Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Aralık '18

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
73
 

Gülüp Geçilecek Durumlar... Ama Olmuyor!

Sosyal medya diyeceğimiz mecralar, artık yaşamımızın vazgeçilmezleri arasında...

Sosyal ağlar; tabii ki son dönemlerde çok fazla yazar-çizer tarafından mercek altına alınmakta ve irdelenmekte...

Kuşkusuz ki sosyal ağların toplumu bilgilendirici ve eğlendirici tarafı yadsınamaz. Bazen, bencilliğimizi unuttuğumuz, bazen birden “toplumcu” olup vahlandığımız, bazen “diğerlerine” Kaf dağından baktığımız... Farklı duygu-durumlarını sergileyebildiğimiz bu sosyal mecralar, çoğu kez de “klavye delikanlılığı” tasladığımız yerler oluveriyor.

*

İnternette haber sitelerinde gezinirken, Tiyatrocu-oyuncu Sayın Hamdi Alkan’ın eşi Selen Görgüzel ile ilgili bir habere takıldım. Selen Görgüzel, ailesiyle gittiği bir mekânda, daha doğrusu sayfiye yerinde, denize girmiş. Buraya kadar zaten bir şey yok. Olanlar daha sonra gerçekleşiyor. Sanırım, Görgüzel’in denizdeki bikinili fotoğrafları, izinsiz ve onaysız olarak yayınlanmış.

*

Esasında burada da bir şey yok. Gelmek istediğim husus, sosyal ağları kullananların “hadsizliği”! Selen Görgüzel’in hayranları ve takipçileri, Görgüzel’i bikinili görüntülendiği için eleştirmişler. Selen Görgüzel, doğal olarak denizde ne giyinmesi gerektiğini “ironik” olarak sormuş.

*

Gerçekten de bir hanımefendi, denizde veya sahilde bir kumsalda, nasıl giyinmeliydi? İnanılacak gibi değil, insanların sosyal mecralarda farklı maskelerle, klavye delikanlılığı yapmaları, kendince ahlâki ölçütlerine uymayan “diğerlerine” ayar çekmeleri, hangi mantık değeriyle yorumlanabilir? İnsanların boş vakitlerinde sosyal ağlarda gezinmelerine bir şey denemez de. Ama, hadleri olmadan diğerlerini, bu kişilerin illaki ünlü olmaları gerekmez, kendi yaşam formları doğrultusunda bir kalıba sokma istemleri, ancak toplumsal hayatın içine sinmiş olan “mahalle baskısı” diye adlandırabileceğimiz arkaik bir davranış refleksiyle anlam bulabilir.

Gerçekten de bir hanımefendi, denizde ne giymelidir, bu kafaları veya dimağları tutulmuş kişilere göre?

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 501
Toplam yorum
: 112
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 75
Kayıt tarihi
: 18.05.16
 
 

Ben, Uludağ Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü mezunuyum. Şuan için öze..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster