Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Temmuz '20

 
Kategori
Opera / Bale
Okunma Sayısı
49
 

Gülsin Onay Bodrum Konseri

GÜLSİN ONAY BODRUM KALESİ’NDE SEYİECİSİNE MERHABA DEDİ

Piyanist, Devlet Sanatçısı, UNICEF İyi Niyet Elçisi Gülsin Onay 3 Temmuz 2020 akşamı Bodrum Kalesi’nde seyircisi ile buluştu. Konserde Onay’a şef Hakan Şensoy yönetimindeki İzmir Devlet Senfoni Orkestrası eşlik etti. Konser ayrıca sosyal medya üzerinden YouTube, Twitter gibi sitelerden de canlı olarak yayınlandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından organize edilen ve Bodrum Belediyesi’nin destekleriyle Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği'nde gerçekleştirilen etkinliklerde bu yılın ilk konserinde dünyaca ünlü piyanistimiz, Devlet Sanatçısı Gülsin Onay sahne aldı.

Devlet Sanatçısı Piyanist Gülsin Onay'ın doyumsuz konserini Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Güzel Sanatlar Genel Müdürü Doç. Dr. Murat Salim Tokaç, Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Belediye Başkanı Ahmet Aras, Başkan Yardımcıları Ummahan Yurt, Emel Çakaloğlu ile çok sayıda sanatsever izledi. 

Şef Hakan Şensoy yönetimindeki İzmir Devlet Senfoni Orkestrası ile sahneyi paylaşan Gülsin Onay'ın birbirinden değerli eserleri klasik müzik tutkunları ile paylaştığı konser, yaklaşık 2 saat sürdü. Pandemi önlemlerine ilişkin genelgelere uyularak düzenlenen konser, Bodrum'da yeni kontrollü normal hayata geçişteki ilk büyük konser oldu.

İnternet üzerinden yayınlanan konsere, İstanbul’da olduğum için gidemedim, ancak Bodrum Kalesi önündeki limanda bağlı olan Flamingo teknesinde yaşayan kardeşim Şükrü Nail Aksu’yu yolladım, ben de internetten izledim.

Konser başlayıp sanatçılar sahnedeki yerlerini alırken hepsi de maskeli idi. Yerlerine oturduktan sonra orkestra şefi Hakan Şensoy da maskeli olarak sahneye geldi. Sonra hepsi maskelerini çıkardı, şef Şensoy da günün özellikleri ile kısa açıklama yaptı. Programa, içinde yaşadığımız dönemin hassasiyeti ve bu konser için özellikle seçilmiş olan bir eser olan W.A.Mozart’ın Re majör, K. 136 (1772) Corona adlı Divertimento’su ile başladı.

Bu eserin güzel icrasından sonra programın ikinci eserini yorumlamak için salona Devlet Sanatçısı Gülsin Onay gelerek, piyanonun başına geçti. W.A.Mozart’ın KV 414 Re Majör 12 Numaralı Piyano Konçertosunu yorumlamaya başladı. Wolfgang Amadeus Mozart'ın 12 Numaralı Piyano Konçertosu 1782 yılı sonbaharında Viyana’da yazılmış. Allegro, Andante ve Allegro şeklinde 3 bölümden oluşmaktadır. Sanatçımızın bu eseri çok güzel yorumlaması sonucu iki kez daha bis yapmak için sahneye gelmek zorunda kaldı.

Konserin ikinci yarısında ise İngiliz besteci E. Elgar Yaylı Çalgılar Serenadı ile Kara Karayev’in 3 Minyatür Dansı ile konser programı başarılı bir şekilde sona erdi.

Konserle ilgili olarak Gülsin Onay şu konulara değindi:

Bu akşam Hakan Şensoy şefliğinde İZDSO ile Bodrum Kalesi'nde verdiğimiz konserle, 4 aylık büyük özlemin ardından sahneye ve birbirimize kavuştuk, Yeniden birlikte çalabilmenin ve müziğimizi siz sanatseverlerle yüz yüze paylaşabilmenin ve bizler için en büyük ödül olan değerli alkışlarınızı duyabilmenin anlatılmaz mutluluğunu yaşadık. Şükürler olsun. Nasıl da özlemişiz! Adeta yeniden hayata döndük. Yaşadığımız anın gerçekliğine inanmakta güçlük çektik. Her birimiz ilk konserimizdekinden de büyük bir heyecan yaşadık, mutluluk gözyaşlarımıza engel olamadık. Yaşadığımız normalleşme sevincine karşılık, salgın riskinin henüz ortadan kalkmadığının da farkındayız. Yeniden kısıtlılık günlerine geri dönmememizin, kurallara azami özen göstererek mümkün olabileceğinin bilincindeyiz. Sağlık huzur esenlik dolu nice mutlu günlerimiz ve siz değerli dinleyicilerimizle buluşacağımız nice mutlu konserlerimiz olsun.

Onur duyduğum bu görevlendirme için Kültür Bakanlığımıza Şükranlarımla.

İşte böylece, küçük ölçeklerde de olsa sanatçı-izleyici buluşma denemeleri başlamış oldu. Bu durumdan, izleyiciler kadar, sanatçılar da son derece memnun. Umarım bu olumsuz dönem bir an için son bularak, her şey normale döner.

İsmail Hakkı Aksu

Büşran Betül Kaya, ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 72
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 134
Kayıt tarihi
: 13.09.11
 
 

Ressam, dekoratör, araştımacı yazar. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster