Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Temmuz '08

 
Kategori
Gönüllülük
Okunma Sayısı
405
 

Gülümsemeyle gelen mutluluk

Gülümsemeyle gelen mutluluk
 

“Lütfen! Bugün bir gülümseyiver”,

Muhabbet Hareket İhsan ve Temizlik isimli bir dernek tarafından kullanılan bu slogan insanlara hayatın stresinden kurtulmak adına gülümsemelerini öneriyor. Böylelikle insanların aralarında huzuru sağlamanın iş yoğunluğunda yorulan zihinlerini rahatlatmanın bu şekilde kolay bir yöntemle sağlanacağını vaat ediyor.
Bu hareket Konyada bir grup gönüllü tarafından toplumsal barışın sağlanmasının ve korunmasının böyle çok ucuz ve kolay bir yöntemle yerine getirileceği, kişileri karşılıklı olarak rahatlatacağı düşünülmüş.

Böyle gönüllü hareketler kamusal alanda insanların ne yapabiliriz düşüncesi içerisinde kendi çabaları ile toplumsal yararları olan eylemleri yerine getirmektedirler. Burada bir görevlendirme anlayışı dışında sosyal sorumluluk bağlamında rızaya dayalı olarak insanların fedakarlıkları sonucu ortaya çıkmaktadır. Bunlar devletin dışında kamusal alanda söyleyecek sözü olanların, bir dernek veya örgüt bağlamında hem seslerini duyurmaları hemde topluma yararlı olarak belirli faaliyetleri yerine getirmelerini sağlamaktadır.

Böyle hareketlerin artması, herşeyi devletten beklemeyen, çıkış noktalarını kendilerinde bulan bireylerin olması ile mümkündür.

Yani doktorlar insanlara çeşitli telkinlerde bulunabilirler veya hayatın değişik alanlarında uzmanlar insanlara çeşitli konularda tavsiyelerde bulunabilirler ancak hiçbirşey böyle örgütlü ve aktif faaliyetler kadar etkili olmayacaktır, böyle aktivist insanların artmasını ve kamusal alanı doldurmasını bekliyoruz...


Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Katkı yaptığınız için sağolun....

Sevde Sever 
 18.07.2008 15:57
 

9- Tebessüm dertlerin ve sıkıntıların en etkili panzehiridir. 10- Tebessüm, satın alınmaz, ödünç verilmez, çalınamaz, dilenerek alınamaz; çünkü içten verilmeyen tebessümün hiç kimseye faydası yoktur. 11- Bazıları size tebessüm edemeyecek kadar yorgun, dargın ya da dalgın olabilirler. Onlara da tebessüm edin. Çünkü tebessüme en çok ihtiyaç duyanlar onu kimseye vermeyip saklayanlardır.

Mehmet Haras 
 17.07.2008 15:32
 

TEBESSÜMÜN İNSANA KAZANDIRDIKLARI 1- Sıfır maliyet: Bir tebessümün maliyeti sıfırdır; fakat getirisi oldukça fazladır. 2- Tebessüm; tebessüm edileni zenginleştirir, tebessüm vereni hiçbir şekilde yoksullaştırmaz. 3- Tebessüm sadece birkaç saniye tutar; fakat etkisi uzun yıllar sürer. 4- Hiç kimse tebessümü zorla ya da parayla alacak kadar kudretli ya da zengin değildir; tebessüm ancak hak edene verilir. 5- Hiç kimse tebessümsüz yaşayacak kadar zengin değildir; ve hiç kimse tebessüm veremeyecek kadar fakir değildir. 6- Bir tebessüm eve mutluluk getirir, iş yerinde işleri kolaylaştırır, verimi artırır. 7- Tebessüm, dostlar arasında dostluğun göstergesidir. 8- Bir tebessüm, yorulmuş olanı dinlendirir, yılmış olanı cesaretlendirir, bıkmış olanı heveslendirir, üzüntülü olana neşe verir.

Mehmet Haras 
 17.07.2008 15:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 3
Toplam yorum
: 3
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 330
Kayıt tarihi
: 03.05.08
 
 

Sosyal bilimlerin her alanı ile ilgili, Çalışma hayatında birisi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster