Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Sonsuzluk (Osman Özeker)

http://blog.milliyet.com.tr/yasev

03 Eylül '08

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
705
 

Gül'ün Erivan ziyareti "tarihi gaflet" mi?

Gül'ün Erivan ziyareti "tarihi gaflet" mi?
 

2010 Dünya Kupası grup maçlarında rakibimiz olan Ermenistan’la 06.09. 2008 günü Erivan’da oynanacak Ermenistan- Türkiye Milli Futbol müsabakasına Cumhurbaşkanı Gül’ün , Ermenistan Devlet Başkanı Sarkisyan’nın davetine icabet edip etmeyeceği tartışmalara neden olmuştur.

Sayın Gül’ün Milli maç nedeniyle Erivan’a gidip diyaloğ yolunu açması, Ermenistan’la olan sorunları masaya yatırması beklenmektedir.

Ancak, kamuoyunda ve muhalefet kanadında bu ziyaretle ilgili değişik sesler yükselmekte, ziyaretten vaz geçilmesi istenmektedir.

Muhalefetin ve kamuoyunun tepkisinden çekinen Hükümet ve Cumhurbaşkanı; Milli maç bahanesiyle Ermenistan ziyaretini:”Hazırlıklar ileri bir aşamaya geldi, en kısa sürede bu davete karar verilecektir. ”beyanlarıyla bu ziyareti adeta “kamuoyuna alıştıra, alıştıra enjekte” etmektedirler.

Ortadoğu’da Büyük enerji kaynaklarına sahip çıkma ve kontrol etme hedefleri olan AB ve ABDnin Türkiye’ye :”Ermenistan’la olan meselelerinizi bir an önce çözün” baskılarına Türkiye daha fazla dayanamayacaktır.

Batılı ve Amerikalı dostlarımızın istediği fırsat da yaratılmıştır, Milli futbol müsabakası Ermenistan’la dialoğa geçmek için iyi bir bahanedir. Bu ziyaret gerçekleşirse, ABD ve AB devletleri çok memnun kalacaklardır.

Cumhurbaşkanı Sayın Gül Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan’ın davetine icabet etmeli midir? Kamuoyunda ve muhalefetçe de tartışılan budur, bir tarafta “Gitsin ve sorunlar masaya yatırılsın” diyenler; diğer tarafta da yapılacak bu ziyaretin “Türkiye’nin onuruna yakışmayacağını” savunanlar.

Kanımca Sayın Cumhurbaşkanının Erivan’a gidip gitmeyeceğine Ermenistan’la olan geçmişteki ve bugünkü ilişkilerimize bakarak karar verilmelidir.

Ermenistan’ın Türkiye ile ilgili resmi politikalarına bakıldığı zaman, politikalarının temeli “Türk düşmanlığı üzerine” kurulduğu görülmektedir.

1915 techir olaylarını bahane ederek, bir buçuk milyon Ermeni’nin katledildiği ve soykırım yapıldığı iddiaları devam etmektedir. Soykırım iddiaları Ermeni diasporası ve Ermenistan tarafından sıkça dillendirilmekte, bazı ülkelerin parlamentolarından Soykırımla ilgili kararlar çıkartılmakta, Türk düşmanlığı açıkça körüklenmektedir.

Ermenistan öncelikle bu çirkin ikiyüzlülüğü bırakmalı, asılsız soy kırım iddialarından vazgeçmeli, ya da bu konuyu tarihçilere bırakmalıdır.

Geçmişin eli kanlı Ermeni terör örgütü Asala dışarıda ülkemizi temsil eden birçok diplomatımızı (Büyük elçi, sefir, ataşe vb.)katletmiş, kan dökmüştür. Ermenistan önce bunun hesabını vermelidir.

Ermenistan Anayasası ve bağımsızlık bildirgeleri de Türkiye’ye karşı hasmane ifadelerle doludur.

Ermenistan Anayasası ve bağımsızlık bildirgelerinde Türkiye’den toprak talebinde bulunmakta, Kars ve Gümrü Anlaşmalarını tanımamaktadır.

Yıllardır Güneydoğu’da PPK ya karşı verilen mücadelede bir kısım Ermenilerin de PKK saflarında yer aldığı, Türkiye’ye karşı “silahlı mücadele” yürüttüğü yakalanan ve öldürülen PKK içersinde Ermenilerinde bulunduğunu ortaya çıkmıştır. “İkidevlet, Tek millet” sloganıyla her zaman Türkiye’yi “Ağabey gören ve ağabeylik bekleyen”Azerbaycan’ın topraklarının dörtte biri Ermenistan’ın işgali altındadır ve bugüne kadar da yapılan tüm baskılara, alınan BM kararlarına rağmen; Ermenistan’ı Azeri Karabağ’dan kimse çıkaramamıştır. Kısacası “İki devlet, tek millet” ten devletin biri işgal altındadır.

Görüldüğü gibi, karşımızda Türk düşmanlığına dayalı politikalar yürüten;

Türkiye’nin sınırlarını ve toprak bütünlüğünü tanımayan;

Soykırım iddiaları ile her geçen gün baskılarını arttıran ve ülkeler parlamentolarından kararlar çıkartan;

Azerbaycan topraklarını işgal eden ve halen bu işgali sürdüren; Ermenistan’ın davetine Sayın Gül icabet etmemeli midir?

Konuyla ilgili muhalefet partilerinin de sert çıkışları olmuştur. MHP Lideri Sayın Bahçeli:

-“Cumhurbaşkanı Gül’ün Ermenistan’a olası ziyaretiyle ilgili gidilmesi, TARİHİ BİR GAFLET olacak, böyle bir davranış Türkiye’nin onurunu yaralayacaktır” sözleriyle bu ziyaretin“Bir gaflet ve ihanet ziyareti” olacağını söylemektedir.

Sayın Bahçeli’nin “Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilşkilerin normalleşmesinin önündeki en büyük engelin, Türkiye düşmanlığı üzerine kurulu Ermeni politikalarıdır” sözleriyle de bu ziyaretin Ermenistan’ın tutum ve politikalarında değişiklik yapılmadığı sürece gerçekleşmemesi gerektiğinin altını çizmektedir.

Gül’ün ziyareti ile ilgili Ana Muhalefet lideri Baykal’da yapılacak bu ziyarete karşı çıkmış,

-“Cumhurbaşkanı’nın yerinde olsam Erivan yerine Bakü’ye giderdim” sözleriyle de tepkisini ortaya koymuş, ”Milli maç bahane edilerek Erivan’a gidilmesi, Ermenistan’la ABD ve AB isteği doğrultusunda ilişkiye geçilmesinin” yanlış olacağını Sayın Baykal açıkça vurgulamıştır.

Görüldüğü gibi Milli Takımlar arasında oynanacak “Dünya kupası grup eleme maçları”nedeniyle Ermenistan’la yapacağımız bu müsabakaya Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün gidip gitmeyeceği, Ermenistan Cumhurbaşkanı’nın davetine icabet edip etmeyeceği bir iki gün içersinde belli olacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu ziyarete icabet etmesi gerekir diyenlerin savunduğu gibi “Başlatılacak görüşme ve dialoğ Türkiye’ye puan kazandırır. Geçmiş geçmişte kaldı, geleceğe önümüze bakalım” diyenleri dinleyerek Erivan’a uçacak mı?

Ya da Muhalefetin sesini dinleyip bu ziyaretten vaz geçerek “Tarihi gaflete “müsaade etmeyecek mi?

Bekleyip göreceğiz, bugün veya yarın…

Sonsuzluk(OsmanÖzeker)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ne gafleti. sizin yaptıklarınız gaflet

recep hazir 
 09.09.2008 11:14
Cevap :
rECEP bEY KURDUĞUNUZ CÜMLEDEN BİR ANLAM ÇIKARAMADIM. BİZ NE YAPMIŞIZ DA "FASO FİSO "OLUYOR. yAZIMDA BELİRTİLEN SADECE SAYIN BAHÇELİNİN BİR İFADESİDİR. BEĞENİR YADA BEĞENMEZSİNİZ, HEMENDE İNSANLARA KARA ÇALMAYA KALKMAYINIZ. EMİNİM SİZ YAZIMIN İÇERİĞİNİ BİLE KAVRAYAMAMIŞSINIZ. YADA İŞİNİZE GELMEDİĞİİÇİN BİZİM YAPTIKLARIMIZI GAFLET OLARAK YORUMLUYORSUNUZ. YORUM YAPARKEN LÜTFEN BİRAZ DAHA SAYGILI YORUM YAZIN.  09.09.2008 12:23
 

Ortadoğu üzerinde oynanan büyük kumar artık yavaş yavaş tamamlanıyor. Fakat en büyük zararı biz göreceğimize rağmen hala bu oyunda oynuyoruz. Aslında başkalarının oyununa kart oluyoruz. Rusya ve Amerika'nın liderliklerini çekeceği iki grup, yakında birbirleriyle bu coğrafyada gövde gösterisi yapacak. Ermenistan'ın kim tarafından beslendiği açıktır. Taraf olduğumuz bir savaşta, paraçalanacak topraklarımızdan büyük bir kısmına göz dikmiş durumdalar. Çankayalı gittiği takdirde Ermenistan'a, sözde kazanacağı puanlardan ziyade kaybedeceğimiz puanlara bir baksak ya. öncelikle bizi tanımayan bir devletin kapısına gideceğiz. sonra birinci dünya savaşında kürdü türkü hatta ermenisini de sırtından vuran bir milletle müzakere etmiş olacağız. Biz onlara şerefimizi peşkeş çekeceğiz. Ne uğruna. Amerika ve AB istiyor diye. Ne diye birilerine yalakalık edeceğiz diye. Hoş biz iti soframıza aldık, tilkinin sofrasına otursak ne yazar. Bu ülke vatandaşından çok şerefsizleri besliyor.

Armağan Bayraktar 
 06.09.2008 18:52
Cevap :
Sizin de tespit ettiğniz gibi Ermenistan öncelikle soykırım iddialarını tarihçiler bırakmalı, anayasasındaki Türkiye aleyhine olan kararları değiştirmeli, işgal ettiği Dağlık Karabağdan çekilmeli, sonra gelip masaya oturmalıdır.  06.09.2008 21:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 281
Toplam yorum
: 232
Toplam mesaj
: 57
Ort. okunma sayısı
: 2920
Kayıt tarihi
: 11.07.08
 
 

1949 Konya Ereğli doğumlu olup, halen İzmir'de oturmaktayım. A.Ü. Eğitim Fakûltesi mezunuyum  Ata..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster