Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 

05 Ekim '16

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
 

Gülümsemek mutluluğun göstergesidir, dişleriniz mutluluğunuza engel olmasın!

Gülümsemek mutluluğun göstergesidir, dişleriniz mutluluğunuza engel olmasın!
 

Dişlerinizi saklamaya çalışmadan , özgürce gülümseyebilmek..Artık eksik ya da çapraşık dişlerimizi saklamak ve gülüşümüzü kısıtlamak zorunda değiliz.


Son zamanların en trend işlemlerinden biri Gülüş Tasarımı

Günümüzde diş hekimliği ve diş tedavileri denince akla gelen ilk kelimelerden biri estetik. Estetik diş hekimliği içerisinde en büyük hacmi ise gülüş tasarımı tutmaktadır.

Dudaklar, dişetleri ve dişler gibi kriterlerin ayrı ayrı ve birbirleri ile aralarında olan ilişkilerinin değerlendirildiği, bir takım estetik değer analizlerini kapsayan tedavi şekline gülüş tasarımı denilmektedir.

Gülüş tasarımı nasıl yapılır?

Gülüş tasarımına başlamadan önce ilk ve en önemli basamak sağlık yönünden zarar görmüş ağız içi dokuların sağlıklarının yerine getirilmesidir. İkinci aşamada ise hastanın yaş, cinsiyet, yüz formu ve estetik beklentileri göz önünde bulundurularak tedavinin planlanması aşamasına gelinmektedir. Tüm bu ön hazırlıklardan sonra gereken vakalarda dermal dolgu ve botoks kullanılarak dudaklarda mimik sırasında oluşan çizgiler yok edilerek dudak konturu ve istenen dudak hacmi elde edilir. Daha sonra yine gereken vakalarda minimum cerrahi travmalarla dişetindeki seviye farkları düzenlenir. Son olarak da dişlerdeki şekil, form, renk vs. bozuklukları giderme aşamasına geçilir.

Dişlerin görünümlerinin düzenlenmesinde kullanılan üç ana yöntem vardır. Bunlardan ilki bonding olarak bilinen diş rengindeki kompozit dolgu uygulamalarıdır. Bir diğeri dişlerin sadece dudaklara bakan yüzlerinden yapılan aşındırmalar sonrası uygulanan laminate kronlardır. Sonuncusu ise dişlerin tamamının hacmen küçültülerek uygulandığı zirkonyum veya full porselen gibi materyallerden yapılan estetik full kronlardır.

En çok merak edilenlerden biri de gülüş tasarımının süreci? Ne kadar sürüyor?

Hastaların merak ettiği konulardan biri ne kadar sürecek , bir diğeri ise uzun süren tedavilerde hastaların kesik dişlerle gezip gezmeyeceği hususudur. Gülüş tasarımı tedavilerinde; vakaya göre tedavi süreleri 1-10 gün arasında değişmektedir. Dişeti cerrahisi gereken durumlarda bu süre birkaç haftayı da bulabilmektedir. Fakat bu süreçte hasta hiçbir şekilde dişsiz kalmamaktadır. Geçici dişleri ile günlük sosyal hayatına devam edebilmektedir.

Hangi durumlarda implant gereklidir?

İmplant, ağızda eksik olan dişlerin işlevlerini yerine getirebilmeleri için uygulanır. Çene kemiğine küçük bir cerrahi operasyonla yerleştirilir. Yapay diş kökü işlevi gören titanyum vidalara dental implant adı verilir. Bu implantlar tek diş eksikliklerinde kullanıldığı gibi çoklu diş eksiklikleri ve tam diş eksikliği durumlarında kullanılır. İmplantın kemikle bütünleşme süreci 2,5 – 4 ay arasındadır. Bu uzun gibi görünen sürelerin sonunda ortaya çıkan sonuç yeterince memnuniyet verici ve yüz güldürücüdür.

Abdülkadir Güler bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Rahmetli annem şöyle diyordu: Bir şey veremiyorsanız biraz olsun gülümseyiniz. Bundan bir şey kaymetmezsiniz "derdi. Sevgili annemi rahmetle anıyorum...

Abdülkadir Güler 
 07.10.2016 11:45
 
Toplam blog
: 7
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 406
Kayıt tarihi
: 30.09.16
 
 

Diş Hekimi Abdullah Doğan Bircan 1985 yılı Ankara doğumludur. Çankaya Milli Piyango Anadolu Lises..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster