Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Mayıs '12

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
3089
 

Gülümsemek

Henüz 7 aylık olan yeğenimin o masmavi gözleriyle sebep aramaksızın bizlere tatlı tatlı gülüşünü seyrederken fark ettim bir gülümseyişin ne kadar sihirli bir şey olduğunu. Bizler neden beceremiyorduk böyle içtenlikle gülümsemeleri.

Sihirli bir şeydir gülümsemek aslında.

Bedava sağlık, elimizi cebimize atmadan sadakadır.

O zaman bugün bir değişiklik yapalım ne dersiniz. Bütün gün, ne olursa olsun gülümseyelim. Ne kaybederiz ki? Hatta bu gece yatarken de gülümseyerek yatalım.

Sabah uyandığınızda güzel bir gün olacak diye başlayın güne. İşyerinize gittiğinizde arkadaşlarınıza kocaman bir gülümsemeyle günaydın diyin. Müşterilerinizi gülümseyerek karşılayın. İşinizi somurtarak ta yapabilirsiniz ama bugün birde gülümseyerek deneyin. Ne kaybedersiniz ki?

O kadar da zor değil inanın.
Gülümsemek dudaklardan ruha yansırmış. Gülümsedikçe içiniz rahatlar, kendinizi neşeli, keyifli, biraz da vurdumduymaz hissedersiniz. Sıkıntılar, dertler, söylenilen ve sizi sinirlendirecek sözler unutulur. Gözleriniz bile etrafına gülümseyerek bakar.

Her şey kötü olamaz insan hayatında. Mutlaka vardır güzel olan yanları. Bu da demektir ki herkes için gülümsemeye değer şeyler var hayatta.

Hayatınızdaki güzellikleri, sizi mutlu eden şeyleri düşünün. İyi ki onlara sahipsiniz. Ya o güzellikler olmasaydı. Değil mi? Bakın gülümseyecek bir sürü sebebiniz var.

Ayrıca gülümsemek her yüze yakışır eğer samimiyse, yapmacık değilse. Tatlılık ve canlılık verir, güzelleştirir her samimi gülümseme. Gelin bugün güzelleşin…

Ve gülümseyin, çünkü...

Bir gülümseme sevginin ve insan olmanın anahtarıdır. İç dünyamızın güzelliklerini, dışa yansıtır. Bir gülümseme bir külfeti yok eder, fakat çok şey kazandırır. Bir gülümseme başkalarına ikramda bulunmak demektir, vereni fakirleştirmeden, alanı zenginleştirir, yorgun olan insanı dinlendirir, ümitsiz olana neşe ve hayat bahşeder. Bir gülümseme karanlık bir çehreyi aydınlatabilir.

Gülümseme ödünç verilmez, çalmak da mümkün değildir. Bir gülümseme kendiliğinden verilmedikçe, işe yaramaz.Ona ihtiyacı olanlara ilaç gibi gelir.

Bir gülümseme bazen bir savaşı önler, bazen de bir hayat kurtarır.

Bir gülümseme sadaka yerine geçer, sevap kazandırır…

Ve gülümsemek iki insan arasında kurulabilecek en ilkel ama aynı zamanda da en uygar iletişimdir.

Unutmayın ki yaşam, biz ona gülümsedikçe bize gülecektir.

Yorgun olmak bile gülümsemeye engel değildir. Çünkü, “Somurttuğumuzda 18, gülümsediğimizde ise sadece 3 kasımızı kullanırız”

Unutmayın siz gülerseniz, dünya da güler. Ağlarsanız, yalnız ağlarsınız.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 43
Toplam yorum
: 22
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 826
Kayıt tarihi
: 22.04.12
 
 

İşletme  mezunu. Kurumsal şirketlerde satınalma, muhasebe, halkla ilişkiler üzerine çalıştı. Kişi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster