korkusu olanlar ve kalp çarpıntısı olanlar bundan sonraki katlara çıkmasalar iyi olur.
Adrenalin seviyenizde artma yaşayabilirsiniz.
Yüksek katlarda koridor en dış taraftadır. Bir de manzaraya bakalım....Biraz da yandan...En ilerideki tek başına duran kayaya dikkat edin.Gördüğünüz kaya bu mu?
Biz denedik. Yerinden kıpırdatamadık.

Aynı geldiğimiz yönden geri döneceğiz. Dönerken daha dikkatli olmalıyız. Çapraz koridorlardan diğer bölümleri de gezmeyi unutmayın. En uç bölümlerine geldiğinizde buralarda bulunan pencere şeklindeki açıklıklardan aşağıya bakarken çok dikkatli olun. Çünkü buralarda adrenalin biraz artıyor.Aşağıya doğru inmeye devam ediyoruz.İnmeye devam....ve aşağıdayız.Şimdi buradaki merdivenler daha düzgün ve korkulukları yenilenmiş olarak ziyaretçilerini beklemektedir.

Bir pazar gününüzü buraya ayırarak hem bu mağaraları gezebilir ve Kirmir Çayının kenarında bu manzara eşliğinde piknik yapabilirsiniz.
Haa unutmadan; Kirmir Çayı, Sakarya nehrinin önemli kollarından biridir. Daha fazla fotoğraf için ....

http://www.panoramio.com/user/1122693/tags/ANKARA-G%C3%BCd%C3%BCl

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 11
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2016
Kayıt tarihi
: 14.08.12
 
 

Seyahat etmek, fotoğraf çekmek ilgi alanlarımdır. Yeni yerler keşfetmeyi ve bu keşifleri payl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster