Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Kasım '10

 
Kategori
Etkinlikler / Festivaller
Okunma Sayısı
898
 

Gufran Taş'dan Koşuyolu Şiir Günü

Gufran Taş'dan Koşuyolu Şiir Günü
 

Günden bir görüntü...


<ı>"Şiirin ilkesi, insanın üstün bir güzelliği özlemesidir. Bu ilke, bir coşkunlukta, bir ruh taşkınlığında kendini gösterir. Bu coşkunluk, aklın yoğurduğu gerçeğin dışındadır.<ı> -Baudelaire

<ı>"Şiir, kelimelerle güzel şekiller kurmak sanatıdır.” - Cahit Sıtkı Tarancı

<ı>"Şiirde güzellikten başka amaç aramam.” - Cenap Şahabettin

Güzel şiirde sağlam düşünce ve derin duyguların yanı sıra etkileme önemlidir. Düzyazıda biçem(üslup) ne ise şiirde de odur. Bir başka söylemle biçem, şiirin gücünü sergiler. Günlük yaşamda hoşlandığımız bir nesneye “<ı>şiir gibi” demez miyiz? Durum, apaçık etkileme ve etkilenme gerçeğidir.

***

Kendisini yıllar önce tanıdığım, sanatçı kimliğine sevgi ve saygı duyduğum şair ve besteci Gufran Taş; Koşuyolu eski Kalp Hastanesi’nin karşısında park içindeki Koşuyolu Mahallesi Gönüllüler Evi’ndeki şiir gününe çağrı amaçlı iki kez telefon etti.

Her ayın ilk pazar günü gerçekleştirdikleri izlenceye gitmek üzere güneşli bir kasım günü yola çıktım. Oraya vardım. Gelenler arasında daha çok, geçmişte <ı>Pera Palas Şiir İzlencesi’ne katılanları gördüm. Ortam beni sevindirdi!

Engin Peker’in müziği ile rahatladıktan sonra yönetim masasında ruhlara yağmur yağdıran Gufran Taş ve geçmişten sesler taşıyarak her zaman ortamı baharlaştıran sunucu Özcan Atamert, gereken konuşmayı yaparak dinletiyi başlattılar. İlk programları olduğundan olmalı, özellikle Taş’ın jest ve mimiklerindeki heyecann uzun süre karşıya yansıdığını gözlemledim!

Aziz Atatürk’ümüzü anma içerikli kimi müzik ve şiir, salonda coşkulu yankı yaptı. Ardından sırayla aşağıda belirtilen katılımcı adlar şiir ya da şarkılarını seslendirdiler:

Mualla Orhan, Gönül ve Ender Halıcı, Hayret ve Bülent Gürkanlı, Nurten Tolay, Halenur Kor, Mehmet Ergönül, Muhsin Durucan, Ahsen ve Ayhan Akdemir, Saffet Çorbacıoğlu, Ayten Hatice Eti, Ercan Akbay, Mustafa Kuşcuoğlu, Orhan Gökçe, Ergun ve Nalân Doğanay, Hadiye Aslan, Nurten Erözer, Cem Özkarslı, Zehra Özkan ve Sevgi Çabuk…

Şiir adına, sanat adına emeği geçenleri kutluyor; belli kurallar çerçevesinde pazar günlerini ayırma özverisinde bulunan katılımcılara gönül gücü(moral) veren etkinliğin başarıyla sürmesini diliyorum.

*

muhsindurucan@hotmail.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 665
Toplam yorum
: 472
Toplam mesaj
: 45
Ort. okunma sayısı
: 1371
Kayıt tarihi
: 18.08.08
 
 

Kırşehir Erkek İlköğretmen Okulu'nu, İzmir Buca Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümünü, İstanbul Çapa M..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster