Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Ocak '09

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
537
 

GÜLDÜNYA

GÜLDÜNYA
 

net'ten alıntıdır


BU DİZİ ÇIĞLIK OLACAK! Güldünya Kadınların Sesi Olacak! TMC yapım çok tartışılacak, gündem yaratacak bir diziye imza atmış. Başrollerini Sanem Çelik ve Erhan Emre'nin paylaştığı, yönetmenliğini Ömür Atay'ın yaptığı Güldünya, Türkiye'nin kanayan yaralarından birine parmak basarak aile içi şiddet sorununu ekrana taşımış.

"BİR AKRABASI TARAFINDAN TECAVÜZE UĞRADIKTAN SONRA HAMİLE KALAN VE İSTANBUL'A AMCASININ YANINA GÖNDERİLEN GÜLDÜNYA, HENÜZ 22 YAŞINDA HAYATA VE ÇOCUĞUNA DOYAMADAN KARDEŞLERİ TARAFINDAN ÖLDÜRÜLMÜŞTÜ."

Bu olayın ardından töre cinayetleri de daha detaylı bir şekilde konuşulmaya başlanmış ve Güldünya'nın adı bu tür cinayetlerle özdeşleştirilmişti. İşte bu sarsıcı olaydan sonra, Kadın Sığınma Evleri'nde yaşayan, şiddet ve töre mağduru kadınların hikayelerini ele alan bir dizi projesi TMC yapım gerçekleştirilmiş. STAR TV'de pazartesi akşamları saat 22'de ekranlarda izleyeceğiz, kadınlarımızın nelere maruz kaldıklarını.

Sanem Çelik dizi için "Güldünya aile içi şiddet sorununu gündeme getiren bir ağıt, kamu vicdanını harekete geçirecek bir çığlık" demiş.

Dizideki bazı karakterler:

Canan...hayatını çaresiz kadınlara, annesi gibi eşinden şiddet görmüş kadınların derdine derman olmaya adamış bir melek. Çaresiz kadınların neler yapabileceklerini, onları çeşitli kurslara, işlere yönledirerek, kendi ayaklarının üzerlerinde nasıl durabileceklerini, ne gibi haklarının olduklarını anlatmaya çalışan çocukluğunda babasından şiddet görmüş bir kadın.

Gizem...Üvey kardeşinin tecavüzüne uğrayıp, o utançla yaşayamayacağını anlayarak intihar eden kızkardeşinin ölüm haberi ile Newyork'tan gelen, Cengiz'in tehditleri karşısında arkadaşı Canan'ın yanına sığınan, annesini ve kendini Cengiz'den korumanın yollarını arayan kadın.

Topluma faydalı olur inşallah. Kadına karşı şiddet üzerine bir hikaye bu . Toplumda kadınlarımızın bilmesi gereken bazı şeyler var. Şiddetin ne olduğu, neye maruz kaldığı zaman ne yapması gerektiği, korunabilecek, sığınabilecek yerlerin olup olmadığı gibi... Çoğu kadın yardım istemeyi bilmiyor. Dizinin sonunda verilen telefon numaraları gerçek. Hürriyet’in Aile İçi Şiddete Son kampanyasının telefonları onlar.

Şiddetin her türlüsünü görmüşler, hamile kadınlar, töre cinayetinden ağabeyinden, babasından kaçan kadınlar. Kolları kırık çocuklar, yavrularını göremeyen anneler, dayak yemiş kadınlar var dizideki sığınma evinde. Aslında hayatın içindeki kadınlar onlar. Ne iyi yapmışlar böyle bir diziyi yapmakla, yol gösterir belki çaresiz kadınlarımıza.


Şiddetin altında mantık aramak saçma olsa bile , bu kadar değersiz mi kadınımız insanımız.. Kendinden güçsüz birine şiddet uygulayan biri hem aciz hem korkaktır. Gerçekten güçlü olan kişi böyle birşey hayatta yapmaz.

Emniyet ve jandarma kayıtlarına yansıyan sudan sebebler var mağduru kadın olan aile içi şiddet olaylarının nedenleri arasında.

İşte saçma sapan sebeblerden bazıları:

<ımg height="7" alt="*" hspace="1" src="http://www.ntvmsnbc.com/Site_Elements/dotBlack.gif" width="7" vspace="1" border="0"> Beşikdüzü ilçesinde N.K adlı kadın, kendisinden izinsiz çocuğuna oyuncak aldığı gerekçesiyle eşi İ.K tarafından darp edildiğini iddia etti.
<ımg height="7" alt="*" hspace="1" src="http://www.ntvmsnbc.com/Site_Elements/dotBlack.gif" width="7" vspace="1" border="0"> Araklı ilçesinde oturan S.Ç, ağlayan bebeğini susturamadığı için kocası F.Ç. tarafından şiddete maruz kaldığını söyledi.
<ımg height="7" alt="*" hspace="1" src="http://www.ntvmsnbc.com/Site_Elements/dotBlack.gif" width="7" vspace="1" border="0"> Merkez 1 No’lu Erdoğdu Mahallesi’nde oturan M.N, kendisinden izin almadan evdeki halıyı yıkadığı gerekçesiyle eşi G.N’yi dövdü.
<ımg height="7" alt="*" hspace="1" src="http://www.ntvmsnbc.com/Site_Elements/dotBlack.gif" width="7" vspace="1" border="0"> Beşikdüzü ilçesinde M.D, “Bu çocuk niye yatağa işiyor” diye sorumlu tuttuğu eşi H.D’ye şiddet uyguladı.
<ımg height="7" alt="*" hspace="1" src="http://www.ntvmsnbc.com/Site_Elements/dotBlack.gif" width="7" vspace="1" border="0"> Akçaabat ilçesinde yaşayan M.B, sigara almasını istediği halde kendisine sigara getirmeyi unutan eşi G.B’yi darp etti.
<ımg height="7" alt="*" hspace="1" src="http://www.ntvmsnbc.com/Site_Elements/dotBlack.gif" width="7" vspace="1" border="0"> Of ilçesinde seyrettiği televizyonun kanalını değiştirmesine sinirlenen S.K, eşi M.K’ya şiddet uyguladı.

Şiddete maruz kaldığı gerekçesiyle şikayette bulunanların ifadelerine göre, kavgalar, çoğunlukla, eşlerin alkollü eve gelmesi sonucu çıkan tartışmalardan kaynaklanıyor.

Kadınlarımızın gerek şiddet, gerekse istismar nedeniyle yaşadıkları sıkıntılarla baş başa kalmamaları, töre adı altında ölüm korkusuyla yaşamamaları için kadın sığınma evlerinin önemi çok büyük, desteklemeliyiz.

Şiddetsiz günlere...

Mutlu Kalın

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

"Aile İçi Şiddete Son" telefonlarına çok sayıda arama yapılıp ihbarda bulunulduğu basında yer alan haberler arasında. Selamlar, saygılar. Esen kalın.

İlyas Bayram 
 15.01.2009 13:07
Cevap :
Getirsin getirsin, ihtiyacı var kadınların bilinçlenmeye, yol gösterilmesine... Dizide sık sık telefonların hatırlatılması çok faydalı oldu gibi. Selamlar  15.01.2009 13:43
 

kadına şiddet.. kadına taciz.. tecavüz.. töre cinayetleri.. v.b olaylar bitecek gibi değill.. bitmez. Ah keşke be Nezom ! sevgimle hep.

sema öztürk 
 13.01.2009 11:11
Cevap :
Haklısın Semacığım, bitecek gibi değil, ama hiç olmazsa neler yapılabilir, nerelere başvurulabilir gibi konularda kadınlarımızın bilinçlenmesi gerekli. Keşke olmasa, keşke bu konuları hiç konuşmasak, taciz, tecavüz, şiddet... Sevgilerimle  14.01.2009 9:46
 

maddi yokluk, alkol , öfke kontrolsüzlüğü v.s nedeni ne olursa olsun şiddete başvuranların hasta olarak ele alınıp incelenmesi ve tedavi görmesi gerektiğine inanmaktayım... şiddetin yoğun olduğu bir ortamda büyümenin acısını hala çeken biri olarak yüreğim acıyarak izliyorum yazdıkalrınızı...ve ne acıdır ki gazetede ve tv de şiddet haberlerini izlerken şiddet kullanlara şiddet uygulama isteği duyuyorum... ve kınıyorum esefle... elinize sağlık ... sevgiyle...

eLa_Ser 
 07.01.2009 23:28
Cevap :
Sevgili ela-ser; Sebep ne olursa olsun,duygusal şiddet, fiziksel şiddet hepsi hepsi can yakar, yürek incitir, iz bırakır...Hiç kimsenin ne sebeble olursa olsun şiddet uygulamaya, şiddet görmeye hakkı yok. Bu dizi bir ışık olur, yol gösterir umarım çaresiz kadınlarımıza. Sizin yaşadıklarınızda sizde izler bırakmışki kendinizi zor tutuyorsunuz gördüğünüz, okuduğunuz haber karşısında. Kimse yaşamamalı böyle şeyler. Haklısınız şiddetle kınanacak bir durum. Saygılar  08.01.2009 9:43
 

İşte yukadıda yazmış olduğun yazılardan dolayı ben de avukat yanında çalıştığım zaman aynı olaylara şahit olduğumdan dolayı evlilik bana soğuk geldi ve evlenmedim arkadaşım,,,,,,sadece bu kadar yorumum,umarım beni anlamışsındır,,,,,

Alyoşa-Sevmek Güzeldir. 
 06.01.2009 20:20
Cevap :
Aslında evlilik kötü birşey değil, ama doğru eşi bulmak önemli. Seçilmiyorki:)))bilemezsin ne çıkar:)) Bir evlenen pişman, bir de evlenmeyen. Boşver, İyi yapmışsın varmı bekarlık gibisi:))) Sevgilerimle  07.01.2009 10:17
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 181
Toplam yorum
: 782
Toplam mesaj
: 148
Ort. okunma sayısı
: 1975
Kayıt tarihi
: 11.03.07
 
 

1974 Bremen doğumluyum. Hayatın Med-Cezir'lerle dolu olduğuna inanırdım; yaşaya yaşaya anladım ki..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster