Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Kasım '07

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
565
 

Gün bitince hayatım birçok hayata değecek..

Gün bitince hayatım birçok hayata değecek..
 

Gün bitince hayatım birçok hayata değecek,
Güneş batarken iyi kötü sayısız iz bırakacak,
Bende hep bunu ister, bunu dilerim,
Hayatım başkalarına değerek çoğalsın diye...


Bu şiirin şairini bilmiyorum.. ama bu satırları yazarken aklında neler olduğunu tahmin edebiliyorum.. Başkalarının hayatlarını etkileyebiliyorsam, dokunabiliyorsam eğer amacımı gerçekleştirmiş sayılırım..
Ailemle, İşyerinde veya herhangi bir mağazadaki görevliyle etkileşim içindeyken, hayatımın diğer pek çok insanın hayatına dokunduğumun farkındayım.. Bir tezgahtarla veya Banka görevlisiyle iletişime geçtiğimde birkaç dakika içinde kabuslar yaşatabilir veya neşe katabilirim..
Seçim bana ait..
İnsanlar üzerinde olumlu etkiler yapmaya ve hayatlarına değer katmaya başladığımı düşünüyorum.. Geçtiğimiz günlerde kuzenlerimle (en küçük 5 yaşında, en büyüğü 11 yaşında) haftasonunu birlikte geçirmek için biraraya geldim. Yanıma kitap, resim defteri ve boya kalemleri aldım.. Önce kitap okuduk birlikte daha sonra beyaz sayfaların başına oturduk.. Aldılar ellerine boyaları, düşlerini çizmeye başladılar..Resimler bittiğinde gerçekten büyüleyiciydi.. Onlardan beklemediğim bir performans gördüm..

Onlara kitap okuduğum zaman, kitapları sevmeleri için özendirdiğimi düşündüm. ve hayatları boyunca sürecek bir öğrenme sürecine başlamalarına yardımcı oldum belkide.. Kendilerini değerli ve iyi hissetmelerini sağladım..
Hareketlerimiz binlerce insanın hayatına dokunuyor.. Başka insanların hayatlarına inanılmaz derecede olumlu etkiler yapabilmek isterim.. İnsanların hayatlarına değer katmak isterim..
Temelde iyilik ve dürüstlük var..
Dürüstlüğü, temeli sağlam bir eve sahip olmanın korkunç bir fırtınada sağladığı yararlar olarak düşünün.. Temel sağlamsa, sel sularına dayanacaktır.Ama temel çürükse fırtınanın baskısıyla iyice zayıflayacak, sonunda evde çökecektir..
Bu yüzden küçük şeylere dikkat edip dürüstlük kazanmak çok önemlidir. Önemli bir düşünür şöyle söyler;''Karakter, hayatımızın küçük anlarında oluşur.. Karakterimizin şekillenmesinde, ortam, aynanın bakışlarınızdan sorumlu olduğu kadar sorumludur.. Gördüğünüz şey, sadece ne olduğunuzun yansımasıdır''der..
Eski zamanlarda zanaatkarlar , yaptıkları eserlerin üstüne kendilerini belirleyen bir işaret koyarlardı. Kullandıkları sembol onların karakterini yansıtırdı.. Eser iyiyse karakterde iyi, eser kötüyse eğer karakterinde kötü olduğu düşünülürdü..
Başkalarının hayatlarını etkileme söz konusu olduğunda, hiçbir ünvan, görev dürüstlüğün yerine geçemez.. Bazıları imaj veya itibarı vurgularlar daha çok..
Aradaki ince farkı *Hersey Davisi*in söyledikleri nasıl ayırıyor..
itibarı, içinde yaşadığın ortam belirler
karakteri, inandığın doğrular..
İtibar, sandığın şeydir..
karakter, olduğun şey..
itibar, fotoğraftır...
karakter ise yüz..
itibar, dışarıdan gelir..
karakterise içeriden..
itibar, yeni bir topluluğa girdiğinde sahip olduğundur..
karakter giderken elinde olan..
itibar bir anda olur...
karakterin bir ömür boyunca...

Etkili insan. .insanlara karşı dürüsttür.. Çevremdeki hayatları iyi yönde etkileyebilmeyi diliyorum.. Dürüstlük önemli bir pay sahibi.. İyi bir etki yaratmak karakterimize bağlı..
İtibar bir süre.. ama karakter bir ömür boyu...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Geçliğini hissettiren ama kelimelerin içini tecrübelerle dolduran ve sabitleyen bir yazı.. Eline sağlık... Karekterinin yazın gibi sağlam oldugunu hissediyorum. Geçlerin böyle olduğu bir toplum , bir çok şeylerin düzeleceğine işaretttir... sevgimle

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 27.11.2007 23:12
Cevap :
Sevgili Serap ablacım yorumunla gerçekten anlam katıyorsun yazılarıma..Bu kadar güzel yorumlara teşekkür ediyorum..Gençlerin daha çok farkında olduğu bir toplum diliyorum..Bunun için de elimden geleni yapıyorum..Sevgilerim ve Saygılarımla  29.11.2007 16:28
 

Toplu yaşam ve insan üzerine yapılan yerinde tespitler , kendiniz için yaptığınız güzel dilekleriniz tüm insanların dileğine bulaşsın.Sevgilerimle

Sevda Işıklı 
 23.11.2007 20:09
Cevap :
Yaşam hep yaptığımız seçimlerden oluşuyor..Karşımızdaki insana yapabileceğimiz en güzel şey onun hayatını iyi yönde etkilemek olur diye düşünüyorum..Bu güzel dilek için teşekkürler..sevgilerimle..  26.11.2007 16:33
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 125
Toplam yorum
: 186
Toplam mesaj
: 64
Ort. okunma sayısı
: 859
Kayıt tarihi
: 20.04.07
 
 

Tıbbi sekreterim aynı zamanda edebiyatla meşgulüm ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster