Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Aralık '06

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
5847
 

Guguklu saat

Guguklu saat
 

Guguklu saati en çok saat 12 olduğunda severdim, o saatte tam oniki kere guguk derdi. Buçuklarda bir kez, her saatte ise saat kaçsa o kadar guguk sesi duymak için saatin başında beklerdik. Saati kurmak için zincirlere bağlı ağırlıkları yukarıya çekerdik. İki ağırlık vardı o zamanki guguklu saatimizde: Biri saati diğeri de guguk mekanizmasını çalıştırırdı. Şimdi kullandığımız guguklu saatte üç ağırlık var, üçüncüsü her saat başı müzik çalıp danseden müzik kutusunu çalıştırıyor.

Gündüzleri çok sevdiğimiz guguklu saat geceleri bir uyku düşmanı durumuna geldiği için uyurken saatin sarkacını durdurmak gerekirdi. Yoksa her saat başı guguk sesleriyle tatlı uykumuzu bölüverirdi. Gecenin sessizliğinde tik takları bile rahatsız etmeye yeterdi. Hele bir de aklınızı takmışsanız o tik taklara, herbiri sanki davul sesi oluverirdi. Sarkacı durdurmanın iki farklı yolu vardı. Saati çalıştıran ağırlığı elimize alıp veya sarkaca hafifçe değerek durdururduk.

Guguklu saatleri zamanı göstermesi için değil de, bir eğlence aracı ve bir ev aksesuarı olarak yapıldığını düşünmüşümdür. Üzerindeki ağırlıklar saati ancak birgün çalıştırmak için yeterli olurdu, eğer çekmeyi unutmuşsak, saat dururdu. O zaman yelkovanı elimize ilerleterek doğru saate ayarlamak gerekirdi. Tembellik yapıp akrebi ilerletmiş veya geriletmişsek o zaman saat başlarındaki guguk sayısı yanlış olurdu. Saat dokuzda guguk beş kez ötünce yeniden sandalyeye çıkıp saati düzgünce ayarlanması gerektiğini anlardık.

Guguklu saatler ahşaptan çok özenle yapılmış olurdu. Birbirlerinden farklı göründüğünden onların el yapımı olduğunu düşünürdüm. Evde sanki bizden biri gibi yaşardı, zincirini çekince doyar, aşağıya inince acıkırdı, acıkınca susardı.

Yeni yıla girerken zaman kavramı her boyutta düşündürüyor beni, yıllar takvimleri, güneş günü, ay ayı, saatler saatleri anımsatıyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

bu guguklu saat nasıl ses çıkarıyor?

cihan yorulmaz 
 15.01.2007 18:43
Cevap :
Guguklu saatlerde bir diyafram bulunuyor ve ses oradan geliyor aynı "guguklu saat" adındaki gibi...  15.01.2007 22:07
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1735
Toplam yorum
: 2342
Toplam mesaj
: 230
Ort. okunma sayısı
: 2334
Kayıt tarihi
: 22.09.06
 
 

27 Mart 1959'da İnebolu Yeşilöz Köyünde doğdum. Yeşilöz Köyü İlkokulu, Yeniyol İlkokulu, İnebolu ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster