Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Aralık '14

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
2676
 

Güller sevgi ve barış elçisi

Güller sevgi ve barış elçisi
 

Pembe güller,sevgiye, şefkate,kırık kalplerin tamirine devadır onlar


Mevsimlerden bahar onları sever, onlar da baharı çok sever. Bülbül bile onlar için ahu-zara düşer. Onlar ağacın dalı değil ki kurusun, odun olsun ateşte yansın. Taş parçası değil ki taştan ayrılınca çakıl olsun işe yaramasın.

Onlar, hep sevindirir, kırılanı, yıkılanı tamir ve inşa ederler. Peygamber Efendimizin ( Sav ) sevgisine mazhar olmuş ve sembol haline gelmişler.

İman hayatımızda da çok önemli bir yerleri vardır. Kokuları dahi bir başkadır. Edebiyatımızda sevgililer hep onların adı ile birbirine hitap eder. Birbirini onlara benzetirler.

Onların adı Gül:

Gül gönüllerde, gözlerde yer edinmiş, vazgeçilmez bir varlık olmuş. Birden ziyade renklere bürünmüşler dalında, dikenler arasında yine de güzeller.

Gül dalından koparılınca yetim, öksüz kalmaz, eller, gözler, duygular onu daha çok seviyor, daha çok ilgi gösteriyor. Gül kırılmış kalpleri tamir eder, yıkılmış hayalleri, evlilikleri, sevgilileri, âşıkları birleştirir.

Gül hep yararlı ve faydalı hizmetler yapmaktadır. Menekşeler boynunu büküp üzülmesinler, Kardelenler karda kışta çektikleri cefa için alınmasınlar. Bu dünyada her varlığın ayrı bir değeri vardır. Gülistan bahçesinde yetişmek onlara ihsan edilmiştir.  

İnsanoğlu böyle varlıkları ayrı, ayrı ölçülerde değerlendirmiş. Akıl ve mantığı karıştırıp gülleri nerede, hangi amaçta kullanacağını düşünmüş, gülün güzelliğinden ayrı başka görevler, başka değerler biçmiştir.

Bir tek gül ile yola çıkarak, Bin bir güle kadar uzanan yolda güle yüklenen görev ve anlamlar hayli düşündürücü. Adeta Gül elçilik görevini de ifa eder hale gelmiş.

Diline kilit, yüreğine zincir vuran bir insan gönlünden geçenleri dış dünyasına aktaramayınca gül vasıtasıyla aktarabiliyor. Birden, bin bire kadar gül sevgide, aşkta, saygıda, dostlukta, mutlulukta her şeye deva oluyor.

Türk toplumu gülün kadir kıymetini biliyor, tamiri zor acılarını, dertlerini ve hüzünlerini, gül hatırına yüreğine gömüyor.

Gül sayıları ve anlamları:

1 Gül:       Odaklanmış özel sevgi, 

2 Gül:       Karşılıklı derin sevgi, 

3 Gül:       Seni seviyorum,

9 Gül:       Sonsuz sevgi,

11 Gül:     En çok seni seviyorum,

13 Gül:     Gizli aşk, 

33 Gül:     Derin aşk, 

44 Gül:     Söz vermek, 

50 Gül:     Karşı konulmaz aşk, 

66 Gül:     Birliktelik,

99 Gül:     Sonsuzluk, 

100 Gül:   Birbirine adanmış çift, 

101 Gül:   Sadece sen, 

108 Gül:   Benimle evlenir misin? 

111 Gül:   Sonsuz aşk, 

123 Gül:   Özgür aşk, 

365 Gül:   Seni her gün düşünüyorum, 

999 Gül:   Bitmeyen aşk,

1001 Gül: Vefakâr âşık. 

Güllerin Renkleri ve anlamı:

Pembe renk: Şefkat, Beyaz renk: Saflık ve temizlik, Mavi renk: Yumuşak, huylu, Yeşil renk: Ümit ve

İstikbal, Altın sarısı: Sevinç, Kırmızı Renk: Aşk, Kahverengi: Geçmiş, Siyah Renk: Üzüntü, 

Mor Renk: Ebedi aşk, Gri: Melankoli,

Güllerin sayı ve renklerin anlamını anladık. Peki, beş on gülü bir buket yapmak, birine sunmak ya da çiçekçiden birine göndermek mümkün. Bu bin bir gülü nasıl temin edeceğiz.

Benim gibi yoksun, çaresiz bin bir gülü nasıl temin etsin, sevdiğine, sevenine göndersin? Ama bunun çaresini bulanlar, temin edebilenler var. Bunlar saraylarda, köşklerde, zevk ile sefa içinde yaşayanlar. Bunlar zatlar, elitler, seçkinlerdir.

Şu güllerin yaptığına bakınız, güller bile onları seviyor. Ben hiç siyah renkli gül görmedim.  Birde siyah gülden söz ediyorlar. Siyah gül demek dalından koparılan, sevenler tarafından sevenlerine sunulan sonra solan, kuruyan ve siyah olan gül demektir.

Eh bunca yarardan, faydadan sonra bu han dünyadan göç etmek Allah’ın emridir. Bu yalan dünya hiç kimseye kalmaz. Gül göçünce elbette hüzün duyulur. Hüzünler geçici, çünkü her Baharda yeni güller açar, umutlar çoğalır, sevgiler, saygılar, aşklar artar.  

Keşke İnsanoğlu da güller kadar faydalı olsaydı. İnsanları sevindirseydi, birleştirseydi, ayrılanları barıştırsaydı, kırık ve yıkıkları tamir etseydi.

Bu biçare 1001 adet gül temin edemez, kıymetli okurlarımıza ve yazarlarımıza bir adet Pembe, bir adet Beyaz gül takdim ediyorum.

 

Kıymetli okurlarımıza saygılar sunuyorum.

Mehmet BURAKGAZİ / MERSİN

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                         

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

"Gül sunan elde gül kokusu kalır" teşekkür ediyorum Bu nadide çiçeği böyle tanıttığınız için değerli Mehmet bey, saygılarımla selamlar

Cemile Torun 
 08.12.2014 20:36
Cevap :
Kıymetli Yazarımız, Sayın Cemile Torun: Gül sunan elde gül kokusu kalır sözleriyle siz gülü daha çok kıymetli ve paha biçilmez yaptınız.Teşekkürler.Saygılar sunuyorum.Size ve tüm ailenize sağlık ve mutluluk diliyorum.   09.12.2014 8:16
 

Gerçi artık baharı-yazı kalmadı, her mevsim gül yetiştirebiliyorlar! Yasemin ve gülün benim gönlümde de yerleri başka. Uğurlarına şiirler yazılan, aşkı-sevdayı ifade eden başka kaç çiçek var! Güllerin adetlerine göre anlam taşıdıklarını bilmiyordum; ama tek sayı almaya dikkat ediyordum. Gül alacağım kişinin doğum günüyse yaşı kadar alıyorum:) Kişinin, vefakâr olduğunu göstermesi için 1001 gül göndermesi de enteresanmış:) Onları sayacak hatunun da epey sebatkâr olması gerekiyor:) Özenle kutulanmış tek gülün anlam gücü de başka ama! Selam ve sevgiyle dost.

Ata Kemal Şahin 
 08.12.2014 6:01
Cevap :
Kıymetli Ata Kemal Şahin: Kişinin yaşı kadar gül almanız daha uygun ve daha inceliktir. Güller yazıldığı gibi anlamlar taşıyormuş.Hemen, hemen her şiirde, her dizede gülden bahsedilir.Bir veya birden ziyade bir kaç gül temin edilir de yazdığınız gibi bu 1001 gülü nasıl temin ediyorlar ona aklım ermedi.Bende sizin gibi tek bir adet gülü göndermek daha uygun olanıdır.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.   08.12.2014 9:32
 

Gülleri iyi tanıyan birinin sözle ifadesinden kolay ve güzel bir haberleşme. Ama güllerin ve özelliklerinin iyi bilinmesi önemli.Bülbülün yanması m boşuna değilmiş.Güzel bir çalışma teşekkür ederim. Ü.Ş.S.

Ünal Şöhret Dirlik 
 07.12.2014 9:59
Cevap :
Kıymetli Üstadım, Saygıya, hürmete layık Öğretmenim. Öncelikle sizden özür diliyorum.İnanın yazılarınızı okuyorum ve çok da faydalanıyorum.Zahmet ettiniz, hakkınızı helal ediniz.Bir şeyler yazıyoruz,sizler gibi büyüklerimiz okuyunca seviniyoruz. Saygılarımı sunuyorum.Daima sağlık ve mutluluğunuzu diliyorum.  08.12.2014 10:07
 

Merhaba Mehmet abim, kendini ifade etmek noktasında sevgi iletişim aracı olarak tanımladığın, gülü tüm özellikleri ile anlattığın ve bize sunduğun gül kokulu yazın için teşekkür eder, sevgi ve saygılar sunarım.

Nizamettin BİBER 
 07.12.2014 9:49
Cevap :
Kıymetli Nizamettin Biber,Güller kendilerini bizim topluma kabul ettirdi.Birçok görevleri var.Kırılanları, küskünleri, aşık olanları birleştirir, tamir ve inşa eder.Ayrıca Gül Yüce Peygamberimizin ilgisine, sevgisine de mazhar oldu. Ben bu 1001 gülü temin edenlere ve sevdiklerine gönderenleri şaştım kaldım.Çok teşekkür ediyorum.Saygılar sunuyorum.Daima sağlığınızı ve mutluluğunuzu diliyorum.  08.12.2014 10:11
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 607
Toplam yorum
: 7052
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1842
Kayıt tarihi
: 12.04.12
 
 

Bingöl'de, Baharın son ayında, ikindi üzeri un ambarı (kiler) arkasında, ebesiz, hemşiresiz, Emin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster