Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Şubat '13

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
450
 

Gülmek ne yapar?

Gülmek ne yapar?
 

Hayatta onca hayal kırıklıkları varken yaşamak güç gibi gelir bizlere. Hâlbuki o yıkılan hayaller daha da kolaylaştırır hayatımızı ve bizler bunu görmekten kaçar kendi hayatımızı zorlaştırırız.

Hepimiz hayallerimiz kırılınca hayata küseriz. Karşımıza hangi insan çıksa o insanı öcü gibi görüp korkarız. İnsanlara bu yüzden şans vermekten kaçarız hep. İnsanlar birbirlerine şans vermekten korktukları için güven unsuru da tükenmekte. Kişiler bu zamanlarda hep ‘ben’ felsefesine bürünüp karşılarındaki kişileri hiçe sayabiliyorlar. Bu felsefe yüzünden iyi geçinebilen iki insanda birbirine düşman olabiliyor zamanla. ‘Ben’ felsefesi var mıdır? O da bir ‘kuşkuculuk’ konusu tabii. Ama bencillik var ondan eminim. Ben diyen bir insan hayatı boyunca hayal kırıklıkları yaşayabilir bence. Kendine güvenerek hatta fazlasıyla güvenerek karşısındaki insanı kırıp incitebilir ve o karşısındaki kişiyi bir hiç olarak görebilir.

Başka bir konu da her insana aynı gözle bakmak. Yani her insana aynı muameleyi yapmak... Bir kişi diğer bir kişiye hayal kırıklığı yaşatır ve o hayal kırıklığı yaşayan insan, her insanı aynı zanneder. Hayatı boyunca insanlardan korkar ve iletişimini kaybeder. Her insanın farklı olabileceğini hesaba katmaktan korkup, hep aynı muamelede bulunur. Öfke duyar, gülümsemez, sevmez ve çoğu zaman saymaz… İnsanlar tek bir pencereden baktıklarında hayatın renklerini görmezler ve hayatı çok kötü darmadağın görürler. Yaşama isteklerini kaybederler. Gülen bir insan gördüklerinde hayretle bakarlar onlara. Nasıl oluyor da gülebiliyor? Hâlbuki düşünmeleri gereken “ben nasıl gülemiyorum?” olmalıdır. Hayatın bu kadar, her an gülebilecek kadar, güzel ve keyifli olacağını bilemezler. Bir kez gülümsemek o kadar iyi gelir ki insana… Ve hiçbir şeye takılmazsın gülünce. Fakat içten gülmek her zaman daha iyidir. Zor değil ya da olmamalı gülmek bir insana. İnsanlara acayip gelebilir ama içten bir gülüş her zaman insana saygınlık kazandırıyor ve sevilmeye neden oluyor.

Saçma sapan surat asmaktansa saçma sapan konulara gülerim daha iyi…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 22
Toplam yorum
: 6
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 922
Kayıt tarihi
: 29.03.12
 
 

Ön lisans mezunu, çalışmıyor, Aydınlı ve Aydın da ikamet etmektedir. Kitap okuyup denemeler yazma..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster