Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Kasım '12

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
1087
 

Güle güle Hotmail, hoşgeldin Outlook.com

Güle güle Hotmail, hoşgeldin Outlook.com
 

 

22 Kasım tarihinde Hotmail ile yaşadığım zorlukları anlattığım blogumda Almanya'dan Mine hanımın yaptığı yorum konuya yeni bir boyut kazandırdı. Mine hanımın yorumunda verdiği linki inceledikten sonra o sitedeki Emre Çetinkaya adlı arkadaşımızın verdiği bilgileri burada paylaşmak istedim. 
 
Microsoft'un internet kullanıcılarına 1996 yılında sunduğu ücretsiz e-posta sağlayıcısı Hotmail bugün itibariyle yayın hayatına son verdi. Microsoft yola Outlook.com ile devam edecek.
 
Sabeer Bhatia ve Jack Smith tarafından 1996 yılında oluşturulan ve zamanında Microsoft tarafından 400 milyon dolara satın alınan ücretsiz e-posta sağlayıcısı Hotmail bugün itibariyle Microsoft'un markalaşma ve kurumsallaşma çalışmaları nedeniyle yayın hayatına son verdi. Microsoft'un Windows grubundan genel menajer Brian Hall'ın konu ile ilgili yaptığı açıklamaya göre, yıllardır Hotmail.com ismiyle hizmet veren platformun yerini Outlook.com alacak.
 
Microsoft, Office paketleri içerisinde yer alan e-posta programı Outlook için Outlook.com adlı bir site açarak Hotmail yerine yoluna Outlook.com ile devam edecek. Ayrıca Hotmail'in internet sitesine girmek istediğinizde otomatik olarak Outlook.com'a yönlendiriliyorsunuz. Şu an itibariyle hizmet veren Outlook.com'a herhangi bir e-posta hesabınızla giriş yapabilir tüm e-posta hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz.
 
Outlook.com'un tasarımına biraz değinecek olursak. Siteyi ilk açtığımızda ilk olarak bizleri sade ve hoş bir arayüzü karşılıyor. Bu sadeliğin yanında yazı tipinin oldukça düzgün ve yazı boyutunun da Hotmail'e oranla oldukça büyük olduğu görülüyor. Sitenin sol tarafında yine klasik "Gelen Kutusu", "Gereksiz", "Taslaklar" gibi menüler yer alıyor. Sitede dikkatimizi çeken bir diğer şey ise sitenin üstündeki Outlook logosunun hemen yanında bulunan "Yeni" butonu. Yeni bir e-posta hazırlamak için kullanacağımız buton oldukça dikkat çekici görünüyor.
 
Bunun yanında sağ üst köşede ise mesajlaşma, ayarlar ve yönetici paneli seçenekleri bulunuyor. Ayrıca Outlook.com'un en önemli yeniliklerinden birisi ise Outlook'un sosyal ağlar ile entegre halde çalışacak olması. Yani artık Twitter ve Facebook gibi sosyal ağlar aracılığıyla arkadaşlarınızdan gelen içerikleri de görebileceksiniz.
 
Genel olarak bakıldığında Microsoft'un bu köklü değişikliğinde Windows 8 ile birlikte gelecek metro arayüzünün esintileri görüldüğü söylenebilir. Yani Microsoft'un Windows 8 ile birlikte üzerinde durduğu markalaşma ve kurumsallaşma çabalarının bir ürünü.
 
Yukarıdaki bilgileri okuduktan sonra www.outlook.com sitesine www.hotmail.com sitesinde kullandığım şifremle girdiğimi de eklemeliyim.
 
Hotmail webmail adresini kullanıyorsanız siz de hemen deneyin. 
 
 
 
Cemile Torun bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler...

hssensoz 
 26.11.2012 21:57
Cevap :
Okuduğunuz için ben teşekkür ederim. Saygılar....  26.11.2012 23:26
 

Denedim. Ben Hotmail'den girmeye devam edebiliyorum! Outlook'u pek sevimsiz buldum:( MB'a da Hotmail'den girmediğim için bir sorun olmayacaktır. Sevgiler.

Ata Kemal Şahin 
 24.11.2012 19:06
Cevap :
Bir süre sonra hotmail'e giriş yapıldığında outlook hesabına yönlendirilecektir sanıyorum. Zaten zaman içersinde de kullanıcılar outlook hesabına alışacaklardır. Nasıl ki biz MB nin Beta sistemine alıştık. Aynen onun gibi. :)) Teşekkürler Ata bey. Sevgiler...  24.11.2012 19:47
 

Bugün bayağı üretkensiniz dostum:) Okumaya başlıyorum bloglarınızı. Demek Hotmail'e veda ettik. Bloglarınızı yorumladıktan sonra incelerim artık. Paylaşım için teşekkürler. Sevgiler.

Ata Kemal Şahin 
 24.11.2012 18:02
Cevap :
Bugün Cumartesi, hava kapalı. Yapacak işim yoktu. Bugün kendimi blog yazmaya verdim. On günde yazacağım blogları bir günde yazmış oldum. :)) Outlook sayfasından hotmail'de kullandığımız kullanıcı adı ve şifresiyle maillere girebiliyoruz. Ancak MB ye girişte kullandığımız hotmail tamamen kapatılınca MB ye girişimizde bir sorun olur mu? Onu şimdilik bilemiyorum. Teşekkürler Ata bey. Sevgiler....  24.11.2012 18:17
 

Outlook, mail göndermeni, maillerini almani, birden fazla hesabi ayni yerde takip edebilecegin maillerini depolayabilecegin, kurallar olusturabilecegin, her seferinde kullanici adini ve sifreni yazmana gerek kalmayan, istersen mail geldiginde seni sesli olarak uyaran, ve zarf isareti çikarak sana yeni maillerin oldugunu haber veren, istersen baslangica ekleyebilecegin ve bilgisayarini açtigin anda otomatik olarak çalisan...gibi birçok seçenek sunmakta...Bilişim teknolojisi baş döndürü biçimde gelişiyor.Faydalı bilgiler için teşekkürler...Erol Bey,saygılar...selamlar...

Mesut Selek 
 24.11.2012 14:59
Cevap :
Outlook, baştan beri Windows'un içinde haberleşmeyi sağlayan bir bölümdü. Şimdi ise web sitesiyle bir bağlantı kurarak geliştirmişler. Microsoft'un bir özelliği de kendisine rakip olan firmaları satın alarak, kendi bünyesinde geliştirmesidir. Yakın bir tarihte yolda yürürken, gözlüklerimizde bir bölüm açılarak internete de girilebileceğini duymuştum. Haydi hayırlısı diyelim Mesut hocam. Saygılar, selamlar...  24.11.2012 19:30
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 975
Toplam yorum
: 7880
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 3315
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

2017 Basın özgürlük endeksine göre 180 ülkeden 155. sırada olan ülkemizde yemek tarifleri  ve tel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster