Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Ocak '12

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
116
 

Güle güle Türk dünyasının son kahramanı!

Güle güle Türk dünyasının son kahramanı!
 

www.sivaslilar.net


Tarih 24 Temmuz 1974. Sabah saat 7.00 ya da 7.30 civarı. Dışarıdan gelen müthiş bir gürültü ile cama koştuk. Karşımızdaki kahve tıklım tıklımdı ve vatandaşlar ayağa kalmış hep bir ağızdan slogan atıyorlardı. Öğrendik ki Türk Ordusu Kıbrıs’a asker çıkartmıştı.

O tarihte herkesin evinde televizyon yoktu. Bu nedenle olsa gerek vatandaşlar sabah erkenden kahveye doluşmuş, heyecan içinde, siyah beyaz ekrandan Başbakan Bülent Ecevit’in açıklamalarını dinliyorlardı.

O günleri bugün gibi hatırlarım. Ülke de bir savaş havası esmeye başlamıştı. Her yerde karartma uygulanıyordu. Hatta araçların farları bile mavi yağlı kâğıtlarla kaplanmıştı. Perdelerimiz dışarıya ışık sızmasın diye sıkı sıkıya kapalıydı.

15 Temmuz 1974’ de EOKA Yunanistan’a ilhak kararı aldı ve Kıbrıs Cumhuriyeti’ni ilan etti. Ada’da iki garantör devletten biri olan Türkiye, Rauf Denktaş’ın da yardım çağrısı neticesinde garantör hakkını kullanarak Ada’ya havadan ve denizden çıkartma yaptı.

Türk askerinin adaya girişinden sonra sağlanan barış ile Kıbrıs’ta Türklerin yanı sıra Rumlarında hayatları kurtulmuştur.

Burada Rauf Denktaş’ın bir ömür verdiği mücadelesini, K.Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni (KKTC) ilan edişini, ard arda Kurucu Cumhurbaşkanı seçilmesini, 2005 yılında aday olmamasını ve aday olmaması için bazı malûm zihniyetin nasıl ayağına dolandıklarını anlatmayacağım. Bunları basın günlerdir yazıp, çiziyor. Benim asıl anlatmak istediğim, Rauf Denktaş, Mustafa Kemal Atatürk ile benzeşmektedir ve kurduğu Cumhuriyeti, KKTC Gençliğine emanet etmiştir.

“Kıbrıs Girit Olmasın” adlı kitabının girişinde “Gençliğe Sesleniş” adlı üç sayfalık bir bölüm yer almaktadır. Burada Denktaş, o yıllarda Batı’nın dayattığı “Annan Planı”nın nasıl bir aldatmaca olduğunu açıklamakta ve Kıbrıs Türk Gençliği’ne seslenmektedir. Önemli birkaç paragrafı ve bazı satırları alıyorum:

“Gençler,

Babalarınız, anneleriniz, ablalarınız, dedeleriniz 1955’lerden bu yana can vererek, kan vererek, Kıbrıs’ın Girit misali Yunanistan’a ilhak edilmesini önlediler. Enosis yoluna en aşılmaz engeli, barış’ın en yıkılmaz temelini, KKTC’ ni yerleştirdiler.

Şimdi, bütün mücadele bu engeli ortadan kaldırmak içindir. Bunun adına “Barış, AB, dünya ile bütünleşme” diyorlar. Gerçekte oynanan oyun Girit dramının son perdesidir.

Biliniz Kilise değişmemiştir!

İşte Kilisenin haykırışı! Bunu kalbine yaz ve Kıbrıs’ta, yeniden 1963-1974 felaketini yaşamak istemiyorsan devletine, egemenliğine, anavatanına dört elle sarıl!

Ve son paragrafta:

Evet, değerli gençler!

Biz, size bir devlet bırakıyoruz. 21 yaşında genç, dinamik, Türkiye’nin tanıdığı, 90-100 ülke ile ticari ilişkisi olan bir devlet. Bunu yaşatarak, bunu temel alarak yapılacak bir anlaşma sizin başarınız, gelecek nesillere sizin armağanınız olacaktır. Kısa dönemde size vaat edilen (ve hâlâ verilmemiş olan) rahatlatıcı ‘hediyeler’ için, bu devletten vazgeçerseniz Girit dramının son sayfasını siz yazmış olacaksınız ve tarih hiçbirimizi bağışlamayacaktır.”

*

Rauf Denktaş bir kahramandır. Kıbrıs kahramanıdır ve K.Kıbrıs’ın bağımsızlığı konusunda asla taviz vermemiştir. Kıbrıs’ta iki devletin varlığına inandı ve ölene kadar da bunu savundu.

Kıbrıs tarihine damgasını vuran, Türk dünyasının en önemli liderlerinden ve benimde elini sıkmak şeref ve gururuna nail olduğum son kahraman Rauf Raif Denktaş’a Allah’tan rahmet, ailesine ve Türk dünyasına baş sağlığı diliyorum.

Tülay Hergünlü

İstanbul, 15.01.2011

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Size katılırım o bir kahramandır. Ve Kıbrıs meselesine en doğru yorumu getiren insandır. Onun sözlerine ve gösterdiği yola dikkat edelim. Saygılar.

Erdal Ceyhan 
 17.01.2012 0:31
Cevap :
Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Saygılar...  17.01.2012 17:16
 

Merhabalar, Kahraman Türk, Rauf Denktaş'ın vefatına hepimiz çok üzüldük. Ama, emir büyük yerden gelmiştir. Kimsenin elinden birşey gelmez. hepimizin gideceği yer orasıdır. Her nefis ölümü tadacaktır. Rauf Denktaş, yeri doldurulmaz büyük ve mümtaz bir şahsiyettir. Büyük bir kahramandır. Kendisine Yüce Allah'tan rahmet dilerken, büyük Türk Milleti'ne başsağlığı diliyorum. Ailesi ve yakınlarına da Allah'tan sabr-ı cemil ihsan etmesini niyaz ediyorum. Konuya olan duyarlılığınız ve paylaşımınız için, bize bu mümtaz şahsiyeti rahmetle anma fırsatı verdiğiniz için teşekkür ederim. Selam ve dualarımla en Güzel'e emanet olun.

Recep Altun 
 16.01.2012 21:13
Cevap :
Bu güzel yorumunuz için ben teşekkür ederim. Allah hepimize anlamlı bir ömür ve ölüm nasip etsin! Sevgi ve saygılarımla...  17.01.2012 17:18
 

Tüm Türk dünyasının başı sağolsun.O gerçek bir kahramandır, her ne kadar son yıllarda başka şekilde gösterilmeye çalışıldıysa da.Harekat sırasında Türkiye'ye getirilen bazı ailelerle bire bir görüşmüşlüğüm var.Yaşanılanlar gerçek bir dram.Kolayla gelinmedi bu günlere. Ruhu şad olsun...Selamlar, mutlu kalın...

Ayşegül HAYVAR 
 16.01.2012 21:01
Cevap :
Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Görüştüğünüz ailelerle olan anılarınızı paylaşmanızı bekliyoruz. Saygılar....  17.01.2012 17:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 498
Toplam yorum
: 632
Toplam mesaj
: 80
Ort. okunma sayısı
: 1097
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

Ankara doğumluyum. İstanbul'da uzun yıllar özel sektörde çalıştım. Halen, kayıtlı-ruhsatlı malî m..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster