Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Aralık '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
11485
 

Gülen 'ayar' mı veriyor, hedef mi gösteriyor?

Gülen 'ayar' mı veriyor, hedef mi gösteriyor?
 

Fethullah Gülen'in "merdud"lukla itham ettiği, suçladığı kim ya da kimler?


 

Gülen Ayar Mı Veriyor, Hedef Mi Gösteriyor? Son günlerin tozu dumanı arasında, M. Fethullah Gülen’in, Atlantik’in öte yakasından verdiği mesaj düştü gündeme. Gülen’in resmi internet sitesinde yer alan mesajı büyük küçük birçok gazete ve internet sitesinde haber-yorum konusu oldu.

Söz konusu haber-yorumlarda vurgulanan ve paylaşılan ortak kanaat, Gülen’in “Cemaate” ve “cemaat mensupları”na, “ayar” verdiği yönündeydi. Gülen’in mesajı, dikkatle okunduğunda, yalnızca “cemaate ve cemaat mensupları”na bir “ayar” vermeye indirgenebilir mi?

Gülen’in mesajını bu soru çerçevesinde değerlendirebilmek için, öncelikle, şu soruyu da yöneltmek gerek: Cemaatin içinden,  yüksek bir “Makama, payeye, takdire ve tebcile talip” olan ve bu talebini uluorta dillendiren birileri mi var?

Eğer böyle birileri yoksa, Gülen, “kuvvetler ayrılığının bir engel” olarak telaffuz edildiği, cumhurbaşkanı adaylığının ve başkanlık sistemi tartışmalarının yaşandığı bir anda neden böylesi manidar bir mesaj verdi? Bu mesajın hedefi kim? Ya da bu mesaj, kimi, kimleri hedef almaktadır? Eğerbu mesaj, önemli bir makama talip olan birini ya da birilerini hedef almaktaysa, bu bir hedef gösterme değil midir?

Gülen’in Mesajını Anımsayalım

M. Fethullah Gülen, kendi resmi sitesinin yanı sıra, aynı zamanda birçok gazete ve haber sitesinde yer alan mesajında, “Her şeyi, dünyayı talebe bağlayan insanlar kaybederler” demekte ve yine aktarıldığına göre, Allah'ın rızasını kazanmak dışında hiçbir hırsın caiz olmadığını belirtmektedir.

Ne var ki, Gülen’in sözleri bundan ibaret değildir. Asıl vurucu, suçlayıcı, hatta hedef gösterici ve birilerine göre ise “ayar” verici kısmı, "Makama, payeye, takdire ve tebcile talip olma merdud bir şey"dir, "dolayısıyla ona talip olan da merdud bir insan olur” sözlerindedir.

Genellemenin Ardındaki Merdud Kim?

Soruyu bir başka biçimde de sorabiliriz: M. Fethullah Gülen, kime ya da kimlere, neden, “merdud” dedi? Kimi ya da kimleri, neden, “merdud”lukla itham etti? Gülen’i böylesi bir ithama yöneltecek denli, kızdıran, öfkelendiren nedir?

“Merdud”luk, dinsel anlamda, ağır bir suçlama, ağır bir ithamdır. Dolayısıyla, Gülen’in mesajını salt “cemaate ve cemaat mensupları”na bir “ayar” verme olarak değerlendirmek, bir boyutuyla uzunca bir dönemdir yaşananları görmezden gelmek ya da asıl söylemek istediğini söyleyememektir. Çünkü hiçbir söz, hiçbir mesaj, hiçbir yazı nedensiz değildir.

“Merdud”luk gibi bir suçlamayı ve ithamı, genellemenin ardına sığınarak birilerine yöneltmek ise hiç mi hiç görmezden gelinemeyecek bir durumdur. Mesajı iyi okuyun: Ne diyor Gülen? “Makama (…) talip olan merdud bir insan olur!”

Peki; makama talip olan, bunu uluorta dillendiren kim ya da kimlerdir? Yanıtını siz verin!

Son bir söz daha: Cemaate aitliği artık reddedilmez olan Zaman gazetesinde, seçimlerden önce ilan edilmişti: “Bir kez daha değil, son kez oy verin!” denilerek AK Parti’ye desteğin son kez yapıldığı vurgulanmıştı. Olup bitenleri, söylenenleri birbirinden bağımsız olarak düşünmemek gerek. Anlaşılan o ki, ne “merdud” sözü ayar vermeye indirgenebilir ne de ayyuka çıkan hesaplaşma kısa zamanda bitebilir.

Peki; ya “merdud”lar ve “merdud”luk mu, dediniz? Güldürmeyin insanı… Bugün “merdud” denilenlere bir de bakmışsınız ki, yarın “Berhudar olun!”, “Allah sizi başımızdan eksik eylemesin!” denilmiş. Kılavuzları, tenakuz abidesi olanlar için bunda bir beis yoktur.* Felsefe Öğretmeni; http://atalaygirgin.blogspot.com

 

 

 

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 55
Toplam yorum
: 102
Toplam mesaj
: 20
Ort. okunma sayısı
: 1423
Kayıt tarihi
: 26.04.08
 
 

Felsefe öğretmeniyim. İzmir'de görev yapıyorum. Edebiyat, felsefe, eğitim ve politikaya ilişkin yazı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster