Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Kasım '17

 
Kategori
Otomobil
Okunma Sayısı
785
 

Gümrük Vergisi Olmadığı İçin Yerli Arabanın Fiyatı Yabancı Arabanın Yarısı Kadar Olması Lazım

Gümrük Vergisi Olmadığı İçin Yerli Arabanın Fiyatı Yabancı Arabanın Yarısı Kadar Olması Lazım
 

Yani mantık bu. Yabancı arabanın fiyatı 20 bin, 20 de sen gümrük vergisi koydun 40 bin. E gümrük vergisi olmayınca yerli arabanın fiyatının 20 bin olması gerekir.

Valla işte ben şöyle araba yapıyorum, yeni versiyon, hem üstelik yerli, bunlar mazeret değil. Yabancı arabayı tenekeden yapmıyorlar herhalde. Üstelik o da yeni versiyon, onlardan daha ileri teknoloji mi kollanacaksın. O da ona göre yerli.

Biliyorum yerli arabayla yabancı araba arasında fiyat farkı oluşacak; oluşur tabi, bir araba parası da sen alıyorsun çünkü.

Ama bir yolunu bulup aynı fiyata getirirsen (yani gümrük vergisine benzer bir vergi falan koyarsan, ya da daha kaliteli dersen) olmaz.

Ne yapılırsa yapılsın yerli arabayla yabancı araba arasında gümrük vergisi kadar bir fark olacak.

“Ben özel bir marka üretiyorum, bazı yabancı arabalardan pahalı bazılarından ucuz olacak” da diyebilirsin.

Yerli arabanın ülkede yaratacağı hava ile bu durum gözden kaçırılabilinir. Ama yani önemli bir konu. Yarın öbür gün kafadan bir fiyat koydunuz. Bu fiyat da yabancı arabaların gümrük vergili fiyatı kadar olursa sorun çıkar.

Yerli arabayı altından mı yapacaksınız, niye yabancı arabalardan daha fazla maliyeti olsun ki. Gümrük vergisini de çıktınız mı yerli arabanın fiyatı, aynı ayardaki yabancı arabanın gümrüksüz fiyatı kadar olur.

 

NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kerim Kardeş ! Araba ve vergilerle eşim uğraşıyor ben pek anlamam.Selam ve sevgiler sağlıklı mutlu günler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 13.11.2017 9:25
Cevap :
Ama ben maliyeciyim...  16.11.2017 11:17
 

Türkiye’de üretilen onca yerli araba var, daha mı ucuzlar ithallerden? Türkiye Gümrük Birliği Üyesi ve AB’den ithal arabalarda zaten gümrük vergisi yok. Ve o dediğiniz asla olmayacak! Araç fiyatlarının 2/3’ü vergi ve devlet vergi gelirinden vazgeçmez, bir şekilde alır! İthal VW, Türkiye’nin en çok satan markası. Diğer tüm markaların toplamından daha çok satıyor! Türkiye’de yerli otomobil yok mu da millet VW alıyor! Yerli Honda, yerli Hyundai, yerli Renault bir yana; Fiat Egea ve Toyota Verso “Türkiye’de tasarlanıp üretilen” araçlar; ama VW’yi saf dışı edemiyorlar! Yani, bu milletin Alman sevdası bitmez, Mercedes ve BMW satışları da durmaz. Yerli otomobilimizin de motoru, şanzımanı, kokpiti, fren ve süspansiyon sistemleri, airbag’leri, aydınlatma sistemleri ithal olacak. Kaporta, lastikler, koltuklar, camlar ve işçilik yerli; benzinimiz de 2 dolara doğru hızla ilerliyor maşallah! Sabır ve selametle.

Ata Kemal Şahin 
 13.11.2017 7:10
Cevap :
En çok sizin yorumunuzu merak ediyordum. Düşündüğüm gibi söylemişsiniz.Bu konuda uzmansınız demek ki doğru düşünmüşüm.Ama tabi kabullenmek zor.Gerçi ben araba meraklısı değilim ama haksızlık gerçekten.Yazdıklarınızla çok bilgilendim elinize sağlık.  16.11.2017 10:31
 

İşte tam da o yüzden bu ülkede yerli araba olmayacak. Çünkü vergi tüketimden alınıyor yapılacaksa elektrikli araba yapılabilir gerçi o zaman benzinden alınan vergi geliri nereden sağlanacak. En doğrusu kelle vergisi. Kelle başına vergi

ilhan Aydın 
 13.11.2017 0:03
Cevap :
"Çünkü vergi tüketimden alınıyor yapılacaksa elektrikli araba yapılabilir gerçi o zaman benzinden alınan vergi geliri nereden sağlanacak." Yorumunuzdaki bu detay çok önemli.   16.11.2017 11:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5706
Toplam yorum
: 14402
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 640
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster